odnawianie-mebli-szkolenie
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

STYLIZACJA MEBLI – RELACJA Z WARSZTATÓW

Lubicie metamorfozy mebli z nutą ekstrawagancji i zaskoczenia? Świetnie, zatem zapraszam na krótką relację z warsztatów stylizacji mebli, które miałam okazję ostatnio poprowadzić.

STYLIZACJA MEBLI – WARSZTATY

Bardzo lubię brać udział w ciekawych i kreatywnyych warsztatach. Mam okazję poznać wówczas wiele nowych osób, a nadto przyswoić sobie wiedzę i umiejętności. Od pewnego czasu mam okazję sprawdzić się w roli prowadzącej warsztaty. Nie miałam pojęcia, że sprawi mi to ogromną satysfakcję. Bez wątpienia jest to sprzężenie zwrotne, gdyż dzieląc się doświadczeniem i wiedzą z kursantami otrzymuję mnóstwo energii i zachęty do dalszego działania.

warsztaty odnawiania mebli - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

Tym bardziej cieszy fakt, iż mimo wielu obostrzeń i ograniczeń pandemii udało się zorganizować warsztaty stylizacji i odnawiania mebli. Przez dwa dni uczestnicy warsztatów z pomocą różnych technik starali się z przyniesionych przez siebie mebli stworzyć cuda. Różnorodność mebli, które poddawane były  metamorfozie oraz ich stan były skrajnie różne. Uczestnicy mogli zatem uczyć się na swoich i innych przykładach jak przygotować mebel, oczyścić, wystylizować i zabezpieczyć. Poznali też właściwości materiałów do stylizacji i konserwacji drewna oraz zasady łączenia kolorów dzięki bogatej gamie produktów m.in marki Newcolours

warsztaty stylizacji mebli - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

STYLIZACJA MEBLI – KRZESŁA

Pierwszą grupą mebli jaką poddali renowacji i stylizacji uczestnicy były krzesła. Wyzwaniem były zarówno obłe kształty, jak i stan techniczny. Klasyczny fotel Thonet choć kompletny i stabilny wymagał oczyszczenia powłoki lakieru, nadania mu charakteru poprzez pomalowanie siedziska, oparcia i wspornika na głęboki turkusowy kolor. Następnym krzesłem był bardzo popularnny patyczak. Czerwony kolor spłowiał i przetarł się miejscami. Szlifowanie zakamarków było żmudnym zajęciem. Zabieg ten ułatwił jednak aplikację czarnej farby o satynowym wykończeniu. Skarpetki i oparcie ze złotą aplikacją nadały krzesłu eleganckiego wyglądu.

thonet krzeslo po stylizacji - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

krzeslo prl patyczak - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

Krzesło z oparciem zapuszczone bejcą w ciemnym kolorze po szlifowaniu pokazało piękne, zdrowe drewno. Jego stylizacja w kolorze jasnego popielu i antracytu stała się bazą wprost idealną, pod kolorowe, welurowe siedzisko. Odsłonięta zalotnie część drewniana, prezentowała się niezwykle kusząco, niczym noga wystająca z sukni z dużym rozpierdakiem.

renowacja krzesla drewnianego - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

STYLIZACJA MEBLI – STOLIKI

Najliczniejszą grupę mebli stanowiły stoliki. Stolik pod radio z czasów PRL wymagał naprawienia prowadnicy szuflad, oczyszczenia starej powłoki lakierniczej i zanieczyszczeń blatu. Turkusowy blat, półka oraz szuflady idealnie komponowały sie z drewnem w kolorze średniego dębu. Granatowe, masywne gałki i malunki na blacie przyyniosły spektakularny efekt i ogromną radość właścicielce. Dwa bardzo podobne, białe  stoliki nocne z szufladą, po metamorfozie wyglądały już zupełnie iaczej. Jeden z nich był już malowany na biało, ale nosił ślady nierównomiernej aplikacji farby, a właścicielka potrzebowała zmian. Korpus stolika zyskał kolor butelkowej zieleni. Blat w ciemnym granacie rozjaśniła złota mandala. Drugi stolik wymagał zdjęcia starej, pożółkłej farby, odświeżenia koloru i postażenia go poprzez przetarcia i asymetryczne malunki w kolorze szałwi i starego złota.

stylizacja stolik nocny - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

shabby chic taboret po renowacji - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

Największym wyzwaniem okazał się jednak taboret, którego zmęczone i porzucone na warunki atmosferyczne ciało rozczłonkowało się w rękach dosłownie. Kilka warstw farby, potraktowanych słońcem, deszczem i wiatrem wrzarło się w drewno niczym tatuaż. Cyklina, papier ścierny i preparat do powłok pozwoliły wydobyc drewno w 95%. Docelowo taboret został stolikiem kawowym z uniwersalnym, dwustronnym blatem. Czerwień, czerń, złoto i malowane mandale sprawiły, że nabrał bardzo orientalnego, chińskiego stylu.

ratujemy stolek ze smietnika - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

stolik prl stylizacja - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

STYLIZACJA MEBLI – STOJAK I TOALETKA

Sporym zaskoczeniem okazał się masywny “klocek” będący zabejcowanym stojakiem na parasole. Z pozoru niewielka, ale ciężka bryła z dużą ilością załamań potrzebowała porządnego szlifu i dobrania zabiegów z serii “slim”. Właścicielka postawiła zatem na pastele, a dokładniej czysty popiel oraz elementy malowane w kolorze metalicznej miedzi.  Dzięki jasnym przetarciom, klocuszek nabrał lekkości i uwydatnił swoje krągłe kształty oraz charakter.

odnawiamy drewwniany pojemnik na parasole - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

Najwięcej zabiegów czekało jednak toaletkę Art Deco, którą właścicielka uratowała ze śmietnikowej wystawki. Z pewnością stała biedaczyna na deszczu dłuższy czas, gdyż piękny niegdyś fornir uległ w wielu miejscach zniszczeniu. Misja ratujemy co się da, polegała na usunięciu zniszczonego forniru, uzupełnieniu ubytków, szlifowaniu i przygotowaniu mebla do malowania. Udało się zachować 2 drzwiczek w fornirze i odzyskać jego dawny blask. Cześć elementów pomalowanych zostało na granatowo i turkusowo. Porcelanowe  gałki w musztardowym kolorze nadały całości charakteru. Zbutwiałego blatu jednej z szafek nie dało się uratować i po jego usunięciu powstała dziura. Bardzo szybko przyjął się pomysł wstawienia tam doniczki na kwiaty.

ratujemy toaletke art deco - STYLIZACJA MEBLI - RELACJA Z WARSZTATÓW

STYLIZACJA MEBLI – PODSUMOWANIE

Jestem bardzo dumna z uczestników warsztatów stylizacji mebli. Mimo braku doświadczenia, ograniczeń czasowych i reżimu sanitarnego wszystkim dopisywał humor. Pomysłowość i zaangażowanie pozwoliło stworzyć ciekawe i oryginalne metamorfozy mebli, które staną się istnymi perełkami we wnętrzach. Cieszę się, że mogę podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Jestem ciekawa która z metamorfoz najbardziej przypadła Wam do gustu? Dajcie znać w komentarzach, która ze stylizacji jest bliższa Waszemu sercu?

Jeśli chcesz uczestniczyć w ciekawych warsztatach lub chcesz, abym poprowadziła je dla np. Twoich pracowników zapraszam do kontaktu.

20 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *