wyposazenie warsztatu 1140x760 - JAK WYPOSAŻYĆ WARSZTAT MAJSTERKOWICZA ?
Blog,  Inspiracje

JAK WYPOSAŻYĆ WARSZTAT MAJSTERKOWICZA ?

Czy wiesz w co wyposażyć warsztat, aby stworzyć miejsce w którym majsterkowanie będzie czystą przyjemnością? Czy urządzanie przestrzeni do twórczego spędzania czasu wymaga dużych nakładów finansowych i wysoce zaawansowanego technicznie sprzętu? Często pytacie mnie lub prosicie o polecenie sprzętu i akcesorii do majsterkowania. Postanowiłam stworzyć wykaz niezbędnych narzędzi do pracy każdego majsterkowicza.

WARSZTAT MAJSTERKOWICZA – PRZESTRZEŃ

Bez względu czy chcemy na warsztat majsterkowicza zagospodarować  pokój, garaż,  lokal czy  pomieszczenie w piwnicy warto pomyśleć, aby przestrzeń w której będziemy pracować była przestronna. Ważnym elementem jest dostęp do dobrego oświetlenia, najlepiej naturalnego. Ważnym aspektem jest możliwość wywietrzenia pomieszczenia, które w wyniku pracy elektronarzędzi nagrzewa się. Podczas pracy z farbami i innymi środkami chemicznymi wydziela się nieprzyjemny lub niebezpieczny zapach.

Istotną kwestią jest też umiejscowienie warsztatu dla majsterkowicza w samym budynku i jego najbliższe otoczenie. Praca niektórych urządzeń wywołuje całkiem spory hałas, który dla sąsiadów i współlokatorów może być uciążliwy.

Kolejną istotną rzeczą, podnoszącą jakość i  efektywność pracy jest zaopatrzenie w bieżącą wodę i toaletę , czyli tak zwany węzeł sanitarny. Nadto, rozmieszczenie i ilość gniazdek oraz stan instalacji elektrycznej, które determinują możliwość używania sprzętu w warsztacie.

WARSZTAT MAJSTERKOWICZA – PODSTAWOWE NARZĘDZIA I WYPOSAŻENIE

Sercem każdego warsztatu majsterkowicza  jest duży, stabilny blat roboczy. Istotnym jest, aby jego wysokość była dostosowana do naszego wzrostu i zapewniała możliwie jak największy komfort pracy. Regały i półki bez wątpienia pomogą zachować porządek i dostępność materiałów i sprzętu.

Z podstawowych narzędzi nie może zabraknąć:

 • młotka, kombinerek, kopytka,
 • dłuta, pilnika,
 • piły do drewna i piłki do metalu,
 • miarki oraz zacisków stolarskich,
 • kluczy nasadowych w różnych rozmiarach,
 • śrubowkrętów płaskich i krzyżakowych,
 • nożyk tapicerski i nożyczki,
 • imadło,
 • pędzle i wałki , kuweta.

Są to podstawowe narzędzia bez których ciężko funkcjonować każdemu majsterkowiczowi bez względu na stopień zaangażowania.

WARSZTAT MAJSTERKOWICZA – ELEKTRONARZĘDZIA

Posiadanie elektronarędzi na wyposażeniu warsztatu majsterkowicza nie dość, że ułatwia i przyśpiesza pracę, ale pozwala otworzyć się na coraz odważniejsze projekty i realacje. Choć zakup elektronarzędzi bywa sporym wydatkiem, to nie wyobrażam sobie, aby w moim warsztacie zabrakło:

 • wiertarka wraz z kompletem wierteł dedykowanych do drewna, metalu lub szkła,
 • wkrętarka,
 • szlifierka do drewna,
 • szlifierka kątowa zaopatrzona w końcówki do szlifowania innych powierzchni niż drewno,
 • kompresor,
 • pilarka,
 • odkurzacz przemysłowy i  myjka ciśnieniowa,
 • opalarka.

Należy pamiętać, aby przy wyborze elektronarzędzi nie kierować się tylko i wyłącznie ceną. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne takie jak moc, głośność, gwarancję producenta. Ważne są również długość kabla zasilającego i możliwość ładowania i wymiany akumulatorów. Jeśli nosicie się z zamiarem kupna sprzętu, warto w sklepie przymierzyć jak dane urządzenie leży w ręce. Niektóre sprzęty są mało poręczne i ciężkie. Kilkudziesięcio minutowa praca źle dobranym sprzętem szybko zamieni się w gehennę.

sprzet do majsterkowania 1024x1024 - JAK WYPOSAŻYĆ WARSZTAT MAJSTERKOWICZA ?

Moja “pracownia” wzbogaciła się ostatnio o nową zabawkę, a mianowicie pistolet malarski marki Wagner, który będę po powrocie z urlopu testować. Oczywiście każdy element można pomalować ręcznie pędzlem, ale skoro mogę to zrobić szybciej i precyzyjniej to czemuż tego nie skorzystać?

WARSZTAT MAJSTRKOWICZA – PRZECHOWYWANIE

Nagromadzony sprzęt i akcesoria do majsterkowania, materiały poddawane obróbce oraz preparaty warto zabezpieczyć i przechowywać na stabilnychh półkach lub regałach. Solidne skrzynki plastikowe lub drewniane umożliwią pogrupowanie materiałów i zabezpieczą je np. przed pyleniem przy szlifowaniu. Dostępne są w sklepach gotowe moduły i kontenery z szufladami na różnego rodzaju narzędzia. Pojemniczki i szufladki na szpulki sznurka i drutu. Segregatory na śróbki i nakrętki o zróżnicowanej średnicy oraz ekspozytory na klucze i śrubokręty.

wyposazenie warsztatu majsterkowicza 1024x682 - JAK WYPOSAŻYĆ WARSZTAT MAJSTERKOWICZA ?

Narzędzia i akcesoria, z których nie korzystasz na co dzień, możesz schować w szafkach. Pamiętaj o właściwym przechowywaniu sprzętów – w suchym i bezpiecznym miejscu, najlepiej w oryginalnej walizce. Do drobnych elementów świetnie sprawdzą się przezroczyste pudełka z trwałego tworzywa sztucznego. Transparentne ścianki ułatwią zaś szukanie właściwego rozmiaru śrubek bez konieczności wyciągania wszystkich kontenerów po kolei.

WARSZTAT MAJSTERKOWICZA – PODSUMOWANIE

Bezsprzecznie warsztat majsterkowicza to jego drugi dom.  Jest to miejsce w którym niejednokrotnie pasjonat prac ręcznych spędza wiele godzin. Warto zatem pamiętać, aby zapewnić wokół blatu roboczego miejsce do swobodnego poruszania się. Należy zadbać o  odpowiednie oświetlenie i wentylację pomieszczeń. Narzędzia i akcesoria do prac ręcznych powinny znajdować się w zasięgu wzroku, a już najlepiej w zasięgu ręki.

pedzle malarskie w warsztacie 930x1024 - JAK WYPOSAŻYĆ WARSZTAT MAJSTERKOWICZA ?

Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli w sprzęt i wyposażenie warsztatu majsterkowicza zainwestujemy bardzo dużo pieniędzy, a będziemy używać go sporadycznie lub wcale to takie inwestycje kompletnie pozbawione są sensu. Zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt, który usprawni nam pracę i zoptymalizuje koszty eksploatacyjne.

Mam nadzieję, że wpis okazał się Wam pomocny. Dajcie znać w komentarzach z jakich narzędzi Wy lub Wasi bliscy korzystacie najczęściej.

32 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.