BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

20171022 132931 e1508731826118 - BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

Czasami w życiu bywa tak, że jeszcze nie wypowiemy na głos tego, co nam po głowie chodzi, a już w wyniku zbiegu pewnych okoliczności płynnie przechodzimy do realizacji nawet nieśmiałych planów. Nie inaczej było tym razem, kiedy po prawie 10 latach prowadzenia biura, postanowiłam zmienić typowe meble biurowe z popularnej sieciówki na coś “nowszego”. W miejsce mało praktycznej komódki potrzebowałam wstawić mebel będący zgrabnym połączeniem pojemnej komody i reprezentacyjnego regału. Od jakiegoś czasu po godzinach moje biuro jest też moją pracownią, więc reorganizacja i nowy aranż stały się niezbędne.

Takim oto sposobem stałam się szczęśliwą posiadaczką przeszklonej biblioteczki na wysoki połysk z rozsuwanymi drzwiczkami. Mebel zachowany w bardzo dobrym stanie, stabilny. Cała moja przyszła praca miała opierać się jedynie na personalizacji mebla, a to mocno ułatwia zadanie.

1 300x174 - BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

Od samego początku, chciałam, aby biblioteczka delikatnie nawiązywała do odnowionego już stolika kawowego typu jamnik. Wspólnym mianownikiem obu projektów stała się geometryczna tapeta, oraz bielone nogi.

2 300x273 - BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

Po demontażu szyb i drzwiczek cały mebel został porządnie umyty, a poszczególne elementy, które miały być malowane, uprzednio zeszlifowałam papierem ściernym. Kolorem białym pomalowałam nóżki, dolną belkę oraz fronty półek aby je zaakcentować na ciemnym kolorze mebla. Dopiero trzecie malowanie dało pełne krycie, eliminując jednocześnie żółte przebarwienia, po starych powłokach lakierniczych. Całość zabezpieczyłam 2 warstwami lakieru.

IMG 20170318 121833101 300x169 - BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

Jedne z drzwiczek pomalowałam grafitową farbą kredową, a następnie zabezpieczyłam woskiem, uzyskując efekt surowego betonu z powstałym przez zwykły przypadek wcięciem stanowiącym pewnego rodzaju kontrast, ale informującym jednocześnie o kierunku rozsuwania drzwi ha ha ha ha.

IMG 20170319 075535554 300x169 - BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

Drugie drzwiczki po zmatowieniu pokryłam grubą warstwą kleju do tapet, a następnie nakleiłam przyciętą uprzednio na wymiar tapetę.Docięcie tapety na wymiar i jej dopasowanie przy tym projekcie było najistotniejszą kwestią,gdyż po nałożeniu 3 warstw lakieru musiałam mieć pewność, że drzwiczki będą swobodnie sunąć po prowadnicy.

IMG 20170318 093826635 300x169 - BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

Lubię jeśli jest taka możliwość zostawiać jak najwięcej oryginalnych elementów i detali. Tak było i tym razem. Po dokręceniu pierwotnych uchwytów i wstawieniu drzwiczek na tory prowadnic mogłam uzupełniać  przestrzeń mebla.

IMGP2175 300x199 - BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

Biblioteczka prezentuje się dostojnie, nowocześnie i komponuje się z pozostałym wyposażeniem biura tworząc spójną całość. Łatwo mi połączyć beże i szarości z bielą oraz dotychczasową czerwienią, która była bez wątpienia mocnym akcentem w tym pomieszczeniu. Aby zwyczajnie od niej odpocząć wprowadziłam kilka dodatków w bardziej stonowanych, pastelowych kolorach.

IMG 20170321 090006473 300x169 - BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

Uwielbiam meble, które mimo niewielkich gabarytów, są bardzo pojemne i wielofunkcyjne, a ponadto dzięki swojej prostocie potrafią idealnie łączyć się z bardziej nowoczesnymi meblami.

20171022 132931 e1508731826118 169x300 - BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

 

60 thoughts on “BIBLIOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

  1. Piękna metamorfoza. Geometria świetnie komponuje się z meblami z PRL. Bardzo dobrze wygląda ten namalowany wzór. Ogromnie podoba mi się, że widać fragmenty oryginalnego forniru. Gratulacje!

  2. Cóż, nie jest to może mój styl, ale fajnie że mogłaś wykorzystać stary mebel i niewelkim kosztem go odświeżyć… Jak tak patrzę na niego, to jedyne co mi się wydaje, to że powinien być biały… 🙂 Ale każdy ma inne poczucie estetyki 🙂

  3. Podziwiam Cię za niesamowitą kreatywność 🙂 Nawet nie pomyślałabym, że stary mebel może tak wspaniale wyglądać i cieszyć się nowym życiem. Zrobiłaś to naprawdę fenomenalnie!

  4. Wow, robi wrażenie! Zastanawiam się, czy w ogóle miałabym pomysł na realizacje takiego projektu, a później… cierpliwość 🙂 Ale właśnie dlatego są tacy ludzie jak Ty, u których można się zainspirować 🙂 A zlecić takie projekty też? 🙂

  5. Ale cudo! Tak piękny mebel, że nie mogę się napatrzeć! Podziwiam Cię nie tylko za talent i chęci, ale i odwagę do renowacji – ja bym chyba się nie odważyła, bo bym coś popsuła i zniszczyła mebel… A Ty dałaś mu nowe życie! Super! *___*

  6. O matulu! Ale mi się marzą takie własnoręcznie odrestaurowywane PRLowskie meble 😀 Niestety mąż widzi wnaszym salonie tylko nowoczesny i minimalistyczny dizajn 😀 Może kiedyś… Ale dla Ciebie wielkie brawa! 🙂

  7. Pięknie! Sama ostatnio interesuję się renowacją starych mebli. Na razie śledzę jakie cuda robią inni i rozglądam się po wystawkach czy gdzieś nie stoi coś, czemu można by nadać nowe życie 🙂

  8. Brawo nie banalnie w bieli orginalnie i z charakterem. Te różowe pastelowe pudla tylko tam nie pasuja wystaja ale meble mega

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *