CZTERY ŁAPY

IMGP3180 - CZTERY ŁAPY

Nikogo chyba nie muszę przekonywać jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa stół. Istota pełnionej przez niego funkcji oraz symbolika z tym związana pozwala mu wysuwać się na pierwszy plan. To przy nim spożywamy wspólnie posiłki, gromadzimy się przy okazji rodzinnych uroczystości stając się wówczas centralnym punktem każdego domu. To przy nim spotykamy się, by odbyć rodzinne narady, decydując o sprawach ważnych i tych mniej ważnych. Stół jednoczy, pozwala utrzymywać międzyludzkie więzi, nie tylko rodzinne, ale również przyjacielskie.
O ważnym znaczeniu stołu możemy się przekonać, czerpiąc informacje z legend, mitów oraz historii religii. Wystarczy rzut oka na historię Ostatniej Wieczerzy, gdy apostołowie zasiadali wokół stołu, a Chrystus zajmował centralne miejsce pośród nich.
Stół jest również bardzo mocno związany z polską tradycją, która nakazuje podejmować  gości przy stole suto zastawionym.  Trudno o większy i bardziej czytelny symbol polskiej gościnności, znanej powszechnie w Europie i na świecie.
Nie bez znaczenia pozostaje również kształt stołu. Stół prostokątny oferuje miejsce uprzywilejowane, znajdujące się na krótszym boku blatu stołu, przy tzw. jego szczycie.  Zajmuje go z reguły głowa rodziny lub osoba najstarsza w rodzinie. Na to miejsce trzeba sobie zasłużyć. Na tych miejscach zasiadają tez często gospodarze domu. Bardzo wyjątkowe znaczenie posiada stół okrągły, przy którym z racji kształtu żadna z siedzących osób nie zajmuje uprzywilejowanej pozycji. Okrągły stół związany jest bardzo mocno z legendą o królu Arturze i jego rycerzach, w której stał się symbolem równości i braterstwa. W Polsce jest  silnym symbolem porozumienia narodowego po przeprowadzonych w 1989 roku rozmowach okrągłego stołu. Natomiast zawsze i wszędzie jest symbolem rokowań, a określenie “zasiąść z kimś do stołu rokowań” oznacza po prostu podjąć rozmowy przez strony sporu lub konfliktu.

IMGP3154 300x199 - CZTERY ŁAPY
Zarówno w moim, jak i mojego męża domu rodzinnym wszystko kręciło się wokół stołu. U mnie duży, dębowy z toczonymi nogami, u teściów rozkładany, kuchenny. Oba prostokątne, noszące ślady codziennej, intensywnej eksploracji dodającej im uroku.
Zaspokojenie codziennych, podstawowych funkcji zapewniał nam w naszym wspólnym pożyciu przez kilka lat stół kuchenny z Ikea. Miękkie, sosnowe drewno dzielnie przyjmowało niezliczone ilości rozlanych herbatek, soczków, nadto rys kredek i długopisów powstałych z wielkim rozmachem podczas pracy twórczej małych rączek naszych dzieci. Drewno lekko uginało się pod naciskiem wałkowanego ciasta lub oparciu łokci. Za każdą rysą i plamką stołu, stoi kolejny krok ku samodzielności i dorosłości naszych dzieci. Dlatego, kiedy dojrzeliśmy do zmian niczym śliwki na drzewie, gotowi spaść na miękką trawę w sadzie, zgodnie podjęliśmy decyzję o zakupie nowego – starego stołu. Jednogłośnie w jawnym głosowaniu odrzuciliśmy kandydaturę okrągłego stołu. Bynajmniej nie chodziło tu o dyktatorskie zapędy mojego męża, który mimo „arystokratycznego” pochodzenia monarchą nigdy nie był i chyba nie będzie. Wszystkie wolne księżniczki są ósme lub jedenaste w kolejce do tronu, albo po prostu zajęte.  Tak zupełnie na poważnie, w wyborze kształtu bezapelacyjnie pomógł nam niewielki metraż mieszkania, uniemożliwiający swobodne przechadzanie się wokół niego. Paradoksalnie, dużo większy, prostokątny stół stał się bardziej ustawny i funkcjonalny na niedużej przestrzeni. IMGP3136 300x199 - CZTERY ŁAPY
Sprawnie podjęta decyzja nie przyśpieszyła jednak finalizacji zakupu, a to za sprawą nieuczciwego sprzedawcy, który postanowił pozbyć się mało chodliwego mebla w swoim komisie i przysłał zupełnie inny, nie tylko wizualnie, ale i gabarytowo niepodobny do oferowanego w sieci. Ten, który zakupiłam okazał się być sprzedanym komuś innemu miesiąc wcześniej. Także brawo dla tego Pana za aktualizację oferty. Ponad 2,5 miesiąca zwodził mnie, zapewniając że odbierze ode mnie stół i zwróci pieniądze. Finalnie ponosząc po raz drugi niemałe koszty wysyłki odesłałam mu stół z żądaniem zwrotu pieniędzy. Pan nadal mnie zwodził, więc postanowiłam dać mu ultimatum. Łaskawie miesiąc temu przelał mi zaliczkę na poczet zwrotu należności i cisza… Niestety nie chroni mnie program Ochrony Kupujących, bo to nie ten portal. Zmuszona będę zgłosić sprawę na policję, gdyż gościu potraktował mnie jak pożyczkomat, nadto naraził moją rodzinę na egzystencję z wielką paczką w przedpokoju, bo przecież w każdej chwili łaskawy sprzedawca miał się objawić i go zabrać w cholerę.

686973121 7 1000x700 oczyszczony rozkladany stol ludwikowski 074  300x199 - CZTERY ŁAPY686973121 6 1000x700 oczyszczony rozkladany stol ludwikowski 074  300x199 - CZTERY ŁAPY
W tak zwanym międzyczasie udało mi się znaleźć i nabyć stół dębowy w bardzo przystępnej cenie. To co mnie bardzo cieszyło to fakt, iż za stół mogłam zapłacić przy odbiorze, bo sprzedawca za naprawdę niewielką odpłatnością przywozi meble do domu klienta. Da się??? Ano da się!!!
Duży rozkładany stół w stylu Ludwikowskim o wymiarach 160 x 85cm, a po rozłożeniu 240 x 85 cm został oczyszczony i wypiaskowany, dzięki czemu jeszcze bardziej uwydatnione zostały jego kształt i liczne zdobienia w tym inkrustacje na całym blacie, tworzące niesamowity trójwymiarowy wzór geometryczny.

20180506 185634 HDR 300x169 - CZTERY ŁAPY
Niestety podczas piaskowania na blacie powstał niewielki, ale widoczny ubytek, który musiałam uzupełnić jeszcze przed wybarwieniem stołu. Rolę dawcy narządów odegrał tu element sklejkowej skrzynki po owocach, z której za pomocą nożyka modelarskiego wycinałam drobne igiełki. Ubytek wypełniłam klejem do drewna , a następnie dokładałam obok siebie listewki przycinając je na wymiar. Całość docisnęłam, zebrałam nadmiar kleju i pozwoliłam wyschnąć. Dla wyrównania powierzchni i zebrania nadmiaru kleju całość delikatnie zeszlifowałam.

20180506 095318 HDR 300x169 - CZTERY ŁAPY

20180506 133453 HDR 300x169 - CZTERY ŁAPY
Ze względu na gabaryty i konieczność zabezpieczenia wszystkich elementów drewnianych na czas lakierowania na warsztat pracy zaanektowałam przestrzeń korytarza. I tak skrupulatnie element po elemencie wpierw pokryłam dwoma warstwami lakierobejcy w kolorze jasnego orzechu, której to nadmiar usuwałam bawełnianą ściereczką. Dzięki temu prostemu zabiegowi udało mi się uzyskać efekt trójwymiarowości, gdyż w zagłębieniach i porach drewna pozostał ciut ciemniejszy odcień, naturalnie patynujący drewno. Finalnie całość zabezpieczyłam trzema warstwami lakieru do parkietów o satynowym półmatowym wykończeniu.

IMGP3135 300x199 - CZTERY ŁAPY

IMGP3180 300x199 - CZTERY ŁAPY
Czy symbolika stołu ma dzisiaj jeszcze jakiekolwiek znaczenie? Z całą pewnością mniej lub bardziej nieświadomie przywiązujemy do niej dużą wagę. Chociaż nie jest już tak istotna jak kiedyś. Dziś ważniejszy jest dla nas kształt i wygląd stołu oraz to, w jakim stylu utrzymany jest mebel. Nie da się jednak ukryć, że myślimy też o jego funkcji spajającej i jednoczącej rodzinę. Choćby dlatego zastanawiając się nad wielkością stołu bierzemy pod uwagę miejsca dla naszych gości, zarówno rodziny, jak i przyjaciół. Oczywiście myśląc o tym, możemy mieć na względzie funkcjonalność stołu. Znaczenie symboliczne tego mebla nie powinno być jednak w żadnym wypadku kwestionowane.
Stół jest obiektem znaczącym, łączącym wiele funkcji, cech i znaczeń, miejsce niezliczonej ilości i sytuacji, mający własną tożsamość, tradycję, historię i legendę.

IMGP3143 300x199 - CZTERY ŁAPY
Podsumowując, można zauważyć, że na przestrzeni wieków obniża się znaczenie stołu jako symbolu życia, rycerskości, tradycji, a częściej sprowadza się do ucztowania, a co najwyżej estetyki samego wystroju stołu i sposobu podanych na nim dań.
Jestem świadoma, że wynika to ze specyfiki czasów w jakich żyjemy, ale nie powinno być to usprawiedliwieniem i pretekstem by przy nim wspólnie nie zasiadać. Warto byłoby przywrócić stołowi jego znaczenie kulturowe i wszystko to, co dawniej oznaczało np. kulturę obyczajów, ciągłość tradycji, szacunek dla biesiadników, tak aby stół zawsze łączył, a nie dzielił.

You May also Like...

20180420 155223 - Poznańska Palmiarnia
Poznańska Palmiarnia
6 maja 2018
20171022 132931 e1508731826118 - Biblioteka dojrzałego człowieka
Biblioteka dojrzałego człowieka
23 października 2017
orca image 1505036077582.jpg 1505036077763 - ŁAPACZ SNÓW
ŁAPACZ SNÓW
10 września 2017
63 Comments
  • Reply
    Gabrysiowa Mama
    29 czerwca 2018 at 06:17

    My zawsze staramy się podtrzymywać tradycję i zasiadać do stołu wszyscy razem (uwielbiam to!).

    • Reply
      Instytut Designu
      29 czerwca 2018 at 06:29

      Brawo. To najwazniejsze wartosci.

  • Reply
    Sylwia R
    29 czerwca 2018 at 06:32

    Nauczono mnie spedzac czas przy jednym stole. Ba! A nawet we wigilie jesc z jednego talerza… Kontynuuje tradycje 🙂

    • Reply
      Instytut Designu
      30 czerwca 2018 at 08:02

      Świetnie

  • Reply
    3xmama
    29 czerwca 2018 at 06:48

    Marzy mi się taki stół, ale biały z połyskiem ?

  • Reply
    Magdalena
    29 czerwca 2018 at 07:05

    Oplacalo się włożyć trud. Wasz stół jest przecudowny!

    • Reply
      Instytut Designu
      29 czerwca 2018 at 07:33

      Ślicznie dziękuję ?

    • Reply
      Instytut Designu
      30 czerwca 2018 at 08:02

      Bardzo dziękuję ?

  • Reply
    Anna
    29 czerwca 2018 at 07:24

    uwielbiam czas kiedy mogę usiąść razem z rodziną przy 1 stole 🙂

    • Reply
      Instytut Designu
      29 czerwca 2018 at 07:33

      Prawda. To taka stopklatka w codziennej gonitwie.

  • Reply
    Kamil | ONE STEP FORWARD
    29 czerwca 2018 at 07:52

    Twoje pracę są genialne, ale ten stół to jest mistrzostwo! 🙂

    • Reply
      Instytut Designu
      29 czerwca 2018 at 07:57

      Slicznie Ci dziekuje ?

  • Reply
    Aneta
    29 czerwca 2018 at 08:48

    W moim salonie stół odgrywa ważną rolę. Skupia się wokół niego codzienna chwila refleksji i wymiana myśli. Fajny udał ci s stół.

    • Reply
      Instytut Designu
      30 czerwca 2018 at 08:01

      Dziękuję. Życzę samych cudownych chwil.

  • Reply
    Aldona Zakrzewska
    29 czerwca 2018 at 23:53

    Ładnie piszesz o stole – z sercem 🙂 Według mnie stoły mają dusze…

    • Reply
      Instytut Designu
      30 czerwca 2018 at 08:00

      Pięknie dziękuję?

  • Reply
    Aleksandra Załęska
    30 czerwca 2018 at 07:42

    Wybór stołu, to wbrew pozorom, bardzo istotna sprawa. My postawiliśmy na dębowy, składa się w kwadrat, a można go rozsunąć

    • Reply
      Instytut Designu
      30 czerwca 2018 at 07:59

      Świetnie.Lubię wielofunkcyjne meble

  • Reply
    Mrs Debora
    30 czerwca 2018 at 07:57

    U mnie niskie skosy powodują ,że możemy zasiąść co najwyżej przy ławie na podłodze ;(

    • Reply
      Instytut Designu
      30 czerwca 2018 at 07:58

      Ważne że razem ?

  • Reply
    Karolina
    30 czerwca 2018 at 08:01

    Stół jest bardzo ważnym meblem w moim domu. Uwielbiam zasiadać przy nim z moją rodziną i z nimi rozmawiać!

  • Reply
    Ula
    30 czerwca 2018 at 09:16

    Te różne kolorowe krzesła wyglądają świetnie!

  • Reply
    Beata Herbata
    30 czerwca 2018 at 09:18

    A szkoda, że obniża się znaczenie stołu bo to praktycznie centralny punkt domu… Uwielbiam takie ciężkie, dębowe i cieszę się, że chociaż w moim rodzinnym domu taki stoi, stół z duszą. Bo sama mam małe mieszkanie to i stół nie za wielki 😉

  • Reply
    Agnieszka
    30 czerwca 2018 at 12:06

    Ale fantastyczny ten stół, i ta faktura na blacie! Po prostu cudo! Ja jestem ogromną miłośniczką takich retro mebli, sama zamiast kupować nowe – sieciówkowe – zaczęłam odnawiać stare meble po dziadkach. Co do sprzedawcy – zawsze boję się takich zakupów, bo nigdy nie wiadomo z kim masz do czynienia i w jakim stanie taka rzecz przyjdzie. Ale cóż – takie życie! 😉

    • Reply
      Instytut Designu
      30 czerwca 2018 at 12:11

      Swietna sprawa takie rodzinne pamiatki z nowym tchnieniem

  • Reply
    Bookendorfina
    1 lipca 2018 at 08:18

    U nas stół spory gabarytowo, po rozłożeniu czternaście krzeseł można przy nim ustawić, pełni ważną funkcję, przy nim toczą się rodzinne spotkania, rozmowy, wspólne posiłki. 🙂

    • Reply
      Instytut Designu
      1 lipca 2018 at 19:24

      Otóż to ?

      • Reply
        Bookendorfina
        2 lipca 2018 at 09:46

        A ostatnio pół stołu zajęte przez układanie puzzli, jak magnes przyciągają domowników. 😉

        • Reply
          Bookendorfina
          22 lipca 2018 at 09:27

          Swoją drogą, ilu mebli się kiedyś pozbyłam, tylko dlatego, że były stare, młoda byłam i nie pomyślałam, że można dać im drugie życie.

  • Reply
    Michał Kucharski
    1 lipca 2018 at 08:34

    Ten stół wygląda fantastycznie! Wielkie BRAWA!

    • Reply
      Instytut Designu
      1 lipca 2018 at 19:24

      Dziękuję i pozdrawiam

  • Reply
    Karolina
    1 lipca 2018 at 09:11

    Stol, miejsce wielu spotkan, towarzysz nie jednej przygody! Piekny stol, pozdrawiam!

  • Reply
    Anna Kozakiewicz
    1 lipca 2018 at 09:12

    l;icznie wygląda ten stół

    • Reply
      Instytut Designu
      1 lipca 2018 at 19:26

      Dziękuję pięknie

  • Reply
    swiat karinki
    1 lipca 2018 at 09:56

    Stół to najważniejsze miejsce w naszym domu i też mamy przy nim różnokolorowe krzestła

    • Reply
      Instytut Designu
      1 lipca 2018 at 19:27

      Świetnie ?

  • Reply
    Karolina
    1 lipca 2018 at 10:59

    Stół w jadalni to rzecz, która łączy rodzinę ?. Nie wyobrażam sobie jego braku…

  • Reply
    Magdalena - Weekendownik
    1 lipca 2018 at 15:42

    Ze stołem trafiłaś w samo sedno 🙂 uwielbiam stoły, w domu mam aż dwa duże 🙂 Świetna aranżacja, i ten blat – super!

  • Reply
    Mrotschny
    1 lipca 2018 at 19:19

    Świetna robota i ogrom serca włożony, zarówno w stół jak i tekst 😉

    • Reply
      Instytut Designu
      1 lipca 2018 at 19:21

      Ślicznie dziękuję staram się jak mogę.

  • Reply
    PaulinaWu
    2 lipca 2018 at 10:53

    Efekt ostateczny świetny 🙂

    • Reply
      Instytut Designu
      5 lipca 2018 at 17:05

      Dziękuję bardzo

  • Reply
    sylwia
    5 lipca 2018 at 09:17

    Wspólny czas spędzony przy stole jest bardzo ważny!:)

  • Reply
    Danka
    5 lipca 2018 at 13:30

    U nas też siada się razem do stołu na każdy obiad. Na jesień przeprowadzimy renowacje naszego rodzinnego stołu:-)

    • Reply
      Instytut Designu
      5 lipca 2018 at 17:04

      Koniecznie pochwal się efektem.

  • Reply
    Ola
    5 lipca 2018 at 16:56

    Odkąd tylko sięgam pamięcią w domu mojej prababci, babci i w naszym rodzinnym domu, wszelkie rzeczy odbywają się przy stole.
    Pamiętam każdy kolejny który mieliśmy w rodzinnych kolekcjach, szczególnie w mojej pamięci zachował się ciemnobrązowy stół prababci na cienkich lakierowanych nóżkach. Miał ukryte szufladki pod obrusem, w których babcia chowała wykrochmalone, koronkowe serwetki, które służyły jako podkładki pod półmiski.

    • Reply
      Instytut Designu
      5 lipca 2018 at 17:04

      Piękne wspomnienia.

  • Reply
    Olga Kłos
    11 lipca 2018 at 06:29

    Przy takim stole to można biesiadować, i jeść, i rozmawiać, i pracować – super!

  • Reply
    wielopokoleniowo
    11 lipca 2018 at 07:48

    Super wyszło – i oby jak najwięcej wspólnego czasu przy nim!

  • Reply
    Kaja
    11 lipca 2018 at 08:25

    U nas stół służy przede wszystkim do biesiadowania z rodziną podczas świąt. Ale bardzo pięknie napisałaś o innych tradycjach czy poglądach. Stół wygląda obłędnie. Pozdrawiam 🙂

  • Reply
    Kaja
    11 lipca 2018 at 08:26

    U nas stół służy przede wszystkim do biesiadowania z rodziną podczas świąt. Ale bardzo pięknie napisałaś o innych tradycjach czy poglądach. Stół wygląda obłędnie. Pozdrawiam 🙂 😉

  • Reply
    Ewelina
    14 lipca 2018 at 07:11

    Wspólne posiłki bardzo budują relacje rodzinne. Staram się, abyśmy chociaż w weekend wszystkie posiłki jedli razem, a w święta to już obowiązkowo 😉

  • Reply
    Agnieszka Królak
    14 lipca 2018 at 07:50

    Absolutnie obłędny, ja mam stary stół ale nie biorę się za renowację bo nie mam do tego cierpliwości 😉

  • Reply
    Bookendorfina
    20 lipca 2018 at 10:22

    Nawet kupując mieszkanie kierowaliśmy się warunkiem, że musi być duża przestrzeń kuchni i jadalni. 😉

  • Reply
    Aga
    21 lipca 2018 at 08:34

    Kocham piękne meble, a Twój stół do takich należy. U mnie w domu bardzo ważne jest aby spędzać razem czas a tym właśnie miejscem jest stół i wspólne posiłki, rozmowy przy herbacie.

  • Reply
    Anna
    21 lipca 2018 at 13:48

    uwielbiam czas wspólnie spędzany przy stole 🙂

  • Reply
    Places and Plants
    21 lipca 2018 at 19:41

    Ja mam stary po dziadku z lat 50

  • Reply
    Places and Plants
    21 lipca 2018 at 19:44

    Mam stary z lat 50 po dziadku

  • Reply
    swiat karinki
    22 lipca 2018 at 10:48

    Uwielbiam takie kolorowe krzesła przy stolach

  • Reply
    Zwykła Matka
    23 lipca 2018 at 07:56

    ale cudny! takie meble mają dusze 🙂

  • Reply
    Madka roku
    25 lipca 2018 at 08:59

    Koszmar z tym nieuczciwym sprzedawcą! Ale ten stół jest cudny. Warto było włożyć tyle pracy!

    • Reply
      Instytut Designu
      30 lipca 2018 at 11:46

      no niestety, muszę się zebrać w sobie i zgłosić to na Policję