drewniana-lampka-nocna
Blog,  Home Staging,  Inspiracje,  Realizacje

DREWNIANA LAMPKA NOCNA – JAK JĄ ZROBIĆ KROK PO KROKU

Drewno idealnie komponuje się z różnymi materiałami i kolorami i to ono będzie głównym bohaterem wpisu. Pokażę Wam jak  samodzielnie zrobić drewnianą lampkę nocną. Z powodzeniem pełnić ona będzie rolę oświetlenia biurka lub lampy stołowej tworząc unikatowy i oryginalny klimat wnętrza.

DREWNIANA LAMPKA – MATERIAŁY

Bardzo lubię pracować z drewnem. Jest to bardzo wdzięczny materiał, który w dodatku jest bardzo unikatowy. Nie ma dwóch takich samych kawałków drewna. Można je malować i ozdabiać na wiele sposobów. Ich skazy w postaci sęków i pęknięć są wprost idealne, aby je podkreślić barwiąc bejcą, olejem lub woskiem wydobywając tym samym ich piękno.

lampka z drewna materialy 1024x768 - DREWNIANA LAMPKA NOCNA - JAK JĄ ZROBIĆ KROK PO KROKU

Zatem, aby przygotować jedyną w swoim rodzaju drewnianą lampkę nocną potrzebować będziemy:

 • kawałek drewna w kształcie zbliżonym do sześciana,
 • wtyczkę,
 • przewód elektryczny,
 • oprawkę,
 • wiertarkę,
 • wiertła do drewna,
 • papier ścierny 60,
 • śrubokręt krzyżakowy,
 • nożyk do tapet,
 • żarówka LED,
 • podkładki filcowe,
 • wosk, olej lub bejca

Większość z wymienionych rzeczy znajdziecie w swoich domach, resztę bez problemu pożyczycie od sąsiada lub kupicie w markecie budowlanym.

DREWNIANA LAMPKA- KROK PO KROKU

Do wykonania mojej drewnianej lampki nocnej posłużył mi odpad drewnianej krokwi wykonanej z porządnej dębiny. Klocek kształtem zbliżony do sześcianu został w pierwszej kolejności oczyszczony i zeszlifowany papierem ściernym o gradacji 60.  W ten sposób przygotowane drewno pozbawiłam wszelkich zadrów i nierówności.

lampka nocna diy - DREWNIANA LAMPKA NOCNA - JAK JĄ ZROBIĆ KROK PO KROKU

Następnie przy pomocy wiertarki i otwornicy do drewna o średnicy 40 mm w górnej części lampki wywierciłam otwór o głębokości odpowiadającej wysokości oprawki lampki. Pozbyłam się wszystkich zadziorów i przeszlifowałam powstały otwór. Po upewnieniu się, że oprawka lampki pasuje przystąpiłam do wywiercenia wiertłem 10 mm otworu od spodu, do momentu połączenia się z górnym otworem. Tym samym wiertłem wywierciłam na spodzie lampki rowek, w którym ukryty będzie kabel zasilający. W ten sposób drewniana lampka będzie mogła stać stabilnie na dowolnej powierzchni blatu stołu lub szafki. Na tym etapie pozostało mi jedynie zabarwienie i zabezpieczenie drewnianego korpusu. W tym celu wybrałam wosk marki Liberon w odcieniu  średni dąb.

podlaczene elektryki w lampce - DREWNIANA LAMPKA NOCNA - JAK JĄ ZROBIĆ KROK PO KROKU

Pozostała zatem tylko elektryka, a w zasadzie jej podstawy. Nożem do tapet odcięłam ze szpuli pożądaną długość kabla. Na obu  jego końcach nacięłam izolację, tak aby odsłonić ok 1 cm miedzianych przewodów. Następnie miedziane wiązki skręciłam na końcach, aby przy montażu kabla do oprawki i wtyczki nie rozwarstwiały się.  Wtyczkę z pomocą śrubokręta krzyżakowego rozkręciłam, poluzowałam śrubki wewnątrz wtyczki i włożyłam przewody. Po upewnieniu się , że końcówki dobrze leżą dokręcam śrubki i składam całość wtyczki.

elektryka w lampce nocnej - DREWNIANA LAMPKA NOCNA - JAK JĄ ZROBIĆ KROK PO KROKU

Odkręciłam kołnierz oprawki lampki nocnej, a następnie analogicznie jak w przypadku wtyczki połączyłam z oprawką. Ważne, aby przed połączeniem kabla z oprawką przeprowadzić go od spodu przez drewniany korpus ku górze. Ponieważ wywiercony otwór na górze spasował idealnie, wystarczyło oprawkę wcisnąć do środka, a następnie dokręcić kołnierz. Od spodu lampy  przykleiłam filcowe podkładki, aby zabezpieczyć blat np. szafki przed zarysowaniem.W całość wkręcamy żarówkę, podłączamy kabel do prądu i gotowe.

DREWNIANA LAMPKA NOCNA- PODSUMOWANIE

Dzięki temu, że kawałek drewna, który wpadł mi w ręce był pęknięty i zawierał kilka sęków udało mi się stworzyć unikalną i jedyną w sobie lampkę. Jej wady fizyczne, po zeszlifowaniu i zawoskowaniu zostały wyeksponowane i podkreśliły jej wyjątkowość.  Nie ukrywam, iż trochę się namęczyłam przy wierceniu otworów,  gdyż dąb jest dość twardym gatunkiem drewna. Przy miększym drewnie, z wierceniem z pewnością pójdzie łatwiej.

lampka nocna z drewna 1024x674 - DREWNIANA LAMPKA NOCNA - JAK JĄ ZROBIĆ KROK PO KROKU

Mam nadzieję, że instrukcja jak zrobić drewnianą lampkę nocną, którą zamieściłam powyżej jest  czytelna i zainspiruje Was do stworzenia własnoręcznie wykonanych elementów. Jeśli lubicie majsterkować odsyłam Was do innego, równie kreatywnego projektu tacy.

Dajcie znać czy lubicie majsterkować i czy spodobał Wam się ten post. Będzie mi miło jak podeślecie mi zdjęcia Waszych lampek nocnych czy stołowych.

ID M 920x850 2 bez200 - DREWNIANA LAMPKA NOCNA - JAK JĄ ZROBIĆ KROK PO KROKU

 

52 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.