pamiatka-rodzinna
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

JAK PRZECHOWYWAĆ PAMIĄTKI RODZINNE?

Każdy z nas posiada cenne pamiątki rodzinne, które są z nami od pokoleń. Często przywołują one wspomnienia, zwłaszcza o tych , których już z nami nie ma. Bywa również tak, że stają się one sporą kolekcją, a ich odpowiednie przechowywanie i ekspozycja to nie lada wyzwanie. Jak zatem przechowywać pamiątki rodzinne i pielęgnować wspomnienia na lata?

PAMIĄTKI RODZINNE – SPOSOBY PRZECHOWYWANIA

Jednym ze sposobów przechowywania pamiątek rodzinnych są wszelkiego rodzaju albumy i klasery, zwłaszcza te numizmatyczne, w których umieszczono znaczki, monety lub zdjęcia. Kolejnym sposobem na uporządkowanie i przechowywanie przedmiotów są wszelkiego rodzaju pudełka i pudełeczka.  Pozwalają pogrupować przedmioty według kategorii i mieszczą ich różne kształty i rozmiary. Biżuterię, kamienie szlachetne itp. przedmioty przechowywać można w satynowych lub aksamitnych woreczkach. Jednak wszystkie z wymienionych wyżej sposobów powodują, iż pamiątki i tak lądują  na dnie szafy lub szuflady i rzadko widują światło dzienne.

Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”

Lepszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju półki, gabloty i haki na których swobodnie można eksponować cenne precjoza. Jest to jednak ciekawa alternatywa dla tych, którzy posiadają duże zasoby wolnej powierzchni zarówno na ścianie jak i podłodze. Co, jeśli jednak nie posiadamy tak dużej przestrzeni lub pamiątki, które chcemy zaprezentować są stosunkowo małe i jest ich dużo?

naprawa uszkodzonej ramy - JAK PRZECHOWYWAĆ PAMIĄTKI RODZINNE?

PAMIĄTKI RODZINNE – PROJEKT DIY

Jakiś czas temu zajmowałam się dość osobistym projektem. W świeżo wyremontowanym mieszkaniu, urządzonym w dość nowoczesnym stylu musiało znaleźć się miejsce na pamiątkę po dziadku. Wnuczka dostała w “spadku” odznaki turystyczne, które przez lata wychodził na górskich szlakach dziadek. Stara dykta, do której były przypięte metalowe odznaki wygieła się pod naporem ich ciężaru i upływu czasu.

Rama była mocno popękana i skrzywiona, ornamenty pełne  ubytków. Podjęta została decyzja o ratowaniu jej i stylizacji, która bardziej pasować będzie do nowoczesnego wnętrza. Na pierwszy ogień poszła zatem rama prace związane z przywróceniem jej prawidłowego kształu. W tym celu cztery nanożniki zostały skręcone metalowymi listwami, dzięki czemu zyskały stabilizację. Szpary w narożnikach zostały uzupełnione klejem i akrylem. Za pomocą form do wycisków i masy samoutwardzalnej zostały uzupełnione ukruszone ornamenty.

klejenie ramy obrazu - JAK PRZECHOWYWAĆ PAMIĄTKI RODZINNE?

Całość ramy została przeze mnie przeszlifowana papierem ściernym, a następnie zagruntowana podkładem zwiększającym przyczepność farby. We wnętrzu dominuje popiel i dodatki w kolorze srebra, dlatego też rama została pomalowana farbą kredową w kolorze stalowy nalot.  Całość zabezpieczona została bezbarwnym woskiem, a następnie za pomocą patyny w kolorze Czyste Srebro marki LIBERON. W ten prosty sposób udało się wydobyć zdobienia ramy i jej trójwymiarowość.

malowanie ramy obrazu - JAK PRZECHOWYWAĆ PAMIĄTKI RODZINNE?

Ostatnim etapem było zamontowanie dociętej na wymiar pleksy z nawierconymi pod odznaki dziurkami i ich odpowiednie pogrupowanie i rozmieszczenie na tablicy. Tym już zajęła się już wnuczka i prawnuki.

woskowanie i patynowanie elementow dekoracyjnych e1674638007548 766x1024 - JAK PRZECHOWYWAĆ PAMIĄTKI RODZINNE?

PODSUMOWANIE

Ten oryginalny sposób na przechowywanie i eksponowanie pamiątek  stał się dekoracją, a odpowiednio wystylizowany wkomponował się w nowoczesne wnętrze.  Zapraszam do innych postów, w których aranżuję starą ramę po obrazie.

ID M 920x850 2 bez200 - JAK PRZECHOWYWAĆ PAMIĄTKI RODZINNE?

8 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.