stylizacja-drzwi-wejsciowych
Blog,  Home Staging,  Realizacje

NISKOBUDŻETOWA METAMORFOZA DRZWI WEJŚCIOWYCH

Zmiana drzwi wejściowych nie musi stanowić wyzwania. Co więcej? niskobudżetowa metamorfoza drzwi wejściowych w bloku może z powodzeniem wywołać efekt “wow”.

METAMORFOZA DRZWI WEJŚCIOWYCH – WSTĘP

Drzwi do mieszkania lub domu są swoistą wizytówką. Kilkanaście razy dziennie przechodzimy obok nich lub je przekraczamy. Są tym elementem wyposażenia wnętrz, które nie zbyt często ulegają wymianie w przeciwieństwie do kolorów ścian i umeblowania.

Nasze 17 letnie drzwi przede wszystkim mocno nam się opatrzyły. Ich rudawy odcień, mocno sugerował jak bardzo są już stare. Nosiły też  ślady lekkich odprysków i rys, które były bardzo widoczne i rzutowały na ich ogólny wygląd.

metamorfoza drzwi wejsciowych 1 1024x640 - NISKOBUDŻETOWA METAMORFOZA DRZWI WEJŚCIOWYCH

METAMORFOZA CZY WYMIANA DRZWI WEJŚCIOWYCH ?

Decyzja o wymianie drzwi wejściowych podejmowana jest wraz z decyzją o kapitalnym remoncie mieszkania. Przyczyn upatrywać należy w dużych kosztach wymiany. Spory hałas i bałagan jaki towarzyszy wykuwaniu starych futryn nie napawa optymizmem. Konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu i narzędzi oraz zatrudnieniae fachowca z napiętym grafikiem to często spore wyzwanie.

Większość drzwi zewnętrznych do mieszkań w bloku to drzwi z profili aluminiowych. Często są one źle lub wcale nie wygłuszone, pokryte folią imitująca drewno, natomiast dopłacając kilkaset złotych więcej, możemy liczyć na lite drewno w okleinie. Posiadają wewnętrzny system dodatkowych rygli i wkładki antywłamaniowe oraz wyższą klasę ognioodpornościową. Są to istotne parametry, ponieważ bierze je pod uwagę ubezpieczyciel przy wycenie składki polisy ubezpieczającej nieruchomość.

malowanie drzwi wejsciowych 1024x640 - NISKOBUDŻETOWA METAMORFOZA DRZWI WEJŚCIOWYCH

Nasze drzwi wewnętrzne wykonane są z litego drewna. Poza odpryskami i opatrzonym kolorem nic im specjalnie nie dolega. Klatka schodowa w bloku była niedawno malowana, natomiast w przedpokoju od kilku lat mamy na ścianie tynk strukturalny. Ciężko odmalować tylko fragment ściany, więc  klamka zapadła – metamorfoza zamiast wymiany.

METAMORFOZA DRZWI  WEJŚCIOWYCH – KROK PO KROKU

Przed przystąpieniem do prac drzwi zostały porządnie umyte. Zdemontowaliśmy klamki, szyldy, zamki oraz wizier. Skrzydło drzwi zostało ściągnięte i położyliśmy na 4 krzesłach wykorzystując przestronny korytarz. Skrzydło w pozycji horyzontalnej zdecydowanie łatwiej było szlifować zarówno ręcznie jak i z pomocą szlifierki. Do szifowania użyłam papieru ściernego  o gradacji 80, który bez problemu poradził sobie z lakierobejcą odsłaniając warstwę podkładu. Po szlifowaniu cała powierzchnia drzwi i futryn została odpylona i umyta.

malowanie drewnianych drzwi 1024x640 - NISKOBUDŻETOWA METAMORFOZA DRZWI WEJŚCIOWYCH

Wybór koloru był dla mnie oczywisty i padł na modny antracyt. Ponieważ po warsztatach zostały mi napoczęte puszki farby w kolorze Zamszowa Czerń i Śnieżna Biel Newcolours oczywistym stało się zmieszanie tych dwóch farb w celu otrzymania odpowiedniego koloru. Z pomocą pędzla rozprowadź farbę po wszystkich elementach frezowanych, a następnie wałkiem pomaluj całą resztę. Bez wątpienia  zachowanie odpowiedniej kolejność malowania elementów skróci finalnie czas pracy. Najpierw futryny i krawędzie skrzydła drzwiowego, czyli te miejsca w których elementy drzwi bedą się ze sobą stykać, a  następnie fronty. Podczas gdy, kończymy  malować pierwszą  warstwę, futryny są już suche i gotowe na drugą warstwę farby.

malowanie futryn 1024x640 - NISKOBUDŻETOWA METAMORFOZA DRZWI WEJŚCIOWYCH

Po godzinie czasu farba jest na tyle sucha, że spokojnie można skrzydło drzwi osadzić na miejsce. Wszelkie poprawki malarskie oraz montaż klamki i zamków możliwy jest po ok dwóch godzinach, kiedy to farba jest już sucha. Co ważne, wybór farby nie jest przypadkowy, ponieważ ma ona dobre krycie, jest mocno napigmentowana, szybko wysycha i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń warstwą lakieru lub wosku.

farba do malowania drzwi 1024x766 - NISKOBUDŻETOWA METAMORFOZA DRZWI WEJŚCIOWYCH

METAMORFOZA DRZWI WEJŚCIOWYCH – PODSUMOWANIE

Jak sami możecie się przekonać metamorfoza drzwi naprawdę może być niskobudżetowa, a jej koszt zakładając zakup farby i narzędzi do malowania i szlifowania spokojnie zamknie się w kwocie nie przekraczającej 100 złotych, co bez wątpienia stanowi ułamek kwoty jaką trzeba wydać na zakup i montaż nowych drzwi. Dzięki doborowi odpowiednich farb i przyjęciu kolejności malowania elementów jesteście w stanie wykonać pracę w jedno popołudnie w dogodnym dla Was terminie. Podjęte działania są zdecydowanie mniej uciążliwe dla sąsiedztwa, co jest niesamowicie ważne , gdy mieszkamy w budynku wielorodzinnym.

metamorfoza drzwi wejsciowych 1024x640 - NISKOBUDŻETOWA METAMORFOZA DRZWI WEJŚCIOWYCH

Mam nadzieję, że spodobała się Wam metamorfoza drzwi wejścowych i tym samym zainspirowani jesteście do działania. Koniecznie dajcie znać czy podoba się Wam wpis i zajrzyjcie koniecznie do pozostałych.

ID M 920x850 2 bez200 - NISKOBUDŻETOWA METAMORFOZA DRZWI WEJŚCIOWYCH

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.