odnawianie-stolika-prl
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

RÓŻANA TOALETKA – METAMORFOZA STOLIKA

Za mną kolejna udana metamorfoza. Stolik, który został uratowany z piwnicznych czeluści będzie służyć jako toaletka w pokoju nastolatki.

STARY STOLIK – CZY ODNAWIAĆ?

Z piwnicznych czeluści wyjełam stary stolik – pomocnik z dwiema szufladami. Obiecałam sobie gruntowne porządki, a jednym ze sposobów było odnowienie i sprzedanie kilku mebli. Wybór był dość prosty i padł na subtelny stolik z szufladami. Trochę czasu czekał już na swoją kolej i zdążyłam zapomnieć w jakim  jest stanie.

stolik do renowacji 1024x640 - RÓŻANA TOALETKA - METAMORFOZA STOLIKA

Co ważne, drewno było zdrowe, ale zarówno półka jak i blat wymagały oczyszczenia, a gałki wygięte wołały o pilną wymianę. Drewniane kołki mocowania blatu do ramy również uległy połamaniu, przez co blatu nie dało się połączyć ze stelażem. Stolik oczyściłam z kurzu i pajęczyn, a oczom ukazały się spore przebarwienia i rysy najprawdopodobniej po nożu.

stolik pomocnik prl 1024x640 - RÓŻANA TOALETKA - METAMORFOZA STOLIKA

W pierwszej kolejności zajęłam się oczyszczeniem blatu z pomocą papieru ściernego o gradacji 80 i 120. Znaczna część rys uległa zmniejszeniu, ukazując piękną strukturę drewna. Rzecz jasna została spora część rys oraz plam, które mocno weszły w strukturę drewna. Bardzo zależało mi na zachowaniu tej struktury, dlatego też decyzja, która została podjęta stanowi pewnego rodzaju kompromis.

czyszczenie mebli drewnianych 1024x640 - RÓŻANA TOALETKA - METAMORFOZA STOLIKA

Szablonem imitującym stare pismo zakryłam część drobnych rys i przebarwień. Powstał  w pewnym sensie kamuflarz, który miał za zadanie odrócić uwagę od elementów niepożądanych na blacie. Niestety centralna część blatu posiadała dużą plamę o nieregularnym kształcie. Postanowiłam ukryć ją pod bukietem herbacianych róż używając transferu. Napisy z blatu powtórzyłam na frontach szuflad, do których dobrałam piękne, porcelanowe gałki z motywem róży.

jak odnowic blat stolika 1024x640 - RÓŻANA TOALETKA - METAMORFOZA STOLIKA

W międzyczasie wnętrza szuflad zostały pomalowane na jednolity, grafitowy kolor. Dodatkowo podkreśliłam farbą Chalk it Lux Decor w delikatnym miętowm odcieniu powstałej z połączenia kolorów Duck Eggs i Pure White. Całość mebla zabezpieczyłam lakierem bezbarwnym o satynowym, półmatowym wykończeniu.

metamorfoza stolika drewna 1024x640 - RÓŻANA TOALETKA - METAMORFOZA STOLIKA

15 844x1024 - RÓŻANA TOALETKA - METAMORFOZA STOLIKA

Mam nadzieję, iż kolejny raz udowodniłam , że warto odnawiać i stylizować stare lub uszkodzone meble. Podobny mebel w zupełnie innej stylizacji możecie zobaczyć tutaj.

ID M 920x850 2 bez200 - RÓŻANA TOALETKA - METAMORFOZA STOLIKA

 

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.