dekorowanie-stolu-w salonie
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

STARY STÓŁ DREWNIANY – RATUJEMY MEBEL

Jakiś czas temu, pełna entuzjazmu i energii ochoczo podjęłam się odnowienia starego stołu drewnianego. Nie byłam w pełni świadoma, że czeka mnie misja z gatunku “ratujemy stary stół drewniany”. Jeśli zastanawiacie się czy podołałam zadaniu, musicie koniecznie przeczytać poniższy post.

 STARY STÓŁ DREWNIANY – IDEA

Ratowanie mebli to nie tylko szereg czynności wykonywanych w porządku chronologicznym, z zachowaniem ciągu technologicznego z należytą starannością, ale jest to swego rodzaju misja. Trzeba przyzwyczaić się do brudu i kurzu wdychanego na potęgę i lateksu na rękach. Zastyganie na długie chwile w dziwnych pozycjach, nie mających nic wspólnego z jogą i medytowaniem, kończąc na odkrywaniu mięśni w tych miejscach ciała o których istnieniu nie mieliśmy seledynowego pojęcia. Nasuwa się zatem pytanie po co? Dla satysfakcji – odpowiem.

Stół posiada szerokie znaczenie symboliczne w kulturze europejskiej. Stół, przy którym rodzina zbierała się na wspólne posiłki, jest symbolem domowego ogniska. … Jednak już wcześniej stół był symbolem rokowań a określenie “zasiąść z kimś do stołu rokowań” oznaczało podjęcie rozmów przez strony. Nic więc dziwnego, że po telefonie od znajomej, która oświadczyła mi, że stary stół drewniany bardzo się ucieszyłam. Poprosiłam o zdjęcie i wskazówki, jak chciała by, aby wyglądał.

Na otrzymanym zdjęciu widniał faktycznie stary stół kuchenny z dwoma szufladami, na czterech toczonych nogach. Na środku blatu znajdowała się intarsja. “Przywieź”- odpowiedziałam na widok zdjęcia starego drewnianego stołu. Właścicielka bardzo chciała pomalować go na biało, aby stał się mocno współczesny i modny. “Zwariowałaś!!! Tylko nie na biało” – wykrzyknęłam. Powalczę o niego.

  STARY STÓŁ DREWNIANY – MISSION IMPOSSIBLE

Sytuacja pozornie wymarzona. Oto trafia mi się antyk, który przy odrobinie serca stanie się gwiazdą salonu i brylować będzie w towarzystwie innych mebli. Ponieważ właścicielka jest w trakcie sprzedaży domu i remontuje mieszkanie do którego się przeprowadza nie śpieszy się zbytnio. Genialnie!!! Przywozi mi go zatem w pewne letnie popołudnie na pace dostawczego samochodu, wystawia pod drzwiami i odjeżdża. Zabezpieczyłam drewniany stół w magazynie, aby korzystając z wolnej chwili przewieźć go  i oszlifować go na świeżym powietrzu. No i zaczęły się pierwsze schody… stary stół przez to, że ma szuflady nie zmieści się do naszego kombi. Wiecie co to oznacza??? Szlifowanie ręczne w małym magazynku, przy kiepskim świetle, zamiast na otwartej przestrzeni.

metamorfoza stolu drewnianego - STARY STÓŁ DREWNIANY - RATUJEMY MEBEL

Ponieważ postanowiłam ratować stary stół drewniany, liczyłam się z tym, że przyjdzie mi mierzyć się ze szkodnikami, żerującymi od lat w meblu. Nie przypuszczałam, że śladów po i bytności pozostało tak wiele. Koniecznym stało się ostrzyknięcie stołu niczym starzejącej się bez godności 40-ce. Najgorsze z wszystkiego okazały się szuflady, w których poza wielkimi ubytkami drewna, znajdowały się plamy po wylanym atramencie. Na blacie kilka mniejszych ubytków. Pierwszą moją wizją, było wyczyszczenie mebla, a następnie zabezpieczenie go bezbarwnym lakierem, który podkreśli strukturę drewna, a wisienką na torcie miały być dwie porcelanowe gałki w szufladach stołu.

odnawianie drewnianego stolu - STARY STÓŁ DREWNIANY - RATUJEMY MEBEL

Co najgorsze, podczas czyszczenia stołu okazało się, że te piękne intarsje, o które tak dzielnie chciałam walczyć były jedynie malunkiem, a drewniane ubite gałki w szufladach okazały się być wklejone. Tak więc ambitna misja ratowania starego stołu drewnianego potrzebowała pilnie planu B.

STARY STÓŁ DREWNIANY – METAMORFOZA

Z uporem maniaka przystąpiłam do wdrożenia planu naprawczego niczym wytrawny strateg. Po konsultacji z właścicielką, która dała mi wolną rękę przystąpiłam do działania. Po oczyszczeniu blatu i nóg zabezpieczyłam z pomocą strzykawki preparatem dziury po spuszczelu pospolity, kołatka domowego czy drwalnika paskowanego. Śladem ich obecności były jasne otwory o niewielkiej średnicy. Warto w takiej sytuacji zastosować odpowiednie środki chemiczne.  Usunęłam przy okazji kilka trucheł pajęczych rękami rzecz jasna mojego męża. Ja w tym momencie walczyłam z atakiem arachnofobi. Cóż, nikt nie jest idealny!!!

naprawa szuflady stolu - STARY STÓŁ DREWNIANY - RATUJEMY MEBEL

Czas na działanie preparatu wykorzystałam na zajęcie się szufladami. Niestety nawet szlifowanie nie usunęło głęboko wnikłego w strukturę drewna atramentu. Po uzupełnieniu kitem ubytków, postanowiłam wnętrze szuflady pomalować w kolorze głębokiej czerni. Drewniane gałki obcięłam piłką do drewna i zlicowałam front szuflady papierem ściernym.

malowanie stolu drewnianego - STARY STÓŁ DREWNIANY - RATUJEMY MEBEL

Uzupełniłam ubytki na blacie i z pomocą blokera, czyli farby podkładowej przystąpiłam do pomalowania całego stołu. Zabieg ten choć wydłuża czas prac pozwala uniknąć sytuacji, kiedy wychodzą na farbie plamy i zacieki starych bejc i preparatów jakie przyjął przez lata mebel. Niestety zmuszona byłam schować dumę do kieszeni i pomalować stół w całości. Chciałam jednak podkreślić jego charakter.

renowacja stołu z drewna 19 768x1024 - STARY STÓŁ DREWNIANY - RATUJEMY MEBEL

 

Do pomalowania stołu użyłam farby akrylowej w dwóch odcieniach szarości. Nogi i oskrzynię pomalowałam ciemniejszym kolorem, natomiast fronty szuflad i blat o dwa tony jaśniejszym kolorem. Aby dopełnić przemiany z pomocą szablonów i czarnej farby użytej w szufladach naniosłam dwa duże wzory i cztery mniejsze – narożne. Krawędzie blatu oraz fronty szuflady przetarłam czarną farbą, aby uzyskać efekt lekkiej patyny- postarzenia. Wkręciłam nowe, porcelanowe gałki do szuflad i całość zabezpieczyłam bezbarwnym, satynowym lakierem.

renowacja stołu z drewna 1024x768 - STARY STÓŁ DREWNIANY - RATUJEMY MEBEL

Jak widzicie, mebel meblowi nierówny, lecz mimo niespodzianek udało się uratować stary drewniany stół. Jak podoba się Wam efekt końcowy? Mnie, a co najważniejsze właścicielce bardzo.

ID M 920x850 2 bez200 - STARY STÓŁ DREWNIANY - RATUJEMY MEBEL

 

 

39 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.