odnawianie-mebli-szkolenie
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

STYLIZACJA MEBLI – RELACJA Z WARSZTATÓW

Lubicie metamorfozy mebli z nutą ekstrawagancji i zaskoczenia? Świetnie, zatem zapraszam na krótką relację z warsztatów stylizacji mebli, które miałam okazję ostatnio poprowadzić.

STYLIZACJA MEBLI – WARSZTATY

Bardzo lubię brać udział w ciekawych i kreatywnyych warsztatach. Mam okazję poznać wówczas wiele nowych osób, a nadto przyswoić sobie wiedzę i umiejętności. Od pewnego czasu mam okazję sprawdzić się w roli prowadzącej warsztaty. Nie miałam pojęcia, że sprawi mi to ogromną satysfakcję. Bez wątpienia jest to sprzężenie zwrotne, gdyż dzieląc się doświadczeniem i wiedzą z kursantami otrzymuję mnóstwo energii i zachęty do dalszego działania.

warsztaty odnawiania mebli - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

Tym bardziej cieszy fakt, iż mimo wielu obostrzeń i ograniczeń pandemii udało się zorganizować warsztaty stylizacji i odnawiania mebli. Przez dwa dni uczestnicy warsztatów z pomocą różnych technik starali się z przyniesionych przez siebie mebli stworzyć cuda. Różnorodność mebli, które poddawane były  metamorfozie oraz ich stan były skrajnie różne. Uczestnicy mogli zatem uczyć się na swoich i innych przykładach jak przygotować mebel, oczyścić, wystylizować i zabezpieczyć. Poznali też właściwości materiałów do stylizacji i konserwacji drewna oraz zasady łączenia kolorów dzięki bogatej gamie produktów m.in marki Newcolours

warsztaty stylizacji mebli - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

STYLIZACJA MEBLI – KRZESŁA

Pierwszą grupą mebli jaką poddali renowacji i stylizacji uczestnicy były krzesła. Wyzwaniem były zarówno obłe kształty, jak i stan techniczny. Klasyczny fotel Thonet choć kompletny i stabilny wymagał oczyszczenia powłoki lakieru, nadania mu charakteru poprzez pomalowanie siedziska, oparcia i wspornika na głęboki turkusowy kolor. Następnym krzesłem był bardzo popularnny patyczak. Czerwony kolor spłowiał i przetarł się miejscami. Szlifowanie zakamarków było żmudnym zajęciem. Zabieg ten ułatwił jednak aplikację czarnej farby o satynowym wykończeniu. Skarpetki i oparcie ze złotą aplikacją nadały krzesłu eleganckiego wyglądu.

thonet krzeslo po stylizacji - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

krzeslo prl patyczak - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

Krzesło z oparciem zapuszczone bejcą w ciemnym kolorze po szlifowaniu pokazało piękne, zdrowe drewno. Jego stylizacja w kolorze jasnego popielu i antracytu stała się bazą wprost idealną, pod kolorowe, welurowe siedzisko. Odsłonięta zalotnie część drewniana, prezentowała się niezwykle kusząco, niczym noga wystająca z sukni z dużym rozpierdakiem.

renowacja krzesla drewnianego - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

STYLIZACJA MEBLI – STOLIKI

Najliczniejszą grupę mebli stanowiły stoliki. Stolik pod radio z czasów PRL wymagał naprawienia prowadnicy szuflad, oczyszczenia starej powłoki lakierniczej i zanieczyszczeń blatu. Turkusowy blat, półka oraz szuflady idealnie komponowały sie z drewnem w kolorze średniego dębu. Granatowe, masywne gałki i malunki na blacie przyyniosły spektakularny efekt i ogromną radość właścicielce. Dwa bardzo podobne, białe  stoliki nocne z szufladą, po metamorfozie wyglądały już zupełnie iaczej. Jeden z nich był już malowany na biało, ale nosił ślady nierównomiernej aplikacji farby, a właścicielka potrzebowała zmian. Korpus stolika zyskał kolor butelkowej zieleni. Blat w ciemnym granacie rozjaśniła złota mandala. Drugi stolik wymagał zdjęcia starej, pożółkłej farby, odświeżenia koloru i postażenia go poprzez przetarcia i asymetryczne malunki w kolorze szałwi i starego złota.

stylizacja stolik nocny - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

shabby chic taboret po renowacji - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

Największym wyzwaniem okazał się jednak taboret, którego zmęczone i porzucone na warunki atmosferyczne ciało rozczłonkowało się w rękach dosłownie. Kilka warstw farby, potraktowanych słońcem, deszczem i wiatrem wrzarło się w drewno niczym tatuaż. Cyklina, papier ścierny i preparat do powłok pozwoliły wydobyc drewno w 95%. Docelowo taboret został stolikiem kawowym z uniwersalnym, dwustronnym blatem. Czerwień, czerń, złoto i malowane mandale sprawiły, że nabrał bardzo orientalnego, chińskiego stylu.

ratujemy stolek ze smietnika - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

stolik prl stylizacja - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

STYLIZACJA MEBLI – STOJAK I TOALETKA

Sporym zaskoczeniem okazał się masywny “klocek” będący zabejcowanym stojakiem na parasole. Z pozoru niewielka, ale ciężka bryła z dużą ilością załamań potrzebowała porządnego szlifu i dobrania zabiegów z serii “slim”. Właścicielka postawiła zatem na pastele, a dokładniej czysty popiel oraz elementy malowane w kolorze metalicznej miedzi.  Dzięki jasnym przetarciom, klocuszek nabrał lekkości i uwydatnił swoje krągłe kształty oraz charakter.

odnawiamy drewwniany pojemnik na parasole - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

Najwięcej zabiegów czekało jednak toaletkę Art Deco, którą właścicielka uratowała ze śmietnikowej wystawki. Z pewnością stała biedaczyna na deszczu dłuższy czas, gdyż piękny niegdyś fornir uległ w wielu miejscach zniszczeniu. Misja ratujemy co się da, polegała na usunięciu zniszczonego forniru, uzupełnieniu ubytków, szlifowaniu i przygotowaniu mebla do malowania. Udało się zachować 2 drzwiczek w fornirze i odzyskać jego dawny blask. Cześć elementów pomalowanych zostało na granatowo i turkusowo. Porcelanowe  gałki w musztardowym kolorze nadały całości charakteru. Zbutwiałego blatu jednej z szafek nie dało się uratować i po jego usunięciu powstała dziura. Bardzo szybko przyjął się pomysł wstawienia tam doniczki na kwiaty.

ratujemy toaletke art deco - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

STYLIZACJA MEBLI – PODSUMOWANIE

Jestem bardzo dumna z uczestników warsztatów stylizacji mebli. Mimo braku doświadczenia, ograniczeń czasowych i reżimu sanitarnego wszystkim dopisywał humor. Pomysłowość i zaangażowanie pozwoliło stworzyć ciekawe i oryginalne metamorfozy mebli, które staną się istnymi perełkami we wnętrzach. Cieszę się, że mogę podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Jestem ciekawa która z metamorfoz najbardziej przypadła Wam do gustu? Dajcie znać w komentarzach, która ze stylizacji jest bliższa Waszemu sercu?

Jeśli chcesz uczestniczyć w ciekawych warsztatach lub chcesz, abym poprowadziła je dla np. Twoich pracowników zapraszam do kontaktu.

14 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.