obraz drewniany diy - PARKIETEM O SCIANE
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

PARKIETEM O SCIANE

Nie byłabym sobą gdyby na komendę recykling nie stać zwarta i gotowa, by w niedzielny poranek udać się na Targi Expo, aż 120km by wspiąć się na wyżyny konstruktorskie pod okiem Kasi z Kliniki DIY nie zmierzyć się z drewnianym parkietem. Parkiet nie byle jaki, tylko porządny dębowy.

Przyzwyczailiśmy się do parkietów dębowych układanych w jodelke na podłogach w przestronnych, zabytkowych kamienicach, które zostawały sukcesywnie wypierane przez różnego rodzaju panele. Ich cena oraz łatwość i szybkość montażu skradły setki tysiecy serc Polaków, wywołując w nich zezwierzecenie podczas demontażu. Niektórym tak spieszno było do zmian, że panele kładli bezpośrednio na parkiecie. Istna profanacja.

parkiet debowy drewniany 1024x512 - PARKIETEM O SCIANE

Nasycony panelami rynek szuka ratunku. Stare parkiety ze wzgledu na estetykę, akustykę oraz ciepło oddawane bosym stopom przeżywają istne odrodzenie. Słupki statystyk wariuja niczym wariografy, a wskaźnik trendu wnetrzarskiego wyznacza nowy kierunek – ściana. Tak, w wielu aranżacjach pojawia się parkiet na ścianie. Nie kończy się on listwą na styku ściany z podłogą, tylko biegnie dalej. Odważne, ale jednocześnie efektowne rozwiązanie.

Tym wszystkim, którym z pewną dozą nieśmiałości przyglądają się panującym trendom pragnę zaproponować fajny projekt, który pozwoli Wam oswoić się z podłogą na ścianie, pozwoli wykorzystać resztki materiału i dostarczy dobrej zabawy.

obraz resztek parkietu 1024x512 - PARKIETEM O SCIANE

Do wykonania obrazu potrzebować będziesz:

 • desek parkietowych,
 • sklejki lub deseczki,
 • piły,
 • młotka,
 • kleju do drewna,
 • gwoździ,
 • listew drewnianych,
 • farb kredowych lub akrylowych,
 • lakieru
 • papieru ściernego,
 • rękawiczek,
 • ołówka i linijki
 • opcjonalnie szablonu malarskiego.

Sklejkę lub podobrazie przytnijcie do porządanych przez Was rozmiarów, możecie również skorzystać z gotowych formatek.  Teraz najprzyjemniejsza część czyli tworzenie wzoru. W tym miejscu należy pamiętać, że klepki parkietowe układane są na “pióro i wpust”, więc ich krawędzie będą się od siebie różnić. Ja twoorząc swoją kompozycję, chciałam pokazać Wam, że można do obrazu wykorzystać praktycznie wszystko co nam zostało.

ukladanie parkietu drewnianego 632x1024 - PARKIETEM O SCIANE

Kształt i formę mojego obrazu trochę ukierunkowały klepki, które zostały po montażu parkietu układanego w jodełkę. Metodą dopasowania i eliminacji stworzyłam fragment podłogi. Nieltóre z pasujących klepek, ze względu na pasującą wielkość i mocowanie zmuszona byłam ułożyć odwrotnie, uzyskując ciekawy efekt.

obraz parkiet drewniany 1024x512 - PARKIETEM O SCIANE

Kiedy zyskamy pewność, że elementy do siebie pasują idealnie, nakładamy na nie naszą deseczkę lub sklejkę i odrysowujemy jej kształt.  W ten sposób powstały linie cięcia klepek.  I tu jedna rada, nim ochoczo wyrwiecie się do przycinania zróbcie sobie zdjęcie. Po przycięciu elementów łatwiej będzie Wam ułożyć te puzzle na nowo. Niestety przycinanie ręczne wymaga trochę siły i wprawy.

Po przycięciu i  złożeniu na nowo Waszego dzieła czeka na Was trochę ekwilibrystyki w mistrzowskim wydaniu. Z pomocą deseczki musicie niczym wytrawny naleśnikarz obrócić obraz na drugą  stronę, a następnie zsunąć na deseczkę lub sklejkę posmarowaną klejem do drewna. Całość dociskamy i równamy rogi.

ramka obrazu diy 1024x512 - PARKIETEM O SCIANE

Czekając na związanie kleju wymierzmy i przytnijmy listwy, które będą tworzyć ramę obrazu. Ja swoje pomalowałam na kolor czarny, natomiast dobór kolorów pozostawiam Waszej inwencji twórczej.

mozaika parkirtowa perdonalizacja 1024x512 - PARKIETEM O SCIANE

Jak wspomniałam, wygląd  obrazu zdeterminował w dużej mierze kształt i stan przyciętych klepek, dlatego postanowiłam wszystkie odciecia i pionowe linie wykorzystać malując je na 3 różne kolory, a następnie z pomocą szablonu malarskiego dodałam kilka elementów w miedzianym kolorze. Całość zabezpieczyłam  dwoma warstwami lakieru.

Ostatnią rzeczą jaka pozostała to przybicie listewek, aby nasz obraz zamknąć w ramie.

Pamiętajcie przy planowaniu wielkości obrazu, że będzie on dość ciężki, bo parkiet swoje waży.

Jak Wam się podoba pomysł na wykorzystanie resztek dębowego parkietu? Zdecydowalibyście się  przesunąć linię podłogi znacznie wyżej?

22 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.