metamorfoza-nakastlika-diy
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

SZAFKA NOCNA W STYLU ART DECO

Szafka nocna stanowi nieodzowny element każdej sypialni. Pełni funkcję pomocnika na którym odstawiamy szklankę mleka wypitego przed snem, książkę, której czytanie odkładamy na później, zestaw ładowarek i kabli lub lampkę nocną. Spektrum styli, kształtów, kolorów i wielkości jest tak wielkie, że każdy znajdzie coś dla siebie.  Jesteście ciekawi jak prezentuje się szafka nocna w stylu Art Deco? Koniecznie zobaczcie moją wariację na temat tego stylu.

SZAFKA NOCNA W STYLU ART DECO

Styl art deco jest dziś niezwykle ceniony, a reprezentujące go stylowe meble i dzieła sztuki osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Założenia art deco nie straciły na aktualności, a estetyka tego stylu doskonale łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Ponieważ uwielbiam łączyć ze sobą styl tradycyjny i nowoczesny postanowiłam, że szafka nocna odnowiona zostanie właśnie w stylu Art Deco.

 

metamorfoza-nakastlika-diy

 

 ART DECO – GENEZA STYLU

Styl Art Deco wyrósł z secesji – lecz nie z francuzkiej, znanej jako Art Nouveau, a z austriackiej i szkockiej, dość surowej, operującej linią prostą oraz figurami i bryłami geometrycznymi, a nie giętą linią i ornamentem roślinnym. a stylu Art Deco było poszukiwanie nowej estetyki, odpowiadającej epoce powojennego postępu gospodarczego i społecznego, ale wybiegającego w przyszłość. Dlatego też styl Art Deco trafnie określono jako klasyczna nowoczesność, która obecnie potrafi zadziwiać futurystyczną wręcz świeżością form. 

Choć więc w stylu Art Deco dominują formy graniaste o ostrych lub ściętych kantach, to znaczną rolę odgrywają też wyoblenia i rozmaite kształty wyokrąglone – od stolików o okrągłych blatach, przez łukowate biurka, po fotele na planie koła i bębnowe szafki.
Powierzchnie mebli w stylu art deco przeważnie politurowano, uwypuklając dekoracyjny rysunek szlachetnych fornirów krajowych i egzotycznych. W Europie Środkowo-Wschodniej dominowały barwy średniego i ciemnego orzechu oraz ciemnego i czarnego dębu, rzadziej występowały meble jasne – jesionowe czy brzozowe. Na zachodzie (m.in. we Francji i w USA) meble w stylu Art Deco miewały śmielszą kolorystykę – barwiono je m.in. na czerwono, niebiesko, zielono lub szaro.

metamorfoza nakastlika-diyŹródło: www.starychmabliczar.pl

ART DECO – CHARAKTERYSTYKA STYLU

Meble w stylu art deco niekiedy dekorowano złoceniem, barwną laką, intarsją lub inkrustacją (z wykorzystaniem mosiądzu, miedzi, modnego aluminium, kości słoniowej lub masy perłowej), a także płaskorzeźbą. Zarówno intarsja, jak i płaskorzeźba korzystała z repertuaru motywów geometrycznych, kwiatowych – jak zwłaszcza kwiat róży, kosz lub wieniec – oraz zwierzęcych, zawsze w modnej, silnie stylizowanej, kubizującej postaci.
Tego rodzaju motywy zdobnicze pojawiały się także na tkaninach w stylu art deco – występowały tam w powtarzalnych, symetrycznych układach. Same tkaniny zaś miały nasycone, żywe barwy. Dla polskiego art deco charakterystyczne były autentyczne i stylizowane kilimy huculskie, w percepcji epoki atrakcyjne ze względu na abstrakcyjne, geometryczne wzory.

STYL ART DECO – INSPIRACJĄ DO METAMORFOZY SZAFKI

Styl art deco zawdzięcza swoją wyjątkowość nie tylko antykom. Aranżując mieszkanie w tym kierunku należy zwrócić uwagę również na inne rzeczy, które w pierwszym odczuciu mogą wydawać się błahostkami, ale to właśnie dzięki tym detalom art deco jest tak charakterystyczny. Mowa przede wszystkim o stosowaniu zaokrąglonych form, wysoko – połyskowych faktur i eleganckich, bogato zdobionych materiałów.

metamorfoza-nakastlika-diy

Nic więc dziwnego, że styl ART DECO stał się inspiracją do metamorfozy szafki nocnej. Jej charakterystyczny, obły kształt oraz chęć wypróbowania farb marki Liberon stały się czynnikiem zapalnym w mojej głowie.

METAMARFOZA SZAFKI NOCNEJ – KROK PO KROKU

Od samego początku działałam pod presją. Szafka nocna którą otrzymałam w prezencie od znajomej była pamiątką po jej babci. Zatem poprzeczka poszła wysoko do góry. Całość prac rozpoczęłam od pozbycia się farby olejnej w charakterystycznym musztardowym kolorze. Myślę, że to właśnie jej powłoka uchroniła mebel przed szkodnikami.  Po usunięciu jej  warstwy za pomocą cykliny i papieru ściernego oczom ukazało się zdrowe drewno.

metamorfozanakastlika-diy

Plecy szafki nocnej niestety nie były w najlepszym stanie. Dotychczasowa sklejka rozpadała się w rękach, dlatego niezbędna stała się wymiana na nową. Nim jednak to się stało korpus szafki zyskał nowy kolor. Wybór padł na farbę kazeinową w kolorze czarny błękit w połysku. Farba czarna z opalizującym odcieniem błękitu. Dla pełnego krycia pomalowałam mebel dwa razy za pomocą wałka. Faktycznie pod pewnym kątem przez czerń przebija opalizująca poświata.

 

Dopełnienem metamorfozy szafki nocnej było złocenie. Z pomocą pasty złotniczej w kolorze starego złota podkreśliłam ornament na drzwiczkach frontowych oraz na poziomych listwach nadając meblowi trójwymiarowości. W sklepie Regałka znalazłam pasujące do szafki gałki meblowe, które domknęły metamorfozę nadając elegancji i wyrafinowania.

metamorfoza-nakastlika-diy

Jak podoba Wam się szafka nocna w stylu Art Deco? moim nieskromnym zdaniem prezentuje się elegancko i dostojnie. Złocenia dodały jej elegancji i podkreśliły jej nietuzinkowy kształt. Jeśli szukacie inspiracji na szafki nocne koniecznie przeczytajcie wpis o metamorfozie nakastlika  oraz szafki PRL

metamorfoza-nakastlika-diy

 

 

 

31 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *