ODNAWIAMY FOTEL PRL
Kultowe meble z czasów PRL powróciły dłużsszy czas temu do łask , by na nowo brylować na salonach. Odnawiomy lub zmieniamyich ich aranżacje na nowo cieszą swoim ponad czasowym designem. Tym razem pokażę Wam jak odnowiłam klasyczny fotel projektu Chierowskiego .
ODNAWIAMY KLASYCZNY FOTEL – design Chierowskiego
Nim przejdziemy do kwestii odnowienia fotela, myślę, że jest to dobry moment, aby zgłębić jego fenomen. Tapicerowany fotel Chierowskiego to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny mebel rodzimego wzornictwa. Pamiętać możemy go z rodzinnego domu, wizyt u babci, ośrodków wczasowych lub bibliotek. Klasyczny fotel projektu Józefa Chierowskiego, który wywołuje same pozytywne skojarzenia, gdyż powstał jako ponadczasowy klasyk w 1962 roku w Dolnośląskimi Fabrykami Mebli w Świebodzicach. Mebel określany jest jako jeden z najsłynniejszych produktów polskiego modernizmu, znany też za granicą naszego kraju. Fotel 366 to mebel o prostej i nowoczesny konstrukcji. Stanowił zdecydowaną alternatywę dla ciężkich, wojennych mebli, które wciąż stanowiły główną aranżację w domach PRL. Jedynymi elementami ozdobnymi fotela Chierowskiego były guziki i pikowania oraz śruby z dużymi główkami na drewnianych elementach mebla tworząc ponadczaswy design. Wyglądem mebel przypominał trapez o łagodnych kątach i bokach.
KLASYCZNY FOTEL PRL – czy warto odnawiać ?
Bez wątpienia, dzięki zastosowaniu do produkcji fotela 366 naturalnego drewna bukowego, jesionowego lub dębowego konstrukcja fotela może przetrwać kilka dekad. Fotel, który trafił w moje ręce był czymś więcej, niż klasyczną perełką PRL. Była to zalegająca na strychu mojego znajomego hybryda. Już raz poddany metamorfozie, która bardziej na moje oko służyć miała dopasowaniu fotela do wnętrza lub uwielbienu zielonego koloru. Gołym okiem widać było, że fotel powstał z połączenia dwóch różnych mebli: drewnianej konstrukcji Chierowskiego i siedziska z innego fotela. Siedzisko nie posiadało trapezowego kształtu, ozdobnej kedry oraz guzików. Mimo to,postanowiłam przywrcić mu dawny look w stylu vintage, podkeślając jego charakterystyczne cechy. Obecnie produkowane meble, mimo iż wzorowane na designie PRLu nie są produkowane z wysokiej jakości materiałów naturalnych, a co za tym idzie mają ograniczoną żywotność.
ODNAWIAMY KLASYCZNY FOTEL PRL – metamorfoza
Metamorfozę fotela rozpoczęłam od demontażu siedziska i oczyszczeniu śrub mocujących. Nie były one mocno skorodowane, dlatego też po ich oczyszczeniu pomalowałam je na czarno farbą w sprayu. Szlifierka dość szbko rozprawiła się z olejną farbą , którą pomalowany był stelarz. Jedynie podłokietniki szlifowałam ręcznie, by zachować ich obły kształt. Pod warstwą olejnej farby pojawiło się piękne, dębowe i co najważniejsze zdrowe drewno. Wyszlifowaną ramę fotela zabezpieczyłam woskiem w odcieniu średniego dębu, aby nadać jej ciepłego, satynowego odcienia.
Siedzisko także mnie miło zaskoczyło. Ból po wyjęciu miliona zszywek tapicerskich wynagrodził mi widok zdrowej ramy siedziska. Dwa pasy wymagały ponownego napięcia i montażu. Wymieniłam jedynie piankę tapicerską na nową. Pierwotna wersja tego klasycznego fotela zainspirowała mnie do tego, aby siedzisko odnowić w prosty sposób, bez charaterystycznych dla tego modelu guzików i kedry. Nie ukrywam, że pragmatyzm dorzucił też swoje cztery grosze. Moje małe szkodniki już raz załatwiły jeden z foteli, które już odnawiałam.
Postawiłam jednak na welurową tapicerkę w dość oryginalny print, który mocno oddawał ducha epoki PRLu . Nie pozostało zatem nic innego, jak złożenie odnowionego fotela w całość. Czarne śruby pięknie odznaczają się na drewnianych, smukłych nogach, a dmuchawce na zielonym welurze dopełniają całości.
Jak podoba Wam się ta wersja klasycznego fotela projektu Cierowskiego? Lubicie design PRLu czy preferujecie meble bardziej nowoczesne?
35 komentarzy
Karolina G.
Bardzo podoba mi się nowe obicie! Super jest dawać starym meblom nowe życie! Pięknie.
Pozdrawiam,
Karolina z TAMczytam
Instytut Designu
Dziękuję serdecznie. Cieszę się że się podoba.
Iwona
Gdzie zakupiła pani tkanine ? Proszę uchylić rabka tajemnicy jest piekna
Instytut Designu
Kameleon.pro
Akacja
Meble tego okresu mają wiele uroku. Przyznam, że było mi przykro, gdy w szkole wymieniali nauczycielskie fotele na nowe. Długo walczyłam o swój wygodny i wielki fotel, ale nikt mnie nie rozumiał. Nowe nie miały duszy.
Instytut Designu
Tak. Zdecydowanie. Są trwalsze i mają ponad czasowy design.
Wędrówki po kuchni
Wyglądał nie ciekawie, ale po renowacji to jest uroczy!
Instytut Designu
No zmiana jest spektakularna
Anna
Super design! Można wiedzieć skąd był kupowany materiał, bo niestety link nie działa… a materiał fenomenalny!
Instytut Designu
dzień dobry. Top Textill hurtownia tkanin. Pozdrawiam:)
Pojedztam.pl
Świetnie ten fotel teraz wygląda. Widać, że masz talent.
Instytut Designu
Dziękuję bardzo cieszę się, że podoba się nowy look
Kasika
Świetny wybór obicia! Faktycznie czuć klimat PRL-u, nawet w tych kolorach. Wydaje mi się, że tego typu meble są bardziej niż trwałe, a często bez powodu lądują na śmietnikach – ludzie wymieniają je na tani szajs, który też tam wyląduje za parę lat, a gdyby odnowili te stare skarby, jak Ty tutaj, mieliby solidne meble na kolejne dziesiąt lat 🙂
aagnieszkaa1
Efekt końcowy jest zaskakujący. Świetna metamorfoza 🙂 Jak zawsze jestem pod wielkim wrażeniem!
Bookendorfina Izabela Pycio
Wszystko mi tutaj rewelacyjnie pasuje, fason fotela, kolorystyka, wzór materiału, z chęcią przygarnęłabym taki mebelek, cudowne nowe życie dostał. 🙂
KasiaK
Co za przemiana 🙂 Faktycznie dostał drugie życie 🙂
Instytut Designu
No miał chłopak farta
Iza D
Piękny. PRLowski fotel to moje marzenie. Kiedyś było ich pełno, teraz to perełki.
Instytut Designu
Dokładnie, a ceny za odnowione są zawrotne
Dominika D.
Naprawdę niezła przemiana 😉
Widać, że włożono w niego sporo pracy
Instytut Designu
Dziękuję. Trochę było, ale to wdzięczny pacjent ☺️
Bookendorfina Izabela Pycio
Z uśmiechem patrzę na takie udane metamorfozy, potwierdzają, że często nie doceniamy tego, co drzemie w meblu, pozbywamy się go, a przecież można z niego stworzyć coś funkcjonalnego i ładnego. 🙂
Instytut Designu
Dokładnie tak. Porządne drewno przeżyło 50 lat
Magdalena Szymańska
Bardzo mi się podoba Twój nowy wzór na fotelu 🙂
Instytut Designu
Mnie też 😍😍😍😍 nowa tkanina ale wzór z lat 60tych
krystynabozenna
Wolę PRL, bo są trwalsze mimo wszystko, współczesne, to za dużo dla mnie plastyku…
Świetnie się prezentuje Twój fotel 🙂
Instytut Designu
Tak, też uważam, że nadmiar PCV nas zalewa
TosiMama
Przepiękny! Bardzo w moim stylu, przygarnęłabym taki do salonu:)
Monika
A ja niedawno wyrzuciłam takie fotele, bo mi się nie podobały obicia 🙁 Oj teraz żałuję 🙁
Instytut Designu
No nie!!!! Mam nadzieję, że jakaś dobra dusza je znalazła.
Małgosia- Mikja uszytki
Warto odnawiać, jednak należy oddać do fachowca. Samemu możemy nie osiągnąć celu, jeśli nie jesteśmy zafascynowani ta dziedziną.
coosure
A miałam taki fotel, wyrzuciłam :c a teraz widzę, ze wystarczyło go odnowić, zeby stworzyć cudo!
Amalina
Efekt jest zaskakujący. Fotel zyskał nowe życie. Design prl staje się coraz bardziej popularny we współczesnych czasach. Mielismy wtedy wielu dobrych architektów oraz projektantow, którzy tworzyli umeblowanie zgodne z ideą modernizmu: nowoczesne, ale jednoczesnie użytkowe oraz wygodne. Sama zastanawiałam się jakiś czas temu, czy nie odnowić podobnego starego fotela, meble takie jednak są dość popularne na aukcjach. Oraz osiągają spore wyceny.
Jesli szukacie mebli stylizowanych na retro, polecam zajrzeć sobie jeszcze tutaj:
https://witek.pl/meble/typy-mebli/krzesla/krzesla-do-jadalni/
W sklepie jest spory wybor.
Lula
At this moment I am ready to do my breakfast, afterward having my breakfast
coming yet again to read more news.
Kasia
wspaniały efekt!