SKRAWEK

Często zachodzę w głowę, skąd u mnie tak wysoce rozwinięta umiejętność tworzenia czegoś z niczego?? Być może jest to pokłosie tego, że mój dziecięcy wiek zbiegł się w czasie z rozkwitem PRL w Polsce? W czasach kiedy wszystko, łącznie z papierem toaletowym i mortadelą trzeba było wystać w kolejce. Mimo braku internetu i telefonu nadzwyczaj rozwinięty był system kolejkowy, kartki na mięso, kupony na masło i przydział na mieszkania lokatorskie. Każda z gospodyń domowych charakteryzowała się opanowanymi do perfekcji systemem organizacyjnym. Z pewnością część tych umiejętności nabyłam w procesie wzrastania i wychowywania. Dość szybko podjęłam też pracę zarobkową, co z pewnością ugruntowało we mnie nawyk poszanowania pieniądza i oszczędzania.

Zastanawiać się można, czy wraz z rozwojem cywilizacji, zalewem wszechobecnej chińszczyzny, postępem techniki i technologii przerabianie rzeczy starych na nowe, wykorzystywaniem pozostałości do stworzenia czegoś nowego ma sens i rację bytu? Ależ i owszem,

Od znajomej dostałam około 1,5 mkw pięknego weluru tapicerskiego z motywem jungle z kolorowymi liśćmi monstery. Zieleń wzoru łamana fioletem, turkusem i fuksją. Cudo! W pierwszej chwili pomyślałam, że przyozdobi podnóżek. Jednak po chwili zastanowienia stwierdziłam, że uszyję sobie poduszkę do sypialni. Co zrobić bez maszyny do szycia? Problem? Nie dla mnie. Udałam się do zaprzyjaźnionej pracowni projektowej , która dysponuje mocno zaawansowanymi technologicznie maszynami do szycia. Miałam przyjemność szyć na maszynie która gada, sama odcina nici, a przycisków do sterowania prędkością, obszywania guzików, haftowania i ściegów ma tyle co kokpit w Boeing 747.

20171216 160257 300x169 - SKRAWEK

20171216 160715 1 300x169 - SKRAWEK

Postawiłam na tradycyjny kształt prostokąta z wszytym, częściowo krytym zamkiem, dzięki czemu łatwiej będzie wyprać poduszkę. Fakt, w sklepach znajdziemy od zatrzęsienia różnej maści , koloru i tekstury poduchy i poduszki. Jednak nie wszystkie można prać, no i po co kupować coś co możemy zrobić sami praktycznie zerowym nakładem finansowym.

20180220 083531 e1520271362570 225x300 - SKRAWEK

Przyznam nieskromnie, że poduszka prezentuje się bosko w połączeniu z pozostałymi, na tle pleców komody czyli po przeciwnej stronie wezglowia !!!! I tu z tego miejsca pytanie, jak fachowo nazwać wezglowie w nogach??? Jakieś pomysły???

20180305 170439 300x225 - SKRAWEK

Kupon materiału okazał się na tyle duży, że po uszyciu poduchy został jego kawałek. Rzecz jasna zbyt mały na drugą do pary. No po prostu nie byłabym sobą, gdybym nie wykorzystała cennej zdobyczy do końca. Odszukałam w odmętach mojej pamięci fakt, iż jestem szczęśliwą posiadaczką aluminiowej ramki w srebrnym kolorze, która to straciła szybkę podczas montażu grafiki.

 

20171229 121714 Burst01 300x169 - SKRAWEK

Takim oto sposobem zamiast grafiki, skromna i minimalistyczna ramka zyskała na welurowej zawartości. Myślę, że bardziej strojna ramka byłaby przesadą. Gdybym pod spód włożyła kawałek korka lub styropianu mogłabym poszczycić się oryginalną tablicą.

20180305 070824 300x225 - SKRAWEK

Takim oto sposobem z potwierdziło się stare polskie porzekadło: “krawiec kraje, ile mu materii staje”. Tyle w temacie:)

You May also Like...

20180731 104802 - KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU
KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU
9 sierpnia 2018
IMG 20170801 121027 770 - SZAFECZKA NOCNA ART DECO
SZAFECZKA NOCNA ART DECO
3 sierpnia 2017
orca image 1505036077582.jpg 1505036077763 - ŁAPACZ SNÓW
ŁAPACZ SNÓW
10 września 2017
37 Comments
  • Reply
    Kasia
    6 marca 2018 at 07:59

    Piękny materiał, aż chcialoby się mieć więcej talentu krawieckiego ?a pomysł z materiałem w ramce genialny

    • Reply
      Instytut Designu
      10 marca 2018 at 14:37

      Dziękuję?

  • Reply
    Matka na Szczycie
    6 marca 2018 at 08:08

    Super, bardzo piękny obrazek wyszedł 🙂

  • Reply
    Monika, zresetowani.pl
    6 marca 2018 at 12:00

    Uwielbiam twoje pomysły 😀

    • Reply
      Instytut Designu
      6 marca 2018 at 12:02

      Dziękuję kochana ❤

    • Reply
      Instytut Designu
      10 marca 2018 at 14:36

      Dziękuję, zapraszam częściej

  • Reply
    Karolina / Nasze Bąbelkowo
    6 marca 2018 at 16:45

    Liście monstery to obecnie moje ulubione motywy – a więc Twoje dzieła przemawiają do mnie w 100% 🙂

    • Reply
      Instytut Designu
      10 marca 2018 at 14:36

      ??

  • Reply
    Bookendorfina
    7 marca 2018 at 08:16

    Moja mama ma takie zdolności, potrafi z niczego stworzyć coś, artystyczna dusza. 🙂

    • Reply
      Instytut Designu
      10 marca 2018 at 14:35

      Pozdrów mamę. Taka mama to skarb

  • Reply
    krystynabozenna
    8 marca 2018 at 08:41

    Ależ piękna poduszka z tego weluru wyszła i na dokładkę pogadałaś z maszyna do szycia.
    Kto by pomyślał, że takie są ?

    • Reply
      Bookendorfina
      9 marca 2018 at 07:11

      Moja zapomniana w kącie stoi, trzeba by było trochę ją rozruszać. 🙂

      • Reply
        krystynabozenna
        10 marca 2018 at 09:33

        A ja swoją oddałam ,nie mam talentów mimo dobrej maszyny…:-)

    • Reply
      Instytut Designu
      10 marca 2018 at 14:35

      Też byłam w szoku ???

  • Reply
    Save the Magic Moments
    8 marca 2018 at 08:55

    Brawo Ty! Super pomysły. Ja taka kreatywna nie jestem 🙁

    • Reply
      Instytut Designu
      10 marca 2018 at 14:35

      Na pewno jesteś ?

  • Reply
    Agnieszka | lvlupstudio
    8 marca 2018 at 11:16

    Na takiej cud-maszynie, to może i ja bym się nauczyła szyć 😀
    Poducha wygląda ekstra, a wykorzystanie skrawków na dekoracyjny obrazek, to jest genialny patent (widziałam też piękne ścierki kuchenne oprawione w ramy i powieszone w kuchni :)).

    A nazwa miejsca łóżka, o które pytasz, to np. “szczyt dolny” łóżka 🙂

    • Reply
      Instytut Designu
      10 marca 2018 at 14:34

      Dziękuję ?

  • Reply
    Holly
    8 marca 2018 at 13:30

    Piękny wzór, bardzo na czasie.

  • Reply
    MisCatalina
    8 marca 2018 at 14:01

    Poduszka przepiękna i idealnie się komponuje z resztą 🙂 Uwielbiam takie wzory <3

  • Reply
    Asia/ Lemur Podróżnik
    10 marca 2018 at 09:35

    Świetny materiał! Mnie babcia kiedyś uczyła robić na drutach i szyć, ale jestem chyba beztalenciem w tym temacie i jakoś nie wyszło:)

  • Reply
    DominikaDolci
    10 marca 2018 at 09:51

    Bardzo twórczy blog! Masz genialne pomysły i talent!

    • Reply
      Instytut Designu
      10 marca 2018 at 14:38

      Ślicznie dziękuję ?

  • Reply
    Zołza z kitką
    10 marca 2018 at 14:27

    Podziwiam talent! I to zazdroszczę – ale w takim pozytywnym znaczeniu! 🙂

    • Reply
      Instytut Designu
      10 marca 2018 at 14:37

      Dziękuję

  • Reply
    Kursy rękodzieło / Dorota Białek
    10 marca 2018 at 17:45

    Maszyna rzeczywiście robi wrażenie 😉 Najważniejsze wpaść na dobry pomysł 😉

  • Reply
    TosiMama
    10 marca 2018 at 22:29

    Ja mam zawsze problem, żeby z niczego zrobić COŚ:)

  • Reply
    Monika-BlogMama.pl
    10 marca 2018 at 22:53

    Fajny pomysł na tą tablicę i równie piękna poduszka…. a podsumowanie jeszcze lepsze hehe;-)
    Pozdrawiam;-)

  • Reply
    Bookendorfina
    12 marca 2018 at 07:46

    U mnie teraz wyzwanie: stworzyć z nadszarpniętych już czasem firanek coś nowego, wzór wciąż mi się podoba, chcę go zatem wykorzystać dalej. 🙂

  • Reply
    toksyczna kosmetyczka
    12 marca 2018 at 12:09

    Od razu mam ochotę chwycić za maszynę i stworzyć coś oryginalnego 🙂

  • Reply
    Literatka kawy.
    12 marca 2018 at 13:35

    Świetny, kreatywny pomysł 🙂 Nie ma jak umiejętne korzystanie z posiadanych zasobów.

  • Reply
    Aleksandra Agnieszka
    12 marca 2018 at 16:20

    Świetne!!! Poduszka mega, ale obrazek też super 🙂 Chyba sama siądę do maszyny, bo już sporo czasu leży zakurzona!

  • Reply
    Joanna
    12 marca 2018 at 17:30

    Jak niewiele trzeba kiedy umiejętności i wyobraźnie współpracują. Bardzo ciekawy pomysł, piękny deseń.

  • Reply
    Bielecki.es
    12 marca 2018 at 19:46

    2w1 – czyli jak do maksimum wykorzystać to, co mamy do dyspozycji 😉

  • Reply
    kosmetykiani.pl
    15 marca 2018 at 18:26

    Masz świetne pomysły – super są te poduszeczki. 🙂

  • Reply
    swiat karinki
    18 marca 2018 at 08:32

    Uwielbiam taki motyw na materiale

  • Reply
    Sister knows better
    9 maja 2018 at 06:48

    Poduszki świetne! Gratuluję pomysłowości ?