moodboard-tablica-korkowa
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

TABLICA INSPIRACJI – MOODBOARD DIY

Moodboard, czyli nic innego jak tablica inspiracji to jeden z niewielkich “mebelków”, jaki zagościł na moim biurku w nieodległym czasie. Rzecz jasna tablica wykonany przeze mnie samodzielnie pozwoliła ogarnąć tą przestrzeń. Jeżeli lubicie projekty DIY i jesteście ciekawi z czego wykonałam swoją tablicę? jak wygląda nasza przestrzeń do pracy w domu ? to koniecznie przeczytajcie ten wpis.

TABLICA INSPIRACJI – MOODBOARD

Tablica inspiracji stała się rewelacyjnym pomysłem, który w pierwszej kolejności pomógł ogarnąć i zorganizować przestrzeń na biurku oraz wokół niego. Nadtto wypełniła zgrabnie przestrzeń między biurkiem, a półkami, eliminując białą plamę powstałą na tle ciemnych mebli. Co najważniejsze, stała się miejsce pozwalającym na chwilowe skupienie uwagi.

Moodboard pozwala na wizualne przedstawienie mojej własnej koncepcji projektowej, oraz jej łatwą edycję. Na tablicy inspiracji w łatwy sposób dodaję i usuwam próbki tkanin, farb i wycinki z gazet, które niczym stymulant pobudzają mnie do kreatywnego życia. Jest zbiorem wszystkich pomysłów i projektów nad którymi pracuję.

Różnorodność i wielobarwność znajdujących się na tablicy inspiracji elementów stanowi designerski element wystroju wnętrza. Działa również motywująco, gdyż utrzymuje na wysokim poziomie mój zapał twórczy.

TABLICA INSPIRACJI – PROJEKT DIY

Samodzielne wykonanie tablicy inspiracji jest niezwykle proste i z pewnością nie będzie stanowić dla nikogo wyzwania. Z pewnością wykonany własnoręcznie moodboard będzie cieszył nie tylko oko, ale i pękające z dumy serce. Zatem do stworzenia tablicy inspiracji wykorzystałam:

  • stary obraz w ramie lub ramę po obrazie,
  • starą tablicę korkową,
  • gwoździe,
  • młotek,
  • linijkę,
  • piłka do drewna lub ostry nożyk tapicerski,
  • marker lub flamaster,
  • opcjonalnie haczyk

tablica inspiracji 6 1024x512 - TABLICA INSPIRACJI - MOODBOARD DIY

Zaczynamy od demontażu płótna obrazu, a jeśli mamy tylko starą ramę, to usuwamy wszystkie gwózdki i zszywki. Następnie z tablicy korkowej za pomocą obcęgów wyjmujemy ramkę.  Ramę obrazu odwracamy frontem do podłoża na płaskiej powierzchni i mierzymy z pomocą linijki szerokość i długość ramy po zewnętrznej stronnie. Przenosimy je na spód tablicy korkowej i zaznaczamy markerem linię cięcia. Oczywiśćie tylko i wyłącznie w przypadku kiedy tablica korkowa różni się od wielkości ramy. Możecie sobie ułatwić życie kupując tablicę korkową wielkością odpowiadającą ramie. Ja natomista chciałam wykorzystać to co udało mi się znależć w pracowni, a do ramy po obrazie mam duży sentyment.

tablica inspiracji 15 - TABLICA INSPIRACJI - MOODBOARD DIY

Z pomocą piłki do drewna lub nożyka tapicerskiego odcinamy zbędne kawałki korka  po czym przykładamy do tyłu ramy i sprawdzamy czy całość pasuje. Mając pewność, że zdjęta z ramy miara zgadza się z wymiarami korka przystępujemy do montażu.  Istotne jest, aby do montażu nie używać kleju, który lubi wypływać, dając tym samym mało estetyczny efekt. Klej bez wątpienia z czasem może ulec utlenieniu i  pod naporem wbijanych pinezek lub szpilek spód odczepi się od ramy. Wariant ten polecałabym komuś, kto posłuży się do projektu DIY plastikową ramą.

tablica inspiracji 4 1024x768 - TABLICA INSPIRACJI - MOODBOARD DIY

Bezsprzeczcie najlepszą metodą montażu korka do drewnianej ramy są gwoździe  meblarskie. Przybijałam je w odstępach 6-7 centymetrowych. Jeżeli planujecie powiesić swój moodbord na ścianie, koniecznie wbijcie w ramę 2 gwózdki o które zawiążecie sznurek lub opleciecie drucik.

TABLICA INSPIRACJI – PODSUMOWANIE

Jeśli chodzi o montaż, Ja postawiłam na mniej inwazyjną metodę. Zarówno miejsce na biurku jak i sama wielkość oraz  waga ramy narzuciła mi poniekąd to rozwiązanie. Jak sami widzicie samodzielne stworzenie tablicy inspiracji nie jest niczym trudnym.  Dzięki  wykorzystaniu powszechnie dostępnych materiałów, które zalegały mi w pracowni staje się też przdsięwzięciem niskobudżetowym. Śmiało spełnia wszystkie powierzone jej funkcje począwszy od tych dekoracyjnych po inspirujące. Czujecie się zainspirowani? Jeśli czujecie swego rodzaju niedosyt to po jeszcze więcej inspiracji odsyłam Was do innego mojego postu.

tablica inspiracji 14 1 1024x471 - TABLICA INSPIRACJI - MOODBOARD DIY

Jak podoba się Wam taka wersja moodboardu? Macie w swoich domach takie tablice? Jak tak, to czy są to gotowce sklepowe czy jednak te robione przez Was samodzielnie? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

 

74 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.