odnowiony-fotel-vintage
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

ODNAWIAMY FOTEL PRL

Kultowe meble z czasów PRL powróciły dłużsszy czas temu do łask , by na nowo brylować na  salonach. Odnawiomy lub  zmieniamyich ich aranżacje na nowo cieszą swoim ponad czasowym designem. Tym razem pokażę Wam jak odnowiłam klasyczny fotel projektu Chierowskiego .

 ODNAWIAMY KLASYCZNY FOTEL – design Chierowskiego

Nim przejdziemy do kwestii odnowienia fotela, myślę, że jest to dobry moment, aby zgłębić jego fenomen. Tapicerowany fotel Chierowskiego to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny mebel rodzimego wzornictwa. Pamiętać możemy go z rodzinnego domu, wizyt u babci, ośrodków wczasowych lub bibliotek. Klasyczny fotel projektu Józefa Chierowskiego, który wywołuje same pozytywne skojarzenia, gdyż powstał jako ponadczasowy klasyk w 1962 roku w Dolnośląskimi Fabrykami Mebli w Świebodzicach.  Mebel określany jest jako jeden z najsłynniejszych produktów polskiego modernizmu, znany też za granicą naszego kraju. Fotel 366 to mebel o prostej i nowoczesny konstrukcji. Stanowił zdecydowaną alternatywę dla ciężkich, wojennych mebli, które wciąż stanowiły główną aranżację w domach PRL.  Jedynymi elementami ozdobnymi fotela Chierowskiego były guziki i pikowania oraz śruby z dużymi główkami na drewnianych elementach mebla tworząc ponadczaswy design.  Wyglądem mebel przypominał trapez o łagodnych kątach i bokach.

 KLASYCZNY FOTEL PRL – czy warto odnawiać ?

Bez wątpienia, dzięki zastosowaniu do produkcji fotela 366 naturalnego drewna bukowego, jesionowego lub dębowego konstrukcja  fotela może przetrwać kilka dekad. Fotel, który trafił w moje ręce był czymś więcej, niż klasyczną perełką PRL. Była to zalegająca na strychu mojego znajomego hybryda. Już raz poddany metamorfozie, która bardziej na moje oko  służyć miała dopasowaniu fotela do wnętrza lub uwielbienu zielonego koloru. Gołym okiem widać było, że fotel powstał z połączenia dwóch różnych mebli: drewnianej konstrukcji Chierowskiego i siedziska z innego fotela. Siedzisko nie posiadało trapezowego kształtu, ozdobnej kedry oraz guzików.  Mimo to,postanowiłam przywrcić mu dawny look w stylu vintage, podkeślając  jego charakterystyczne cechy. Obecnie produkowane meble, mimo iż wzorowane na designie PRLu  nie są produkowane z wysokiej jakości materiałów naturalnych, a co za tym idzie mają ograniczoną żywotność.

fotel rl przed renowacja - ODNAWIAMY FOTEL PRL

ODNAWIAMY KLASYCZNY FOTEL PRL – metamorfoza

Metamorfozę fotela rozpoczęłam od demontażu siedziska i oczyszczeniu śrub mocujących. Nie były one mocno skorodowane, dlatego też po ich oczyszczeniu pomalowałam je na czarno farbą w sprayu. Szlifierka dość szbko rozprawiła się z olejną farbą , którą pomalowany był stelarz. Jedynie podłokietniki szlifowałam ręcznie, by zachować ich obły kształt.  Pod warstwą olejnej farby pojawiło się piękne, dębowe i co najważniejsze zdrowe drewno. Wyszlifowaną ramę fotela zabezpieczyłam woskiem w odcieniu średniego dębu, aby nadać jej ciepłego, satynowego odcienia.

rama fotel chierowski - ODNAWIAMY FOTEL PRL

Siedzisko także mnie miło zaskoczyło. Ból po wyjęciu miliona zszywek tapicerskich wynagrodził mi widok zdrowej ramy siedziska. Dwa pasy wymagały ponownego napięcia i montażu. Wymieniłam jedynie piankę tapicerską na nową. Pierwotna wersja tego klasycznego fotela zainspirowała mnie do tego, aby siedzisko odnowić w prosty sposób, bez charaterystycznych dla tego modelu guzików i kedry. Nie ukrywam, że pragmatyzm dorzucił też swoje cztery grosze. Moje małe szkodniki już raz załatwiły  jeden z foteli, które już odnawiałam.

szlifowanie ramy fotel - ODNAWIAMY FOTEL PRL

Postawiłam jednak na welurową tapicerkę w dość oryginalny print, który mocno oddawał ducha epoki PRLu . Nie pozostało zatem nic innego, jak złożenie odnowionego fotela w całość. Czarne śruby pięknie odznaczają się na drewnianych, smukłych nogach, a dmuchawce na zielonym welurze dopełniają całości.

renowacja fotel chierowski 2 - ODNAWIAMY FOTEL PRL

 

fotel 666 prl chierowski 1024x783 - ODNAWIAMY FOTEL PRL

Jak podoba Wam się ta wersja klasycznego fotela projektu Cierowskiego? Lubicie design PRLu czy preferujecie meble bardziej nowoczesne?

ID M 920x850 2 bez200 - ODNAWIAMY FOTEL PRL

 

35 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.