salon dekoracje diy - ETAŻERKA
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

ETAŻERKA

Myślę, że ten post powinnam zacząć od cytatu piosenki Marka Grechuty, która niewątpliwie we fragmencie opisuje mój stosunek osobisty i pewną relację, jaka powstała pomiędzy mną a pewnym meblem.

 

Nie dokazuj, miła nie dokazuj, przecież nie jest z ciebie znowu taki cud,
Nie od razu, miła nie od razu, nie od razu stopisz serca mego lód!

Po pierwszym spotkaniu zbyt wiele sobie nie obiecywałam. Mała, niepozorna półeczka w wiśniowym, żeby nie mylić z wyśnionym kolorze, prosta niczym budowa cepa. Za zabraniem jej do domu przemawiał jedynie fakt, iż była za darmo i w perspektywie miała stać na korytarzu i uginać się pod ciężarem kwiatków doniczkowych. Więc wzięłam pod pachę , wszak górę na moment wzięła “pazerność” mej natury.

etazerka metamorfoza diy 1 1024x825 - ETAŻERKA

Gdziekolwiek miałaby stanąć i jakąkolwiek funkcję miałaby pełnić, pewnym było, że zafunduję jej dekoloryzację. Jak pomyślałam tak zrobiłam. Odcienie lakierobejcy w odcieniach bordo dało się sprawnie usunąć z pomocą skrobaka, a następnie papieru ściernego o dużej gradacji ukazując tym samym piękny układ słoi.  No i nie będę ukrywać, że wówczas spojrzałam na nią bardziej przychylnym okiem. Dałam się uwieść, niczym bohaterka popularnych Harlequinów.

czyszczenie powlok etazerki 1024x512 - ETAŻERKA

Owszem, trzeba było zabezpieczyć klejem do drewna półki, które wraz z upływem czasu lekko się wypaczyły i nie przylegały równomiernie. Świetnie sprawdziły się w tej roli drewniana deska do serów i zaciski stolarskie 🙂

sklejanie polek pomocnik 1024x512 - ETAŻERKA

Etażerka po szlifowaniu dobrze rokowała, ale brakowało jej pazura, gdyż swoją prostotą przypominała bardziej piwniczny regał. Z pomocą przyszedł mi drewniany element dekoracyjny, taki sam, jaki  wykorzystałam przy powstawaniu witrynki.

oczyszczanie pomocnika szlifowanie 1024x512 - ETAŻERKA

 

ornament dekor pomocnik 1024x512 - ETAŻERKA

Z  pomocą lakieru w kolorze średni dąb zbliżyłam ornament do koloru mebelka, a następnie klejem do drewna przykleiłam go pod blatem. Blat przyozdobiłam z pomocą czarnej farby i szablonów, a następnie całość  zabezpieczyłam bezbarwnym woskiem o satynowym wykończeniu. Dzięki tym drobnym zabiegom udało mi się wprowadzić nieco elegancji, jak również nadać bardziej “antycznego” wyglądu.

salon etazerka pomocnik 1024x512 - ETAŻERKA

Efekt końcowy przerósł moje oczekiwania i tym samym etażerka wbiła się na salon jako podręczny gazetownik, stolik na bibeloty i inne przydaśki i dumnie pręży się obok zegara. Nie przypomina już regału piwnicznego, tym samym stając się lekkim, otwartym meblem stojącym, składającym się z kilku półek.

 

63 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.