BLOKER DO DREWNA – ODNAWIAMY STARĄ TACĘ
Tym razem testujemy bloker do drewna i sprawdzamy jego wszechstronne działanie , gdyż odnawiamy starą tacę. We wpisie znajdziecie kilka istotnych faktów i wskazówek, które zabezpieczą powierzchnię przeznaczoną do malowania.
BLOKER DO DREWNA – INFORMACJE
Bloker do drewna to nic innego niż farba uszczelniająca, która ma za zadanie blokować trudne plamy. Przeznaczona jest do drewna, ale również do tworzyw sztucznych, ocynku lub też winylu. Produkowana jest na bazie szelaku, dzięki czemu charakteryzuje się wysoką siłą krycia. Bez problemu kryje ciemne kolory oraz plamy z tanin, żywicy, tłuszczu, rdzy, asfaltu itp. Usuwa również pozostające nieprzyjemne zapachy, zwłaszcza na starych meblach. Bloker wiąże niemalowane lub porowate powierzchnie tak, aby warstwa nawierzchniowa miała lepszą przyczepność i rozlewność. Należy pomiętać, aby malowane powierzchnie były czyste, suche, równe i wolne od brudu, kurzu, pyłu, oleju, smaru, pleśni, kleju, materiałów kredujących się lub jakichkolwiek innych, które mogą mieć negatywny wpływ na przyczepność. W przypadku niepewności zawsze umyj powierzchnię za pomocą roztworu wody z amoniakiem.
Bloker stosuj śmiało na powierzchnie : drewniane tj. dąb, sosna, świerk, cedr, mahoń, sekwoja, sklejka. Nadto metalowe m.in.: aluminium, stal nierdzewna, ocynk, jak i tworzywa sztuczne: winyl, czy PCV.
BLOKER DO DREWNA – ODNAWIAMY TACĘ KROK PO KROKU
Warsztaty Meblowego Spa, w których uczestniczyłam początkiem lipca były dobrą okazją by wykorzystać nowy produkt marki Newcolours w tym bloker o drewna. Jak testować to na przedmiotach stanowiących duże wyzwanie. Takim właśnie okazała się stara taca wykonana z płyt MDF, kupiona lata temu. Długo służyła nam jako podkładka na blacie kuchennym pod rozmaite butelki oliwy, oleju, soków, syropów itp. Kupiona była za grosze, więc po latach użytkowania z czystym sercem mogłabym wyrzucić ją do kosza. Mimo to, postanowiłam dać jej drugą szansę odpowiednio ją stylizując. Najpierw jednak trzeba było odpowiednio przygotować podłoże.
Powierzchnia tacy została delikatnie przeszlifowana papierem ściernym o gradacji 100, a następnie odpylona i przetarta lekko wilgotną szmatką. Rogi tacy ewidentnie napuchły od dołu i z tym fantem niewiele mogłam zrobić, jednak spróbowałam zatrzeć to złe wrażenie. Brzegi tacy okleiłam ornamentami z masy utwardzającej. Na powierzchni tacy wyraźnie widać tłuste plamy i zacieki, które z pewnością przebiły by przez warstwę jasnej farby, którą miałam pomalować tacę. W tym celu niezbędnym okazał się bloker, który przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Zazwyczaj wystarcza jedna warstwa i tak też było w tym przypadku, ponieważ bloker charakteryzuje się wysoką siłą krycia. Do aplikacji blokera najlepiej zastosować pędzel z naturalnego lub syntetycznego włosia, wałek lub gąbkę. W przypadku większych powierzchni stosując natrysk dysza 1,5 – 2,0 – ciśnienie 3-4 bar.
Bloker wysycha na dotyk w 20 minut, a pełną przyczepność zyskuje od 1 do 3 dni. Ja nie miałam tyle czasu, więc po przerwie obiadowej przystąpiłam do stylizacji tacy. Skorzystałam z dwóch kolorów farb Turkish Delight oraz Kamienna Grota. Niedbale, metodą suchego pędzla rozprowadzałam naprzemiennie kolory na tacy świadomie pomijając brzegi. Wystający miejscami bloker stworzył naturalną przecierkę. Z pomocą szablonu i farby w kolorze Vintage ozdobiłam blat tacy piękną ramką w retro stylu i pięciolinią z nutami. Całość dla matowego wykończenia
BLOKER DO DREWNA – PODSUMOWANIE
Jestem bardzo zadowolona z uzyskanego efektu. W takiej odsłonie taca ma szansę posłużyć mi na kolejne lata. Dzięki zastosowaniu blokera mogłam śmiało użyć jasnych kolorów, bez obawy, że tłuste plamy przebiją i zniweczą zamierzony efekt. Koniecznie dajcie znać w komentarzach czy spodobała Wam się ta metamorfoza? Jesteście za kupowaniem nowych rzeczy czy raczej za naprawianiem i znajdowaniem im nowego zastosowania?
12 komentarzy
Bea
Pieknie odnowiona tacka!!!
Warto poswiecic troche czasu i pracy zeby miec cos ladnego I oryginalnego za niewielkie naklady finansowe 😊
Instytut Designu
Dokładnie tak. Nie do poznania 🙈
Instytut Designu
Dokładnie tak. Pozdrawiam
Paulina Kwiatkowska
Uwielbiam pięknie odnowione stare tace, więc tą też jestem zachwycona.
Instytut Designu
Tak. Mają swój urok😍😍😍
Aleksandra
Świetna, udana renowacja. Ten kolor pasuje idealnie.
Instytut Designu
Dziękuję. Też uważam, że połączenie kolorów okazało się trafne😊.
MangoMania
Zdarza mi się, że zużytą rzecz naprawiam, maluję i służy mi “w nowej odsłonie”.
One Nine Elms Construction
fantastic and also amazing blog site. I actually want to thank you, for offering us far better info.
Karolina/Nasze Bąbelkowo
Świetny efekt! Bardzo podoba mi się kolor “nowej” tacy 🙂
Caitlin
I know this site offers quality dependent articles and other material, is there any other website which provides such things in quality?
Pingback: