litery-przestrzenne-diy
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

ORYGINALNY PREZENT NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dziadka. We wpisie znajdziecie kilka oryginalnych propozycji gotowych prezentów o zróżnicowanym budżecie dla seniorów, jak również prosty projekt DIY. Wszystkie z tych propozycji pozwolą uświetnić ten wyjątkowy dzień i wywołają radość na twarzach najbliższych.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA – CO ŚWIĘTUJEMY?

Obecność Babci i Dziadka w życiu każdego człowieka jest niezwykle istotna. O wielkim szczęściu może mówić ten, kto miał okazję cieszyć się ich obecnością jak najdłużej. Podczas gdy rodzice wychowują dzieci dziadkowie je psują. Takie bynajmniej panuje przekonanie. nic bardziej mylnego. Przebywanie z dziadkami pozwala w prawidłowy sposób uczyć zasad współżycia społecznego, poszanowania tradycji oraz kształtuję w młodym człowieku hierarchię wartości. Psychologowie twierdzą, że aktywny ich udział w wychowywaniu wnuków zwiększa zakres ich zainteresowań i niewątpliwie zaszczepia szacunek do starszych i tradycji.

dzien babci i dziadka 1024x681 - ORYGINALNY PREZENT NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA

zdj. pixabay/joaopaulo_live2

Współczesny Dziadek i Babcia coraz rzadziej przypominają utarty schemat starszych, schorowanych ludzi, którzy uśmiechają się do wnucząt mimo zmęczenia życiem. Dzisiaj to energiczni i pełni werwy ludzie, często aktywni zawodowo. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku lub uczestnicy licznych warsztatów i kursów, podążający za nowinkami technicznymi, łatwiej odnajdujący się w wirtualnym świecie. Czerpiących z życia garściami. Nie rzadko zdarza się, że obecna sytuacja ekonomiczna sprawiła, iż obowiązki nestorów rodu wykonują zdalnie, ciesząc się ze spotkań w realu 2-3 razy do roku.

dzien babci i dziadka 1 1024x682 - ORYGINALNY PREZENT NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA

zdj. pixabay/ madagas

DZIEŃ BABCI I DZIADKA – PROPOZYCJE GOTOWYCH PREZENTÓW

Dla wyjaśnienia prezenty zrobione własnoręcznie przez wnuki to dla Babci i Dziadka to bez wątpienia najbardziej łapiąca za serce rzecz. Nasze pierwsze laurki, rysunki, puzderka i deklamowane na przedstawieniach wierszyki nie raz wyzwalały łzy radości. Babcia z dumą nosiła wykonane przez małe rączki korale, a dziadek wypijał poranną kawę z kubka na którym wnuczęta po raz pierwszy doświadczały pracy z gliną.

Wraz z upływem czasu prezenty od wnuków stają się bardziej praktyczne, rzadziej wykonane własnoręcznie. Nie każdy z nas jest artystą i może podarować swoim dziadkom własnoręcznie namalowany obraz lub skomponowaną piosenkę. Dużą popularnością cieszą się zatem gotowe propozycje prezentów:

Każdy wnuk chciałby cieszyć się obecnością zdrowych dziadków jak najdłużej. Bardzo fajnym pomysłem może być:

 • karnet na basen lub zestaw zabiegów pielęgnacyjno – rehabilitacyjnych,
 • preparaty i suplementy witaminowe, mające uzupełnić naturalne niedobory mikro i makroelementów,
 • aparaty do mierzenia ciśnienia,
 • sprzęt lub wygodna odzież sportowa,

Należy jednak pamiętać, aby przy wyborze takich prezentów dla Babci i Dziadka w razie wątpliwości skonsultować ewentualny zakup z lekarzem lub farmaceutą. Nie od wczoraj wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Świetnie zatem sprawdzą się wszelkiego rodzaju:

 • bilety do kina lub teatru,
 • wycieczki objazdowe,
 • udział w ciekawych warsztatach,
 • książka lub audiobook,

Aby usprawnić kontakt ze światem, możemy też seniorów zaopatrzyć w:

 • nowy telefon z większym wyświetlaczem lub większą klawiaturą,
 • uchwyt stabilizacyjny lub stojak na telefon lub tablet,
 • smart band,
 • spersonalizowany album ze zdjęciami np Colorland

DZIEŃ BABCI I DZIADKA – JEDNAK COŚ DIY

Pomysłów na prezenty które możecie wykonać własnoręcznie znajdziecie miliony w sieci. I choć możliwość zamawiania gotowych prezentów na Dzień Babci i Dziadka w systemie door to door jest niezwykle kusząca, to jednak warto wznieść się na wyżyny swoich możliwości i wykonać coś samemu. Pomysł, który podsuwam Wam na Dzień Babci i Dziadka jest na tyle uniwersalny, że możecie wykorzystać go także na inne okazje.

Do projektu potrzebować będziecie:

 • litery 3D (kartonowej lub drewnianej),
 • kleju do drewna lub kleju typu wikol,
 • masy plastycznej lub glinki,
 • foremki ( możecie też wzór ulepić ręcznie),
 • farb akrylowych w dowolnym kolorze,
 • małego pędzelka i gąbeczki
 • opcjonalnie bezbarwny lakier,

dzien babci i dziadka 10 - ORYGINALNY PREZENT NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Wybrane przez nas litery, stanowiące pierwsze litery imion dziadków lub inicjały wnucząt ozdabiamy według uznania gotowymi wyciskami z glinki lub masy plastycznej i za pomocą kleju przyklejamy do litery. Po wyschnięciu kleju i utwardzeniu masy malujemy literę z wszystkich stron na jednakowy kolor. Jeżeli używacie dobrych farb akrylowych w ciemnych kolorach, mocniej napigmentowanych robicie to jeden raz. Jeśli farba gorzej kryje potrzebne będą 2 lub 3 warstwy. Starajcie się nie rozrzedzać farb wodą, zwłaszcza, gdy używacie tekturowych liter. Zróbcie odstęp czasowy między warstwami, aby tektura zbytnio nie namokła i nie deformowała się.

 

dzien babci i dziadka 8 1024x768 - ORYGINALNY PREZENT NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Po wyschnięciu farby, możecie w celu podkreślenia jej formatu 3D dokonać drobnych przetarć innym kolorem farby na brzegach litery oraz na ozdobnych jej fragmentach za pomocą gąbeczki. Otrzymacie spektakularny efekt trójwymiarowości. Jeśli nie macie masy plastycznej, literę możecie ozdobić ręcznie malowanymi kropkami, kratą lub innym wzorem, który podpowie Wam fantazja.

dzien babci i dziadka 7 1024x768 - ORYGINALNY PREZENT NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Jak podoba Wam się moja propozycja prezentu na Dzień Babci i Dziadka? Jest on stosunkowo prosty, ale efektowny.  Nie da się ukryć, że najcenniejszą rzeczą jaką pragną Wasi dziadkowie i jaką Wy możecie im dać jest czas i uwaga jaką im poświęcicie. Nie ta w dniu ich święta, lecz troska i zainteresowanie każdego innego dnia w roku. To może być rozmowa telefoniczna lub wideo czat, gdy dzielą Was setki mil lub wspólnie wypita kawa nad albumem ze zdjęciami. Nikt bowiem bardziej niż Babcia i Dziadek nie doświadczają jak szybko ucieka czas i jak cenna jest każda jego minuta.

ID M 920x850 2 bez200 - ORYGINALNY PREZENT NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

 

42 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.