nakastlik-art-deco
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

Stylista to specjalista? Czy potrzebne są fakultety, przewód doktorski lub habilitacja, aby stylizacja mebli mogła zakończyć się spektakularnym sukcesem? Odpowiedź na to pytanie, poparte dowodem w postaci galerii zdjęć znajdziecie w kolejnej relacji z warsztatów.

STYLIZACJA MEBLI – RELACJA Z WARSZTATÓW

Co zatem potrzeba, aby stylizacja mebli zakończyła się sukcesem? Recepta jest bardzo prosta. Duża garść samozaparcia, fiolka uśmiechu i odpowiedniego nastawienia, trochę wysiłku fizycznego, głowa otwarta na powiew świeżych i nowych pomysłów okraszonych nietuzinkowym połączeniem kolorystycznym. Ważnym czynnikiem jest też czas, a potrzeba go niewiele, bo raptem weekend wystarczy, aby zadziałała magia i powstały cuda.

metamorfoza szafki nocnej 1024x817 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓWstylizacja stolika 1024x817 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

renowacja kufra posagowego 1024x817 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

metamorfoza starego kufra 1024x817 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

Tak poważnie to już kolejna edycja warsztatów, które miałam przyjemność poprowadzić w  moim rodzinnym mieście korzystając z zaproszenia Pracowni Kreatywności. Tym razem wyzwanie podjęły cztery pracowite i kreatywne kobiety, które przytargały ze sobą dość oryginalne i osobliwe meble.

STYLIZACJA MEBLI – METAMORFOZY

Uwielbiam ten stan ekscytacji, który towarzyszy mi, kiedy w drzwiach pracowni  staje kolejny uczestnik warsztatów w towarzystwie swojego mebla. I tym razem trafiły się nietuzinkowe okazy, stanowiące spore wyzwanie.

Jednym z bohaterów był drewniany stolik kawowy na pojedynczej , toczonej nóżce, który po metamorfozie miał stać się prezentem urodzinowym. Poza  kilkoma ubytkami w drewnie, stolik był też niestabilny, toteż oprócz uzupełnienia ubytków zdemontowane zostały stopy nóżki, oczyszczone z pozostałości starego kleju. Po przygotowaniu drewna stolik pomalowany został w turkusowym kolorze, a na blacie niczym serwet pojawiła się granatowa mandala. Rant blatu i nóżkę ozdobiła złota farba.

malowanie stolika kawowego 1024x817 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

Nakastlik Art Deco, to kolejny przypadek wymagający troski. Kulejący, matowy na politurze, ubity wokół blatu prosił o wielkie wow. Został podobnie jak stolik potraktowany tymi samymi kolorami, lecz w innych proporcjach. Miejsca, w których pozostał fornir odświeżono preparatem “żywe drewno”.

malowanie szafki nocnej farbami 1024x817 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

Pojawiły się też dwie skrzynie posagowe. Pierwsza z nich przyjechała z dalekiej Azji. Wykonana z drzewa egzotycznego ozdobiona dwoma mosiężnymi głowami koni, które pokryła patyna. Skrzynia przechowywana była w wilgotnym pomieszczeniu co sprawiło, że drewno pokryła pleśń. Korpus skrzyni pełen wypustek i rzeźbionych kwiatów wymagał szlifowania ręcznego. Oczyszczone drewno zostało zaimpregnowane i pokryte bejca. Na płatkach i pąkach kwiatów pojawiły się ręcznie malowane elementy, natomiast wieko skrzyni od środka ozdobił duży ornament chiński w kolorze złota.

jak odnowic chinska skrzynie 1024x817 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

Druga skrzynia to pamiątka z domu babci i choć była w bardzo opłakanym stanie udało się ją uratować. Usunęliśmy wyrwane i zbutwiałe pasy, podkleilismy zadarcia powłok. Pęknięcia zostały zaszpachlowane. Na wierzch skrzyni powędrowała butelkowa zieleń, natomiast wnętrze pokryła aksamitna czerń. Całości dopełniają złote ornamenty wymalowane na wieku i froncie skrzyni. W rezultacie otrzymaliśmy skrzynię, której nie powstydziłby się Harry Potter.

renowacja skrzyni 1024x818 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

STYLIZACJA MEBLI – PODSUMOWANIE

Bardzo się cieszę, że kolejny raz udało mi się udowodnić kursantom, że odrobina chęci, wysiłku fizycznego i trochę koloru może sprawić, że dany mebel w zmienionej stylizacji, po kilku zabiegach lub drobnej reperacji posłuży na kolejne lata.

40 1024x766 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

45 766x1024 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

47 766x1024 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

50 1024x766 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądały poprzednie edycje warsztatów zajrzyjcie proszę do poprzednich wpisów.

ID M 920x850 2 bez200 - STYLIZACJA MEBLI- RELACJA Z WARSZTATÓW

 

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.