KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU

20180731 104802 - KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU

Każdy z nas w większym lub mniejszym stopniu ma skłonności do przesadzania. Zbiór synonimów słowa przesadzanie jest tak obszerny, że nie sposób zawrzeć tego w jednym poście. Jednak pozwólcie, że na potrzeby tych rozważań przytoczę kilka najlepszych :
picowanie, szachrowanie, agrawacja, egzageracja, hiperbola, przesadyzm, wyolbrzymienie, brak umiaru, nadużywanie, przeciąganie struny, przegięcie, przesada, rozpusta, koloryzowanie, mistyfikowanie, zmyślanie, demonizowanie, przejaskrawianie, manipulacja, nieuczciwe interesy, oszustwo, skandal, spekulacja, szachrajstwo.
Zdziwieni?? Ja początkowo również. Jednak im dłużej przyglądałam się wyświetlonym na ekranie monitora słowom, tym więcej znajdowałam zastosowań w temacie, nad którym chciałam się pochylić w kontekście szeroko pojętego designu, aranżacji wnętrz i dodatków. Pojęcie przesadzania ma z tym wiele wspólnego, choć może jeszcze tego nie czujecie…

20180731 105358 1024x576 - KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU
Nie ma nic bardziej pierwotnego i bliższego człowiekowi niż przyroda. Nie ma też piękniejszego dodatku do wnętrz niż rośliny. Są trendem ponadczasowym – rośliny pasują do każdej aranżacji i pomieszczenia. Monstery, palmy, kaktusy, paprocie, bluszcze – kwiaty na dobre skradły serca stylistów i projektantów wnętrz i dlatego też stały się przedmiotem licznych mistyfikacji oraz manipulacji w celu pozyskania najdorodniejszych i najrzadszych okazów. Rośliny w mieszkaniu sprawiają, że wnętrza nabierają charakteru, a rządni kolejnych okazów, tacy jak np. ja są gotowi prowadzić niekoniecznie uczciwe interesy, zmyślać, nadużywać znajomości, kontaktów oraz spekulować by posiąść szczepkę na organizowanych wymiankach. Już przesadą zupełną i przegięciem struny jest zuchwała kradzież sadzonek z korytarzy budynków użyteczności publicznej czyli Zusu, przychodni lekarskich oraz szkół.

20180731 140321 576x1024 - KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU
Rośliny mogą nadawać charakteru wnętrzom, oddzielać od siebie pomieszczania, zakrywać mankamenty, bądź optycznie powiększać przestrzeń. Umiejętne i przemyślane dobranie kwiatów, może zmienić dom nie do poznania czyniąc z niego istną świątynię rozpusty pozbawioną zgoła umiaru.

20180731 143636 576x1024 - KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU
Kwiaty posiadają nie tylko walory estetyczne, ale też korzystne właściwości dla zdrowia. Floryści radzą, aby na co dzień otaczać się roślinnością, ponieważ dobrze wpływa na nasze samopoczucie, pochłania szkodliwe substancje, poprawia wilgotność powietrza, a co najważniejsze, sprawia, że czujemy się zrelaksowani.
Czy zatem w przypadku roślin można przesadzić??? Można, a nawet trzeba, gdyż przesadzanie jest w pewnych sytuacjach wskazane.

20180731 105631 1024x576 - KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU

Kiedy roślina doniczkowa wymaga przesadzenia?

 • Korzenie rośliny zaczynają „wychodzić” poza donicę,
 • Roślina zbyt mocno się rozrosła,
 • Po podlaniu woda od razu wypływa na podstawkę,
 • Roślina traci intensywnie zielony kolor,
 • Wzrost zostaje zahamowany,
 • Zaczynają opadać liście,
 • Na glebie tworzy się specyficzny osad,
 • Ziemia zbiła się w skorupę.

Uwaga! Przesadzenia wymagają również rośliny świeżo zakupione.

20180801 110052 1024x576 - KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU

Rośliny doniczkowe są najbardziej wdzięcznym dodatkiem, który rozwija się i rozkwita na naszych oczach. Absolutnym dopełnieniem stylizacji są wszelkiego rodzaju donice, wazony, szklane wazy, stare skrzynie, które stanowią, jakby przedłużenie roślin, uzupełnia ją, choć czasem dominuje. Do niedawna rośliny w domu kojarzyły się z parapetem zastawionym jednokolorowymi doniczkami. To stereotypowe postrzeganie zmieniło się bezpowrotnie. Obowiązująca tendencja w trendach brzmi: im bardziej oryginalnie, tym lepiej. Do łask wracają wiklinowe donice oraz plecionki podwieszane pod sufitem. W połączeniu z nietypowymi i egzotycznymi roślinami, wprowadzają duszę do każdego pomieszczenia bez względu na jego rodzaj i przeznaczenie.

20180801 110227 1024x576 - KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU
Przy sporej kolekcji kwiatów, którą udało mi się zgromadzić zarówno w domu jak i w pracy pojęcia „ kochanie przesadziłaś” z tą ilością kwiatów lub „nie przeciągaj struny” tu nie ma miejsca na kolejne kwiaty. HAHAHA

20180731 143954 576x1024 - KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU
Ta zatrważająca ilość roślin, która spędza sen z powiek mojego męża, będąc jednocześnie moją dumą i chlubą wymaga częstego przesadzania i stosownej oprawy. Wraz z wydawaniem i przyjmowaniem kolejnych roślin, ilość doniczek oraz osłonek jest sinusoidalna. Często zatem zdarza się, że uzupełniam je zgodnie z zasadą „krawiec kraje ile mu materii staje”. Ratuję się wówczas prostymi, klasycznymi doniczkami w brązowym lub czarnym kolorze, ale dbam o to by posiadały oryginalne i nietypowe osłonki. Czego używam najczęściej?? tego co mam pod ręką lub tego co znajdę na wystawkach. Kilka ciekawych propozycji zestawiłam na zdjęciach. Nie ma tu zasady jednego koloru, materiału, wielkości lub kształtu.

IMGP4277 680x1024 - KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU

Poniżej zebrałam kilka cennych wskazówek i informacji dla początkującego przesadzacza, które stosuję i które sprawdzają się na co dzień:

1. Przesadzanie jest konieczne, gdyż rośliny wciąż rosną i zużywają substancje pokarmowe w podłożu. Wraz ze wzrostem zielonej masy przybywa także korzeni. Nie można dopuścić do tego aby korzenie nie miały miejsca aby swobodnie rosnąć.
2. Nie oszczędzamy na zakupie ziemi. Ziemia jest droga – fakt, ale tylko ta inwestycyjna, budowlana 🙂 Dlatego też nie bierzemy jej z własnego ogródka, ani ogródka sąsiada. W ziemi z ogródka może znajdować się wiele patogenów (odpowiedzialnych za choroby), szkodników oraz nasion chwastów. Nie znamy również składu oraz pH takiego podłoża. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup podłoża dla naszej rośliny w sklepie ogrodniczym. Pamiętajmy jednak, że podobnie jak w drogerii dobieramy krem do twarzy biorąc pod uwagę nasz wiek oraz rodzaj cery, tak też w przypadku gleby pamiętajmy , aby była to ziemia dedykowana konkretnej grupie roślin. Wszakże kremu do pięt nie stosujemy jako bazy pod makijaż.
3. Jeśli wyhodowaliście roślinę giganta to po pierwsze chciałabym Wam z tego miejsca pogratulować. W przypadkach, gdy przesadzanie roślin graniczy z cudem, należy wymienić wierzchnią warstwę podłoża. Patrz- niezwykłe okazy z korytarzy klatek schodowych w blokach, ZUSach oraz w gminnych ośrodkach zdrowia.
4. Zdecydowanie suche grudki ziemi łatwiej zamieść, a błotko zostawić świnkom, ale nie tym razem. Przed przesadzeniem rośliny należy ją obficie podlać. Zabieg ten ułatwi nam znacznie wyjęcie bryły korzeniowej z doniczki.
5. Po przesadzeniu należy intensywnie podlać roślinę, pamiętając aby usunąć nadmiar wody z doniczki lub podstawki. Posadzoną roślinę solidnie podlewamy i chronimy przez 2-3 tygodnie przed bezpośrednim, silnym nasłonecznieniem.
6. Zasada „wrzuć na luz” trafiona jest w punkt. Po wyjęciu rośliny ze starej doniczki należy rozluźnić i rozplątać poskręcane korzenie. Dzięki temu stymulujemy roślinę do wytwarzania nowych korzeni, natomiast zbyt długie korzenie należy skrócić, a te przejawiające jakiekolwiek oznaki gnicia oraz suche należy bezwzględnie usunąć.
7. Profilaktycznie, w zależności od preparatu miejsca po przycięciu korzeni możemy posmarować lub podsypać środkiem grzybobójczym.
8. „Rozmiar nie ma znaczenia” – przeciwnie- ma! Starajmy się, aby w przypadku małych roślin średnica nowej doniczki miała o 2 – 4 cm większą średnicę od starej. Duże rośliny potrzebują, aby średnica nowej doniczki była większa o jakieś 5 – 10 cm.
9. Należy pamiętać że każda doniczka musi mieć otwory w dnie, przez które będzie odpływać nadmiar wody. Nie należy sadzić roślin bezpośrednio do osłonki. W naczyniu bez odpływu korzenie bardzo szybko zgniją.
10. Aby pozbyć się nadmiaru wody w doniczce i usprawnić dostęp tlenu do korzeni nie zapominajmy drenażu z keramzytu, perlitu lub potłuczonej ceramiki.
11. Korzenie i część łodygi zasypujemy ziemią do wysokości ok 1,5 cm od górnej krawędzi doniczki, rozbijając wszystkie większe grudki ziemi.
12. Daj czas rozgościć się w nowych progach roślinie. Niech czerpie wartości odżywcze ze świeżego, odżywczego podłoża. Odżywki i nawozy stosujemy po około 3-4 tygodniach aklimatyzacji.
13. Wszystkie nowo pozyskane łupy- rośliny z marketów, wymianek oraz tzw okazje uszczknięte ukradkiem, bo „kradzione nie tuczy” dobrze oglądamy, gdyż w euforii łatwo nie zauważyć pasażerów na gapę. Ja osobiście preferuję 2 tygodniową kwarantannę w zależności od źródła pochodzenia rośliny.

 

 

20180620 093402 HDR 1024x576 - KRÓTKI WPIS O PRZESADZANIU
Stylowe i oryginalne osłonki oraz doniczki są detalami, które mają moc odmienić charakter każdego pomieszczenia. Ich nowoczesny kształt i intrygujący wygląd oraz kolor idealnie nadają się nie tylko do minimalistycznych wnętrz. Doskonale wpisują się w obowiązujące trendy, a w dodatku wspaniale eksponują kolory i kształty roślin.

You May also Like...

IMGP5859 - MAŁA CZARNA
MAŁA CZARNA
9 listopada 2018
METAMORFOZA STOLIKA LACK
18 lipca 2017
IMGP2251 e1513342343767 - "MUCHA" NIE SIADA
“MUCHA” NIE SIADA
15 grudnia 2017
50 Comments
 • Reply
  Aneta
  10 sierpnia 2018 at 06:47

  Uwielbiam kwiaty i różne rośliny, nie tylko doniczkowe. Są one najpiękniejszym dodatkiem do naszych wnętrz. Bardzo wartościowy i praktyczny wpis.

 • Reply
  Zwykła Matka
  10 sierpnia 2018 at 07:09

  Uwielbiam kwiaty w domu a takie oryginalne donice jeszcze więcej uroku dają 😀

  • Reply
   MangoMania
   4 listopada 2018 at 16:54

   Ja także, mam takich kwiatów kilka i każdy ma dość inną donicę:)

 • Reply
  Łukasz Jarych
  10 sierpnia 2018 at 08:15

  Ładne kwiatki 😉 ?Temat całkowicie mi nie znany, ale za to moja Żona uwielbia się babrać w ziemi i doniczkach 😉

  • Reply
   Instytut Designu
   10 sierpnia 2018 at 08:36

   Pozdrowienia dla szanownej małżonki

 • Reply
  Bookendorfina
  10 sierpnia 2018 at 08:27

  A ja niefortunnie, wykazując się brakiem pomysłu, wyrzuciłam kilka lat temu niebieskie kuchenne pojemniki, kupiłam je kilkadziesiąt lat temu, jako dziecko na prezent dla mojej mamy, a teraz wydawały mi się zbyt stare i nieładne. 🙂

  • Reply
   Instytut Designu
   10 sierpnia 2018 at 08:38

   Jaka szkoda taka wartość sentymentalna

 • Reply
  Bookendorfina Izabela Pycio
  10 sierpnia 2018 at 08:32

  U mnie teraz jako doniczki sprawdzają się dzbanki, różnokolorowe, zbieram je od znajomych. 🙂

  • Reply
   Instytut Designu
   10 sierpnia 2018 at 08:38

   Świetny pomysł

 • Reply
  Honorata
  10 sierpnia 2018 at 16:42

  U mnie trzymają się tylko kaktusy i storczyki. Ostatnio przesadzałam mojego 24 letniego kaktusika 😉

 • Reply
  Więcej serca niż rozumu
  11 sierpnia 2018 at 08:30

  super aranżacje, jak zwykle ciekawy zbiór pomysłów 🙂

 • Reply
  TosiMama
  11 sierpnia 2018 at 08:59

  Lubię takie nietypowe “doniczki”:)

 • Reply
  Mama-psycholog
  11 sierpnia 2018 at 11:01

  Bardzo ciekawe pomysły na osłonki ❤️ mam słabą rękę do kwiatów, więc u mnie żyją tylko te, które niewiele wymagają i, o dziwo, storczyki 😉

 • Reply
  E.
  11 sierpnia 2018 at 11:46

  Ja najbardziej lubię klasyczne gliniane doniczki bez glazury. Podobne do tej z trzeciego zdjęcia 🙂

 • Reply
  odjechanestudia
  12 sierpnia 2018 at 09:45

  Ciekawie wyglądają te doniczki

 • Reply
  wielopokoleniowo
  12 sierpnia 2018 at 09:46

  W domu mam bardzo dużo kwiatów – wpis się przyda 😉

 • Reply
  Kinga Kulczycka
  12 sierpnia 2018 at 09:50

  Dobry tekst, jednak najbardziej urzekły mnie Twoje DONICZKI! Super ciekawe hehe

 • Reply
  Joanna Skrzypek
  12 sierpnia 2018 at 10:19

  Świetny wpis, mam problem ze zrozumieniem roślin i może będę umiała spróbować jeszcze raz 🙂

 • Reply
  Anna Kozakiewicz
  12 sierpnia 2018 at 11:39

  dzbanek podoba mi się najbardziej

 • Reply
  Wulkanolog w podróży
  12 sierpnia 2018 at 12:48

  Uwielbiam kwiaty 🙂

 • Reply
  Kamila Kościelniak
  12 sierpnia 2018 at 14:32

  Chciałam sobie ostatnio kupić takiego misia z kwiatkiem na głowie do podlewania, ale nie udało mi się go znaleźć.

 • Reply
  Ola
  12 sierpnia 2018 at 17:16

  w.domu mam same storczyki, akurat je nie trzeba przesadzać hahah:) a tak na poważnie to nie wyobrażam sobie domu bez kwiatów

 • Reply
  Kasia
  13 sierpnia 2018 at 09:17

  z chęcią miałabym całe mieszkanie w kwiatach, ale jest ono zbyt ciemne i rośliny przeżywają tylko na parapetach przy oknie.
  Na szczęście na działce mogę sie mocno rozkręcić z sadzeniem 🙂

 • Reply
  Karola
  13 sierpnia 2018 at 10:12

  A ja kompletnie nie mam ręki do kwiatów… 😐

 • Reply
  Aspektywnie
  13 sierpnia 2018 at 10:59

  Dlatego ja zawsze trzymam umiar. Staram się powoływać na tak zwany „złoty środek”. Nie lubię przesadzać, zarówno w tym pierwszym znaczeniu jak i fizycznie kwiatków 😀

 • Reply
  Małgorzata
  13 sierpnia 2018 at 15:32

  Mam sporo kwiatów w domu i bardzo je lubię. Tez kombinuję z doniczkami

 • Reply
  MangoMania
  14 sierpnia 2018 at 07:42

  Można u mnie znaleźć kilka nie typowych donic w mieszkaniu, są inne i dekoracyjne.

 • Reply
  Literatka kawy.
  14 sierpnia 2018 at 09:48

  Kiedyś sama przesadzałam miętę i się udało – przeżyła 🙂 Ale wiadomo, że mięta jest odporna, gorzej sprawa się ma z bardziej wrażliwymi roślinami.

 • Reply
  Agnieszka
  19 sierpnia 2018 at 08:57

  Bardzo fajny wpis. Aż wstyd się przyznać ale u mnie w domu wszystkie(całe 3) kwiaty aż się prosza o przesadzenie

 • Reply
  Pani Podróżnik
  19 sierpnia 2018 at 15:48

  Z nieba mi spadłaś z tym wpisem 🙂 dzięki

 • Reply
  Pani Podróżnik
  19 sierpnia 2018 at 15:48

  Z nieba mi spadłaś z tym wpisem 🙂 dzięki :*

 • Reply
  Baśka
  19 sierpnia 2018 at 16:22

  Podoba mi się ten przewrotny początek 🙂
  Lubię rośliny, ale nie jestem dla nich dobrym towarzystwem – potrafię zasuszyć kaktusa. Na razie nie odważę się korzystać z poradnika przesadzania, ale jeśli kiedyś oduczę się mordowania roślin, chętnie do niego powrócę. A te pomysły na doniczki z puszek, dzbanków i innych – wspaniała sprawa.

 • Reply
  O-czytane
  19 sierpnia 2018 at 23:50

  Moje starania dbania o rośliny przeważnie kończą się z marnym skutkiem. Mizerny ze mnie ogrodnik, ale zawsze staram się jak umiem. 🙂

 • Reply
  włóczykijka
  20 sierpnia 2018 at 00:06

  Uwielbiam rośliny domowe, a już największą sympatią darzę skrzydłokwiaty i sukulenty wszelakie. Staram się dbać o ich środowisko, czasami więc bez ,,przesadzania” się nie obędzie…

 • Reply
  Monix
  20 sierpnia 2018 at 16:43

  Dzięki za wskazówki dotyczące przesadzania. Na pewno z nich korzystam, bo niektórym moim roślinom przydałby się większa doniczka 🙂

  • Reply
   Instytut Designu
   21 sierpnia 2018 at 08:01

   Nie ma za co. Niech służy 😄

 • Reply
  Agnieszka Wleciał
  5 września 2018 at 11:46

  Ja i rośliny to totalna porażka :/ U mnie nic nie jest w stanie ładnie rosnąć.

  • Reply
   Instytut Designu
   5 września 2018 at 13:54

   niemożliwe 🙂

 • Reply
  Karolina
  5 września 2018 at 13:48

  Mój aloes rósł jak szalony w małej osłonce w której był przyniesiony ze sklepu. Biedny przewracał się już pod swoim ciężarem, więc postanowiłam się nad nim zlitować i kupiłam mu dużą doniczkę, przesadziłam go i chłopak się załamał. Od tej pory nie rośnie i stał się jakiś wiotki 😉 Ale teraz go nie podlewam i dam mu czas, może się odrodzi 😉

  • Reply
   Instytut Designu
   5 września 2018 at 13:53

   kochana, dałaś mu większą donicę, więc teraz będzie pracował nad korzeniami, aby się rozrosły i stanowiły solidną podstawę dla korony. Podeprzyj ją jakimś patyczkiem, aby do póki się nie wzmocni nie złamał się. Powodzenia 🙂

 • Reply
  Karolina / Nasze Babelkowo
  11 września 2018 at 22:29

  Do roślin nie mam ręki, więc nawet się nie biorę za uprawę. Za to w przesadzaniu emocjonalnym jestem mistrzynią 😉

  • Reply
   Instytut Designu
   12 września 2018 at 06:22

   😂😂😂😂😂

 • Reply
  swiat karinki
  14 września 2018 at 06:36

  Uwielbiam tak wykorzystywać rzeczy na donczki

 • Reply
  Gosia B
  21 października 2018 at 10:26

  Też lubie takie orginalne doniczki ale nie mam ręki do rolsin zato maż mam ja kupuje on dba.

  • Reply
   Instytut Designu
   25 października 2018 at 12:57

   super mąż, pozdrawiam

 • Reply
  Wielopokoleniowo
  4 listopada 2018 at 08:37

  Mam sporo roślin i wpis jest dla mnie bardzo pomocny 😉

 • Reply
  Ciekawska Magdalena
  4 listopada 2018 at 09:09

  Mam w domu dwa kwiatki które trzeba przesadzić hi teraz wiem co i jak

 • Reply
  EMILIA WAWRZONKOWSKA
  4 listopada 2018 at 20:30

  Ja nie mam kompletnie ręki do kwiatów 🙂

 • Reply
  Ladylemon
  12 listopada 2018 at 17:53

  Spodziewałam się tekst u o innej tematyce, w końcu sama często przesadzam i to nie tylko rośliny 🙂 Jednak odkąd odkryłam, że mięta i bazylia kupione w supersamie po przesadzeniu rosną i rosną, polubiłam się z tym zagadnieniem.

  • Reply
   Instytut Designu
   13 listopada 2018 at 05:45

   Swietnie.Tak trzymaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

WordPress spam zablokowany CleanTalk.