oldfurniture-makeover
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

STOLIK KAWOWY Z ODZYSKU

Moda na buszowanie po altanach i wiatach śmietnikowych w celu wyławiania perełek meblowych nie przemija. Choć świadomość wartości znalezisk jest duża, coraz trudniej jest trafić na diament. Mnie udało się znaleźć stolik kawowy, który został stworzony zupełnie od nowa.

TOCZONA NOGA STOLIKA

Spacerowałam ulicami naszego pięknego miasta, gdy trafiłam na wystawkę mebli przeznaczonych do wyrzucenia. Tylko stolik kawowy, mimo uszkodzonego blatu z płyty paździerzowej z toczoną nogą z drewna dobrze rokowały na przyszłość. Finalnie zapadła decyzja, że do domu wraca ze mną tylko noga stolika.

meble z odzysku 1024x819 - STOLIK KAWOWY Z ODZYSKU

odnawianie mebli 2 1024x819 - STOLIK KAWOWY Z ODZYSKU

Znalezisko okazało się być toczoną nogą na trzech stopkach, pokryte białą, łuszczącą się farbą olejną. Sporą część czasu noga spędziła w magazynku nabierając “mocy urzędowej”. Przypomniałam sobie o niej niedawno, kiedy w Szkole Rzemiosł na zajęciach praktycznych ze Snycerstwa wykonałam płaskorzeźbę na drewnianej formatce z jesionu i szukałam dla niej praktycznego zastosowania. Jesion, choć jest twardym gatunkiem drewna posiada piękne usłojenie, które zostało wzmocnione przeze mnie motywem roślinnym.

zlamana noga stolika 1 1024x819 - STOLIK KAWOWY Z ODZYSKU

RZEŹBIONY DREWNIANY BLAT

Zaświatał mi w głowie pomysł, aby jesionową deskę wykorzystać jako blat stolika. Brzegi zostały wykończone frezem, a całość zabezpieczyłam  bezbarwnym woskiem twardym, olejnym o satynowym wykończeniu. Kolejnym krokiem było wykonanie nóg, a dla mnie wybór był oczywisty.

snycerstwo artystyczne 1024x819 - STOLIK KAWOWY Z ODZYSKU

Z pomocą skrobaka zaczęłam ściągać warstwy starej farby z obłych elementów, Okazało się, że jedna ze stóp była złamana, a poprzedni właściciel nieudolnie próbował połączyć złamane elementy dużym, zakrzywionym gwoździem. Połamaną stopkę naprawiłam z pomocą drewnianych kołków i kleju do drewna. Przed przystąpieniem do malowania odtłuściłam powierzchnię  preparatem marki Chalk-it.

klejenie mebli drewnianych 1024x819 - STOLIK KAWOWY Z ODZYSKU

Drewno i czerń to dla mnie idealne połączenie, dlatego też postawiłam na Zamszową Czerń od Newcolours o matowym wykończeniu. Nogę do blatu przykręciłam za pomocą 4 śrub, które stworzyły bardzo stabilne połączenie.

PODSUMOWANIE

metamorfoza stolika kawowego 768x1024 - STOLIK KAWOWY Z ODZYSKU

Stolik kawowy stał się kolejnym dowodem na to, że warto odnawiać i ratować porzucone meble. Uważam też, że połączenie starych i nowych elementów pozwala uzyskać bardzo oryginalny i nietuzinkowy efekt. Więcej ciekawych metamorfoz i renowacji znajduje się w pozostałych wpisach na moim blogu. Koniecznie podzielcie się wrażeniami z metamorfozy w komentarzach.

ID M 920x850 2 bez200 - STOLIK KAWOWY Z ODZYSKU

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.