krzeslo-prl-metamorfoza
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

KRZESŁO PRL – EFEKTOWNA METAMORFOZA MUSZELKI

Odnowione lub stylizowane krzesło z PRL od dłuższego czasu podbija serca polaków, goszcząc na nowo w salonach. I ja uległam urokowi kultowego krzesła typu Muszelka. Jeśli ciekawi jesteście jak sobie poradziłam i jak wygląda moja Muszelka po metamorfozie  koniecznie czytajcie dalej.

KRZESŁO PRL – O MUSZELCE

Krzesło, które poddałam metamorfozie to krzesło typu 1020B. Dzięki  charakterystycznemu kształtowi na stałe przylgnęła do niego nazywa MUSZELKA. Produkowana była przez Słupskie Fabryki Mebli w latach 1960-1979 i była częścią zestawu stołowego „Jerzy”. Designerski w formie kształt sprawił, że jest to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych mebli. MUSZELKA posiada cztery nóżki zwężające się ku ziemi. Nogi bukowe okrągłe lub kwadratowe w przekroju. Szwy zewnętrzne tapicerki zarówno oparcia jak i siedziska wykończona jest kedrem tapicerskim, który poza walorami ozdobnymi miał za zadanie wzmocnić szwy. Dzięki różnokolorowym tkaninom krzesła z PRL świetnie wkomponowywały się we wnętrza o rozmaitym charakterze.
Starsze pokolenie żyjące w czasach pustych półek sklepowych i jednakowo urządzonych mieszkań chętnie wymienia meble z Epoki Gierka na nowe, w przeciwieństwie do młodego pokolenia, które w meblach z PRL dostrzega przede wszystkim piękne, dobrze zaprojektowane przedmioty.

krzeslo tapicerowane muszelka 9 - KRZESŁO PRL - EFEKTOWNA METAMORFOZA MUSZELKI

KRZESŁO PRL – KROK PO KROKU

Krzesła, które poddałam metamorfozie nie były w bardzo złym stanie technicznym. Co najważniejsze oparcie, ani też  sprężyny nie wymagały wymiany czy też naprawy. W głównej mierze skupiłam się na wyglądzie nóg krzesła oraz na jego nowym obiciu. Ciekawi jesteście jak sobie poradziłam? No to zaczynamy.

Do odnowienia krzesła potrzebować będziecie :

  • takera i zszywek,
  • obcęgów i kopytka tapicerskiego,
  • sznurka (opcjonalnie),
  • szlifierki i papieru ściernego,
  • tkaniny obiciowej – ja swoją kupiłam w hurtowni Kameleon Pro,
  • maszyny do szycia i obłączki – zakrzywionej igły,
  • nożyc krawieckich,
  • farby lub wosku,
  • kleju do drewna,

muszelka krzeslo tapicerowane 5 - KRZESŁO PRL - EFEKTOWNA METAMORFOZA MUSZELKI

Kopytko tapicerskie i obcęgi  z pewnością pomogą sprawnie usunąć wszystkie gwoździe i zszywki jakimi od spodu krzesła zamocowana była tkanina podbiciowa. Usunięcie jej odkryło przede mną wnętrze siedziska. Ku wielkiej uciesze odkryłam, że sprężyny są w bardzo dobrym stanie. Istotnie, jeśli chodzi o siedzisko, to jedynym zabiegiem było podciągnięcie i mocniejsze związanie sznurka, który stabilizował sprężyny. Konstrukcja oparcia również, mimo upływu lat byłą stabilna i wymagała dokręcenia śrub montażowych. W związku z tym całą swoją uwagę mogłam skupić na zeszlifowaniu nóżek krzesła zapuszczonych lakiero- bejcą w kolorze mahoniu. Z pomocą szlifierki udało mi się pozbyć bejcy, głęboko penetrującej strukturę drewna. Ewentualne niedociągnięcia przeszlifowałam ręcznie. Raptem dwie, z ośmiu nóg wymagały ponownego wklejenia, gdyż były mało stabilne.

krzeslo tapicerowane muszelka 10 - KRZESŁO PRL - EFEKTOWNA METAMORFOZA MUSZELKI

KRZESŁO PRL – NEW LOOK

Jedną z najistotniejszych kwestii był dobór odpowiedniej tkaniny jak i decyzja o tym czy malować i na jaki kolor nogi od krzesła. Z pewnością wybór dobrej jakości weluru, jak i odpowiedniego koloru dopełnił metamorfozę krzesła typu MUSZELKA. Wybór padł na delikatny pudrowy róż, z którego zostało uszyte nowe pokrycie, z zachowaniem takich charakterystycznych detali jak kedra  oraz ścieg kryty szyty ręcznie wewnątrz oparcia. Odpowiednie dopracowanie  i dopasowanie obicia pozwoliło stworzyć idealną harmonię pomiędzy obłym oparciem, a tkaniną obiciową.

krzeslo tapicerowane muszelka 4 - KRZESŁO PRL - EFEKTOWNA METAMORFOZA MUSZELKI

Jednym z dylematów było malowanie nóżek krzesła na czarny lub złoty kolor. Długo się wahałam, ostatecznie jednak nogi zostawiłam w kolorze naturalnego drewna zabezpieczając je jedynie bezbarwnym woskiem. Wielu obecnych producentów i projektantów mebli od kilku lat czerpie inspiracje ze starej PRLowskiej szkoły designu. Ceny nowych krzeseł i foteli zbliżone kształtem do tych z lat 60- tych i 70- tych ubiegłego wieku osiągają bardzo wysokie ceny.

krzeslo tapicerowane muszelka 471x1024 - KRZESŁO PRL - EFEKTOWNA METAMORFOZA MUSZELKI

Niewątpliwie udało mi się zbliżyć wizualnie do krzeseł oferowanych przez współczesnych producentów przy niewielkim nakładzie pracy i środków finansowych. Ciekawa jestem Waszej opinii na temat metamorfozy krzesła z PRL o wdzięcznej nazwie MUSZELKA. Jeśli lubicie bardziej odważne kolory i zestawienia odsyłam Was do innego wpisu.

krzeslo tapicerowane muszelka 1 471x1024 - KRZESŁO PRL - EFEKTOWNA METAMORFOZA MUSZELKI

 

36 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.