metamorfoza-tacy
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

BLOKER DO DREWNA – ODNAWIAMY STARĄ TACĘ

Tym razem testujemy bloker do drewna i sprawdzamy jego wszechstronne działanie , gdyż odnawiamy starą tacę. We wpisie znajdziecie kilka istotnych faktów i wskazówek, które zabezpieczą  powierzchnię przeznaczoną do malowania.

BLOKER DO DREWNA – INFORMACJE

Bloker do drewna to nic innego niż  farba uszczelniająca, która ma za zadanie blokować trudne plamy. Przeznaczona jest  do drewna, ale również do tworzyw sztucznych, ocynku lub też winylu. Produkowana jest na bazie szelaku, dzięki czemu  charakteryzuje się wysoką siłą krycia. Bez problemu kryje ciemne kolory oraz plamy z tanin, żywicy, tłuszczu, rdzy, asfaltu itp. Usuwa również pozostające nieprzyjemne zapachy, zwłaszcza na starych meblach. Bloker wiąże niemalowane lub porowate powierzchnie tak, aby warstwa nawierzchniowa miała lepszą przyczepność i rozlewność. Należy pomiętać, aby malowane powierzchnie były czyste, suche, równe i wolne od brudu, kurzu, pyłu, oleju, smaru, pleśni, kleju, materiałów kredujących się lub jakichkolwiek innych, które mogą mieć negatywny wpływ na przyczepność. W przypadku niepewności zawsze umyj powierzchnię za pomocą roztworu wody z amoniakiem.

27 1024x766 - BLOKER DO DREWNA - ODNAWIAMY STARĄ TACĘ

Bloker stosuj śmiało na powierzchnie : drewniane tj. dąb, sosna, świerk, cedr, mahoń, sekwoja, sklejka. Nadto metalowe m.in.: aluminium, stal nierdzewna, ocynk, jak i  tworzywa sztuczne: winyl, czy PCV.

BLOKER DO DREWNA – ODNAWIAMY TACĘ KROK PO KROKU

Warsztaty Meblowego Spa, w których uczestniczyłam początkiem lipca były dobrą okazją by wykorzystać nowy produkt marki Newcolours w tym bloker o drewna. Jak testować to na przedmiotach stanowiących duże wyzwanie. Takim właśnie okazała się stara taca wykonana z płyt MDF, kupiona lata temu. Długo służyła nam jako podkładka na blacie kuchennym pod rozmaite butelki oliwy, oleju, soków, syropów itp. Kupiona była za grosze, więc po latach użytkowania z czystym sercem mogłabym wyrzucić ją do kosza. Mimo to, postanowiłam dać jej drugą szansę odpowiednio ją stylizując. Najpierw jednak trzeba było odpowiednio przygotować podłoże.

metamorfoza tacy kuchennej 1024x640 - BLOKER DO DREWNA - ODNAWIAMY STARĄ TACĘ

Powierzchnia tacy została delikatnie przeszlifowana papierem ściernym o gradacji 100, a następnie odpylona i przetarta lekko wilgotną szmatką. Rogi tacy ewidentnie napuchły od dołu i z tym fantem niewiele mogłam zrobić, jednak spróbowałam zatrzeć to złe wrażenie. Brzegi tacy okleiłam ornamentami z masy utwardzającej. Na powierzchni tacy wyraźnie widać tłuste plamy i zacieki, które z pewnością przebiły by przez warstwę jasnej farby, którą miałam pomalować tacę. W tym celu niezbędnym okazał się bloker, który przed użyciem należy dokładnie wymieszać. Zazwyczaj wystarcza jedna warstwa i tak też było w tym przypadku, ponieważ bloker charakteryzuje się wysoką siłą krycia. Do aplikacji blokera najlepiej zastosować pędzel z naturalnego lub syntetycznego włosia, wałek lub gąbkę. W przypadku większych powierzchni stosując natrysk dysza 1,5 – 2,0 – ciśnienie 3-4 bar.

bloker na plamy 1024x640 - BLOKER DO DREWNA - ODNAWIAMY STARĄ TACĘ

Bloker wysycha na dotyk w 20 minut, a pełną przyczepność zyskuje od 1 do 3 dni. Ja nie miałam tyle czasu, więc po przerwie obiadowej przystąpiłam do stylizacji tacy. Skorzystałam z dwóch kolorów farb Turkish Delight oraz Kamienna Grota. Niedbale, metodą suchego pędzla rozprowadzałam naprzemiennie kolory na tacy świadomie pomijając brzegi. Wystający miejscami bloker stworzył naturalną przecierkę. Z pomocą szablonu i farby w kolorze Vintage ozdobiłam blat tacy piękną ramką w retro stylu i pięciolinią z nutami. Całość dla matowego wykończenia

malowanie farbami kredowymi 1024x640 - BLOKER DO DREWNA - ODNAWIAMY STARĄ TACĘ

 

stylizowanie tacy 1024x640 - BLOKER DO DREWNA - ODNAWIAMY STARĄ TACĘ

BLOKER DO DREWNA – PODSUMOWANIE

Jestem bardzo zadowolona z uzyskanego efektu. W takiej odsłonie taca ma szansę posłużyć mi na kolejne lata. Dzięki zastosowaniu blokera mogłam śmiało użyć jasnych kolorów, bez obawy, że tłuste  plamy przebiją i zniweczą zamierzony efekt. Koniecznie dajcie znać w komentarzach czy spodobała Wam się ta metamorfoza? Jesteście za kupowaniem nowych rzeczy czy raczej za naprawianiem i znajdowaniem im nowego zastosowania?

ID M 920x850 2 bez200 - BLOKER DO DREWNA - ODNAWIAMY STARĄ TACĘ

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.