MIAŁA BABA JAMNIKA…

stolik kawowy jamnik - MIAŁA BABA JAMNIKA...

Kolejny projekt za który się zabrałam dotyczył kultowego stolika z okresu PRL pieszczotliwie nazwanego “jamnikiem”. W zasadzie stolik lub jak kto woli ława kawowa nad którą się pochyliłam zachowana była w oryginalnym, można by rzec bardzo dobrym stanie. Została przeze mnie wyhaczona w necie za nieduże pieniądze, dlatego też nie miałam żadnych wyrzutów sumienia,że zamiast “zbawiać świat” ratując śmietnikowe zguby wydaję “lekką ręką” kasę.

patyczak stolik kawowy 1024x529 - MIAŁA BABA JAMNIKA...

 

Stolik w standardzie polerowany na wysoki połysk na drewnianych odkręcanych nóżkach, wykonanych z drewna bukowego. Rzeczony „obiekt” wyprodukowany został w Obornickiej Fabryce Mebli w Obornikach Wielkopolskich, która to może pochwalić się piękną kartą w długoletniej i jakże bogatej historii meblarstwa w Polsce.

 

lawa patyczak prl 1024x611 - MIAŁA BABA JAMNIKA...

Patyczak, został przeze mnie poddany rewitalizacji.

patyczak lawa kawowa 576x1024 - MIAŁA BABA JAMNIKA...

Całość całkowicie oczyściłam ze starych powłok lakierniczych. Elementy metalowe służące do mocowania nóg do blatu były w dobrym stanie i nie wymagały mojej ingerencji. Podczas oczyszczania blatu odkryłam kilka płytkich lecz widocznych ubytków. Postanowiłam je zakryć, choć pierwotna koncepcja zakładała odnowienie powłoki lakierowanej i ubranie nóg ławy w białe skarpetki.

 

stolik jamnik prl e1547472299414 1024x576 - MIAŁA BABA JAMNIKA...

Najłatwiej byłoby zaszpachlować ubytki, a całość blatu pomalować farbą. Z drugiej strony żal mi było,gdyż drewno jest piękne samo w sobie, a w prosty sposób można ponownie wydobyć szlachetny wygląd drewnianego blatu i jego koloru. Postanowiłam przykryć częściowo blat tapetą w geometryczne wzory, a żeby całość wyglądała niebanalnie tapetę umieściłam w 1/3 długości ławy pod kątem. Następnie całość zabezpieczyłam czterema warstwami lakieru akrylowego.

stolik kawowy jamnik 1024x576 - MIAŁA BABA JAMNIKA...

Całość prezentuje się elegancko, a odcienie szarości i bieli ładnie korespondują z kolorami wielu dodatków. Projekt ten zapoczątkował pewnego rodzaju serię, a geometryczny wzór został przeze mnie powielony w innych pracach.

 

13 thoughts on “MIAŁA BABA JAMNIKA…

  1. Uwielbiam takie DIY ♥ Niewielkim kosztem i odrobiną kreatywności można zdziałać cuda! Sama jestem na etapie przemalowywania mebli w kuchni – trwa to już długo, ale jak się skończy, będę miała swoje wymarzone białe mebelki 😀

  2. Bardzo ciekawie to wygląda. Szkoda, że trafiłam na wpis, jak już wyrzuciłam swoją prl-owska ławę 🙁 widzę dużo inspiracji zatem idę poszperać na Twoim blogu. Pozdrawiam

  3. Podziwiam ludzi, którzy robią renowację mebli. To wygląda tak łatwo na zdjęciach, a jak się zabrałam za przemalowanie szafki z IKEI i zajęło mi to dwa dni i trzy warstwy farby, to mi się żyć odechciało 😀 Stolik prezentuje się genialnie! <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *