stolik nocny kawowy - KOSZYCZKU NAKRYJ SIĘ
Blog,  Realizacje

KOSZYCZKU NAKRYJ SIĘ

Zakupiony kiedyś w KIKU metalowy kosz urzekł mnie pięknym kolorem miedzi. Fakt, porządnie wykonany, lecz jak się szybko okazało dla mnie mało praktyczny. Na moich 53 mkw nie prezentował się tak ciekawie, jak na wykadrowanych , przemyślany w każdym detalu zdjęciach topowych instagramerek. Finalnie obrócony do góry dnem robił za stojak pod dużą donicę z monsterą.

I taką rolę pełni do dziś, z tą niewielką różnicą, że już dwa razy po lekkim tunningu brylował „ na salonach” w aranżowanych wnętrzach sprzedawanych przeze mnie mieszkań jako stolik kawowy lub szafka nocna. Nim to jednak nastąpiło, musiałam interweniować.

metamorfoza stolika diy 1024x512 - KOSZYCZKU NAKRYJ SIĘ

Owszem, w obecnej ofercie wielu sklepów pojawiają się w sprzedaży stoliki/ kosze z blatem, w przeróżnych kolorach i średnicy, ale po co kupować kolejny??

Zatem, jeśli tak jak ja masz zbędny kosz lub potrzebujesz stolika / szafki nocnej to ten wpis Cię zainteresuje:

PRZYGOTUJ:

  • kawałek sklejki (wielkość min. średnicy górnej krawędzi kosza),
  • wyrzynarkę,
  • otwornicę lub wiertarkę,
  • papier ścierny (o średniej gradacji 100-120),
  • farby (ja użyłam 2 kolorów),
  • szablon malarski,
  • lakier bezbarwny.

stolik diy metamorfoza 1024x576 - KOSZYCZKU NAKRYJ SIĘ

Odwracając kosz do góry dnem obrysowujemy jego kształt na sklejce, a następnie z pomocą wyrzynarki wycinamy powstały rysunek.

kosz stolik diy 1024x576 - KOSZYCZKU NAKRYJ SIĘ

UWAGA!!! Tniemy po wewnętrznej stronie linii, w przeciwnym razie element blatu będzie za duży i trzeba będzie go podszlifować i dopasowywać.

Im mniejsza grubość sklejki, tym bardziej jej brzegi po wycięciu będą nierówne i poszarpane. Pozbywamy się ich papierem ściernym, a następnie mierzymy blat. W moim przypadku niezbędne było podszlifowanie krawędzi blatu w kilku miejscach, by krążek ładnie się osadził w koszu.

szlifowanie blatu imadlo 1024x576 - KOSZYCZKU NAKRYJ SIĘ

Nie jest koniecznym, lecz ja z pomocą wiertarki z wiertłem (nie miałam małej otwornicy) wywierciłam otwór, a następnie kolistym ruchem wiertła poszerzyłam go do pożądanego wymiaru.

malowanie sklejki blat 1024x576 - KOSZYCZKU NAKRYJ SIĘ

Dopasowany i odpylony po szlifowaniu blat malujemy farbą w wybranym przez nas kolorze. Sklejka „pijaczka” szybko wchłania farbę, więc aby uzyskać ładne krycie i intensywny kolor malujemy blat dwukrotnie.

Ja pomalowałam blat z obu stron, czarną farbą akrylową, a następnie z pomocą szablonów miedzianą farbą naniosłam dwa różne motywy. Ten prosty trik pozwolił mi wykorzystać kosz w różnych stylizacjach, w różnych konfiguracjach.

szablon malowanie blat 1024x576 - KOSZYCZKU NAKRYJ SIĘ

blat stolik sklejka 1024x576 - KOSZYCZKU NAKRYJ SIĘ

Jak Wam się podoba taka mała metamorfoza? Musicie przyznać, że projekt nie jest zbyt skomplikowany i kosztowy. Wszystkie zastosowane materiały znajdziecie w sklepach budowlanych lub w Waszych piwnicach.

stolik kawowy diy 512x1024 - KOSZYCZKU NAKRYJ SIĘ

Kolorami i wzorami możecie dowolnie żonglować, zatem … DO DZIEŁA!!!

24 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.