boho-diy
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

DEKORACJA BOHO. ZRÓB TO SAM

Boho pochodzi od słowa la bohème, oznaczającego po francusku cyganerię – grupę artystów żyjącą według własnych zasad. Ostatnio dopuściłam  się profanacji dwóch zupełnie nowych dekoracji, tak aby je spersonalizować i dodać im smaczku. Jakkolwiek to zabrzmi przyprawiłam rogi. Poniżej dekoracja Boho – zrób to sam czyli moje wariacje.

DEKORACJA BOHO

 

Dekoracja boho to wnetrzarski element, który bije rekordy popularności od wielu lat. Swoją siłę zawdzięcza prostocie i lekkości w łączeniu dodatków.

boho dekoracja czaszka 1 1024x768 - DEKORACJA BOHO. ZRÓB TO SAM

DEKORACJA BOHO – POCZĄTKI

Po rewolucji francuskiej w 1799 roku wielu artystów, którzy stracili swoje majątki, zostało poniekąd zmuszonych do przyjęcia nomadycznego i jakże minimalistycznego stylu życia. Cyganerii artystyczna nosiła zniszczone, luźne ubrania uznawane w tamtym okresie za niemodne i często się przeprowadzali. Komponowali swoje stroje i urządzali wnętrza intuicyjnie, z dostępnych elementów, nie zważając na ówczesną modę. Najważniejsza dla nich była swoboda twórcza, wolność i niezależność. W okresie romantyzmu styl ten został doceniony i uznany za bardzo oryginalny.
lata 60 XX wieku to istny remake znany szerzej jako hippie. W modzie Boho można nazwać stylem eklektycznym, ponieważ łączy w sobie elementy zaczerpnięte z mody hippisowskiej, swobodę cygańskiej bohemy oraz wygodne fasony, tak uwielbiane przez surferów.
Jego misją jest kreowanie niekonwencjonalnego podejścia do mody oraz otwartości na to, co nowe.

DEKORACJA BOHO – ZRÓB TO SAM

Żeby wykonać dekorację boho zrób to sam potrzebować będziecie:

  • ozdobę ścienną (w moim przypadku czaszka bawola), sklep KIK, cena około 29 złotych,
  • farby kredowe i akrylowe,
  • pędzel,
  • gąbeczka,
  • farba metaliczna lub pasta pozłotnicza,
  • element dekoracyjny (pąk sztucznej róży),
  • klej na gorąco.

malowanie czaszki bawole 1 1024x895 - DEKORACJA BOHO. ZRÓB TO SAM

Ponieważ użyłam jako podkładu farb kredowych, nie musiałam martwić się zbytnio o przygotowanie podłoża. Jedną z dwóch czaszek pomalowałam farbą w grafitowym kolorze.

dekoracja boho czaszka 1024x512 - DEKORACJA BOHO. ZRÓB TO SAM

Niewielki nakład pracy, kilka detali sprawiło, że ten sam element dekoracji w pierwszej wersji poprzez element kwiatowy i mocniejsze zaakcentowanie konturów aplikacją starego złota w paście pozłotniczej sprawił, że udało się wydobyć ten romantyczny element stylu.

brat 1024x512 - DEKORACJA BOHO. ZRÓB TO SAM

Dzięki zastosowaniu 3 dość mocnych kolorów: turkusu, fioletu podbitych miedzią wynurzyłą nam się fantazyjna natura stylu boho. Obie wpisują się idealnie w klimat i zawisły w tym samym pomieszczeniu na dwóch przyległych ścianach, tworząc z jednej strony spójny, a jednocześnie odmienny element dekoracji: męski i żeński ;p

DEKORACJA BOHO INSPIRACJE

Czym zatem jest ten reaktywowany Styl boho we wnętrzach? Na czym polega???

A polega na łączeniu pozornie niepasujących do siebie materiałów i wzorów. Przewodnimi stają się: swoboda, fantazja i wygoda. Styl boho to nagromadzenie tkanin, kolorów i dekoracyjnych dodatków.

Zastosowanie naturalnych materiałów, żywych kolorów i etnicznych wzorów. To sięganie po rzeczy wykonane z naturalnych materiałów, rzeczy z recyklingu, którym ktoś podarował drugie życie.
Na ten styl decydują się często osoby cechujące kreatywność, które potrafią jak nikt inny przemycić do wnętrza osobiste akcenty, np. pamiątki z podróży, pocztówki czy przedmioty o znaczeniu sentymentalnym. Takie wnętrza są niezwykle przytulne i nieformalnie. Na podłodze leżą kolorowe dywany, nim zalegniesz na kanapie usunąć musisz setki miękkich, kolorowych poduszek, by potem i tak przepaść przez wiklinowe kosze wstając do toalety na siusiu. Na ścianach wiszą obrazy, plecione makatki i gobeliny. Dekoracyjne dodatki, koniecznie własnoręcznie wykonane. O starych meblach i antykach już nie wspomnę.

dekoracje czaszki na sciane 1024x989 - DEKORACJA BOHO. ZRÓB TO SAM

 Styl boho łączy i to często pozornie niepasujące do siebie elementy.

A Wy jak uważacie? która wersja bliższa jest Waszemu sercu? Dajcie znać w komentarzu.

W tym miejscu należy z całą stanowczością podkreślić i wyróżnić słowo klucz NAGROMADZENIE. Tak kochany mężu…, nim kolejny raz zarzucisz mi, że zamieniam Twoje minimalistyczne mieszkanie w muzeum, to usiądź wygodnie na kanapie z kubkiem meliski i zastanów się, czy aby przypadkiem Twoja lepsza połowa nie próbuje wbić się w trendy??? https://www.homebook.pl/ideabooki/673044_co-kryje-moje-wnetrze

To właśnie dzięki mnie uzmysłowiłeś  sobie, że nawet biel ma swoje odcienie, poznałeś nazwy  kolorów o której nawet nie miałeś pojęcia, a nadto wiesz jak nikt inny, że z pozoru nie pasujące do siebie rzeczy potrafią torzyć niezłą kompozycję i brnąć tak przez życie :p

 

 

 

46 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.