jesienna-herbata
Blog,  Inspiracje

WYPALANIE DREWNA- PROSTY PROJEKT DIY

Wypalanie drewna nie należy do łatwych rzeczy, dlatego też naukę tej trudnej sztuki rozpoczęłam od małego projektu DIY. Jeśli jesteście ciekawi zapraszam na wpis.

NAUKA WYPALANIA DREWNA- NARZĘDZIA

Jestem majsterkowym freakiem , stąd też większą frajdę sprawia mi zakup fajnego elektronarzędzia, niż kolejnej sukienki lub torebki. Tym bardziej ucieszyła mnie możliwość przetestowania urządzenia wielofunkcyjnego Marki Dremel – VersaFlame.  Jest to palnik – hybryda, za pomocą której można jednocześnie stosować otwarty płomień z katalizatorem i głowicę lutowniczą. Zasilany jest ciekłym gazem – butanem, co umożliwia jego szybkie nagrzewanie i doładowanie.

dremel versaflame palnik 1024x775 - WYPALANIE DREWNA- PROSTY PROJEKT DIY
Może być stosowany do: lutowania, obkurczania, spawania. Nadto, dokładny płomień umożliwia wykonywanie precyzyjnych prac z otwartym płomieniem. Pięknie zapakowany w metalowe pudełko zestaw zawiera katalizator, końcówkę do lutowania, rurę płomieniową, deflektor, cynę do lutowania, gąbkę do lutowania. Przy pełnym zbiorniku działa do 75 min i co najważniejsze umożliwiający pracę na zewnątrz. Ze względu na wymiary i kształt narzędzie bardzo lekkie i poręczne.

zestaw lutownica dremel 803x1024 - WYPALANIE DREWNA- PROSTY PROJEKT DIY

NAUKA WYPALANIA DREWNA – PODKŁADKI

Ponieważ drewno jest jednym z moich ulubionych materiałów, postanowiłam, że będę testować palnik na krążkach sklejki. Do projektu użyłam końcówki do utowania, którą postanowiłam wykorzystać jak pisak. Na krążkach sklejki naszkicowałam grafikę i napisy, a następnie używając rozgrzajnej końcówki prowadziłam po śladzie wyplając ciemniejszy ślad.

linografia na drewnie 1024x952 - WYPALANIE DREWNA- PROSTY PROJEKT DIY

Aby zyskać ciemniejszą linię powtórzyłam zabieg dwa razy.  Podkładki zabezpieczyłam woskiem w odcieniu ciemnego dębu, nadając sklejce bardziej ciepłego koloru oraz zabezpieczając ją przed wilgocią. Wypalanki na drewnie wykonałam z dwóch stron, aby cieszyć się ich różnorodnością.

wypalanie na drewnie 1 1024x1024 - WYPALANIE DREWNA- PROSTY PROJEKT DIY

NAUKA WYPALANIA DREWNA – PODSUMOWANIE

Muszę przyznać, że jestem zadowolona z mojej pierwszej próby wypalania rysunków na drewnie. Fakt, iż wybrałam sobie niewielkie elementy oraz prostą grafikę wróżył już połowę sukcesu. Bez wątpienia druga połowa należała do sprzętu jakim się posługiwałam. Udało mi się stworzyć dość prosty, choć oryginalny dodatek na kawowym stole. Dajcie znać, czy próbowaliście już wypalania w drewnie i czy podoba się Wam ta technika stylizacji drewna.

Więcej ciekawych projektów DIY znajdziecie na blogu w pozostałych wpisach.

ID M 920x850 2 bez200 - WYPALANIE DREWNA- PROSTY PROJEKT DIY

 

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.