metamorfoza-nakastlika-diy
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

SZAFKA NOCNA W STYLU ART DECO

Szafka nocna stanowi nieodzowny element każdej sypialni. Pełni funkcję pomocnika na którym odstawiamy szklankę mleka wypitego przed snem, książkę, której czytanie odkładamy na później, zestaw ładowarek i kabli lub lampkę nocną. Spektrum styli, kształtów, kolorów i wielkości jest tak wielkie, że każdy znajdzie coś dla siebie.  Jesteście ciekawi jak prezentuje się szafka nocna w stylu Art Deco? Koniecznie zobaczcie moją wariację na temat tego stylu.

SZAFKA NOCNA W STYLU ART DECO

Styl art deco jest dziś niezwykle ceniony, a reprezentujące go stylowe meble i dzieła sztuki osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Założenia art deco nie straciły na aktualności, a estetyka tego stylu doskonale łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Ponieważ uwielbiam łączyć ze sobą styl tradycyjny i nowoczesny postanowiłam, że szafka nocna odnowiona zostanie właśnie w stylu Art Deco.

 

10 1024x512 - SZAFKA NOCNA W STYLU ART DECO

 

 ART DECO – GENEZA STYLU

Styl Art Deco wyrósł z secesji – lecz nie z francuzkiej, znanej jako Art Nouveau, a z austriackiej i szkockiej, dość surowej, operującej linią prostą oraz figurami i bryłami geometrycznymi, a nie giętą linią i ornamentem roślinnym. a stylu Art Deco było poszukiwanie nowej estetyki, odpowiadającej epoce powojennego postępu gospodarczego i społecznego, ale wybiegającego w przyszłość. Dlatego też styl Art Deco trafnie określono jako klasyczna nowoczesność, która obecnie potrafi zadziwiać futurystyczną wręcz świeżością form. 

Choć więc w stylu Art Deco dominują formy graniaste o ostrych lub ściętych kantach, to znaczną rolę odgrywają też wyoblenia i rozmaite kształty wyokrąglone – od stolików o okrągłych blatach, przez łukowate biurka, po fotele na planie koła i bębnowe szafki.
Powierzchnie mebli w stylu art deco przeważnie politurowano, uwypuklając dekoracyjny rysunek szlachetnych fornirów krajowych i egzotycznych. W Europie Środkowo-Wschodniej dominowały barwy średniego i ciemnego orzechu oraz ciemnego i czarnego dębu, rzadziej występowały meble jasne – jesionowe czy brzozowe. Na zachodzie (m.in. we Francji i w USA) meble w stylu Art Deco miewały śmielszą kolorystykę – barwiono je m.in. na czerwono, niebiesko, zielono lub szaro.

24 - SZAFKA NOCNA W STYLU ART DECOŹródło: www.starychmabliczar.pl

ART DECO – CHARAKTERYSTYKA STYLU

Meble w stylu art deco niekiedy dekorowano złoceniem, barwną laką, intarsją lub inkrustacją (z wykorzystaniem mosiądzu, miedzi, modnego aluminium, kości słoniowej lub masy perłowej), a także płaskorzeźbą. Zarówno intarsja, jak i płaskorzeźba korzystała z repertuaru motywów geometrycznych, kwiatowych – jak zwłaszcza kwiat róży, kosz lub wieniec – oraz zwierzęcych, zawsze w modnej, silnie stylizowanej, kubizującej postaci.
Tego rodzaju motywy zdobnicze pojawiały się także na tkaninach w stylu art deco – występowały tam w powtarzalnych, symetrycznych układach. Same tkaniny zaś miały nasycone, żywe barwy. Dla polskiego art deco charakterystyczne były autentyczne i stylizowane kilimy huculskie, w percepcji epoki atrakcyjne ze względu na abstrakcyjne, geometryczne wzory.

STYL ART DECO – INSPIRACJĄ DO METAMORFOZY SZAFKI

Styl art deco zawdzięcza swoją wyjątkowość nie tylko antykom. Aranżując mieszkanie w tym kierunku należy zwrócić uwagę również na inne rzeczy, które w pierwszym odczuciu mogą wydawać się błahostkami, ale to właśnie dzięki tym detalom art deco jest tak charakterystyczny. Mowa przede wszystkim o stosowaniu zaokrąglonych form, wysoko – połyskowych faktur i eleganckich, bogato zdobionych materiałów.

3a - SZAFKA NOCNA W STYLU ART DECO

Nic więc dziwnego, że styl ART DECO stał się inspiracją do metamorfozy szafki nocnej. Jej charakterystyczny, obły kształt oraz chęć wypróbowania farb marki Liberon stały się czynnikiem zapalnym w mojej głowie.

METAMARFOZA SZAFKI NOCNEJ – KROK PO KROKU

Od samego początku działałam pod presją. Szafka nocna którą otrzymałam w prezencie od znajomej była pamiątką po jej babci. Zatem poprzeczka poszła wysoko do góry. Całość prac rozpoczęłam od pozbycia się farby olejnej w charakterystycznym musztardowym kolorze. Myślę, że to właśnie jej powłoka uchroniła mebel przed szkodnikami.  Po usunięciu jej  warstwy za pomocą cykliny i papieru ściernego oczom ukazało się zdrowe drewno.

1a - SZAFKA NOCNA W STYLU ART DECO

Plecy szafki nocnej niestety nie były w najlepszym stanie. Dotychczasowa sklejka rozpadała się w rękach, dlatego niezbędna stała się wymiana na nową. Nim jednak to się stało korpus szafki zyskał nowy kolor. Wybór padł na farbę kazeinową w kolorze czarny błękit w połysku. Farba czarna z opalizującym odcieniem błękitu. Dla pełnego krycia pomalowałam mebel dwa razy za pomocą wałka. Faktycznie pod pewnym kątem przez czerń przebija opalizująca poświata.

 

Dopełnienem metamorfozy szafki nocnej było złocenie. Z pomocą pasty złotniczej w kolorze starego złota podkreśliłam ornament na drzwiczkach frontowych oraz na poziomych listwach nadając meblowi trójwymiarowości. W sklepie Regałka znalazłam pasujące do szafki gałki meblowe, które domknęły metamorfozę nadając elegancji i wyrafinowania.

2a - SZAFKA NOCNA W STYLU ART DECO

Jak podoba Wam się szafka nocna w stylu Art Deco? moim nieskromnym zdaniem prezentuje się elegancko i dostojnie. Złocenia dodały jej elegancji i podkreśliły jej nietuzinkowy kształt. Jeśli szukacie inspiracji na szafki nocne koniecznie przeczytajcie wpis o metamorfozie nakastlika  oraz szafki PRL

12 - SZAFKA NOCNA W STYLU ART DECO

 

 

 

68 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.