plakaty-i-obrazy
Blog,  Home Staging,  Inspiracje

JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ ZDJĘĆ I PLAKATÓW

Galeria ścienna zdjęć i plakatów to ten rodzaj dekoracji, który nadaje charakteru i oryginalności każdemu pomieszczeniu. Istotny jest dobór zdjęć, plakatów i grafik, ale też ramy i ich rozmieszczeenie na ścianie. We wpisie znajdziecie kilka rad i wskazówek, które uczynią Waszą ścienną galerię zdjęć i plakatów niezwykle wyjątkową.

 GALERIA ŚCIENNA ZDJĘĆ I PLAKATÓW

Stworzenie efektownej galerii ściennej zawierającej zdjęcia, plakaty  i obrazy na ścianę może być bardzo twórczym i kreatywnym działaniem. W bardzo prosty sposób możemy nadać każdemu pomieszczeniu wyjątkowego charakteru. Nie ma najmniejszego znaczenia czy będzie to reprezenntacyjny salon, zaciszna sypialnia, klatka schodowa czy toaleta. Odpowiedni dobór tematyki obrazów ich rozmieszczenie i oprawa mogą z powodzeniem nadać wnętrzu dynamiki, podkreslić jego funkcję i charakter lub odwrócić uwagę od mniej efektownych elementów jego wystroju.

galeria zdjec 29 - JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ ZDJĘĆ I PLAKATÓW

Z pewnością jedną z naistotniejszych kwestii przy tworzeniu galerii ściennej jest określenie jej tematyki przewodniej.  Galeria ścienna może obejmować zdjęcia rodzinne, pamiątki z podróży i innych ważnych uroczystości rodzinnych. Może też stanowić zbiór obrazów przedstawiających ulubione cytaty i motta przewodnie. Obrazy i plakaty inspirowane modą, naturą lub sztuką. Warto zinwentaryzować posiadane przez siebie zdjęcia i plakaty oraz ramki, a braki uzupełnić np. w Poster Store.

galeria zdjec 15 - JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ ZDJĘĆ I PLAKATÓW

Domowe galerie ścienne są świetnym sposobem na zagospodarowanie ścian w miejscach, w których nie ma miejsca na atrakcyjny mebel lub inną trójwymiarową ozdobę – korytarzach lub przestrzeniach nad schodami. Obraz lub zdjęcie idealnie ukryją każdą plame i pęknięcie.na ścianie z którymi często nie sposób sobie poradzić. Aby uniknąć wrażenia totalnej przypadkowości dobrze trzymać się jakiegoś wybranego klucza – kolorystyki opraw lub fotografii, czy też podobnej tematyki prac. Galeri ścienne złożone z różnorodnych zdjęć i obrazów, czują się najlepiej na jednolitym tle.

 GALERIA ŚCIENNA ZDJĘĆ I PLAKATÓW – WYBÓR RAM

Kiedy mamy wybrane plakaty i obrazy, które chcemy zamieścić w naszej galerii ściennej musimy zadbać o dobór odpowiednich ram i ramek. Wybór jest bardzo duży i zróżnicowany od wielkości po kolorystykę i fakturę. Powinny one być dobrane nie tylko do charakteru wnętrza, ale też kompozycji, jaką stworzyliśmy. To, w jakim towarzystwie wystąpi zdjęcie czy grafika, ma wpływ na ich odbiór. Umiejętnie dobrane ramy mogą wzmocnić lub złagodzić kontrast barw zdjęcia i tła, czyli sciany.

galeria zdjec 19 - JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ ZDJĘĆ I PLAKATÓW

Bezpiecznym wyborem jest jeden kolor ram. Często dopasować go do mebli i kolorów dominujących w danym pomieszczeniu lub zestawić na zasadzie kontrastu. Neutralna barwą na jaką powinniśmy się zdecydować będzie biel, czerń i drewno. Proste ramy w tych kolorach sprawdzą się najlepiej, gdy chcemy wyeksponować zawartość, a nie same ramy. Taki wybór pozwoli zwrócić uwagę na zdjęcia, plakaty lub grafikę, którą w nich umieścimy.  Czerń pozwoli wydobyć głębię z ciemnych kolorów i podbić kontrast, a biel je złagodzi. W przypadku kolorowych fotografii lub obrazków możemy zdecydować się na ramy neutralne lub podkreślające daną barwę. Nudę przełamać możemy eksperymentując z wielkością i kształtem ram.

galeria zdjec 35 - JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ ZDJĘĆ I PLAKATÓW

Wnętrza eleganckie, minimalistyczne lub nowoczesne to zdecydowanie biel i czerń zdjęć lub grafik z dodatkiem metalicznych ramy. Można je stosować  na całej galerii ściennej, jednak należy uważać, aby nie przesadzić z ich zbyt dekoracyjną formą, która mogłaby przytłoczyć wnętrze. Przy niewielkim formacie odwrócą również uwagę od zawartości. Lepiej więc wybrać prostsze kształty lub zastosować złoto lub srebro jedynie jako dodatek. W metalicznej wersji mamy do wyboru złoto i srebro oraz miedź.

galeria zdjec 37 - JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ ZDJĘĆ I PLAKATÓW
Kolorowe ramki będą miały zastosowanie nie tylko w pokojach dziecięcych. Tworzyć będą ciekawą kompozycję we wnętrzach urządzonych w  stylu eklektycznym. Nadadzą dynamiki i indywidualnego charakteru każdej galerii. Możemy łączyć je z barwami neutralnymi lub ożywić aranżację kolorową galerią. Odcienie warto dobierać do tych, które dominują na fotografiach lub grafikach. Ten zabieg pozwoli nam wydobyć  kolory grafiki, które wydadzą się pełniejsze i zdecydowanie żywsze.

GALERIA ŚCIENNA ZDJĘĆ I PLAKATÓW – ROZMIESZCZENIE

Kiedy uda nam się dobrać i skompletować wszystkie elementy galerii, możemy zastanowić się nad rozmieszczeniem ramek. Należy pamiętać, aby galeria znajdowała się na wysokości wzroku tj. 1,5m do 1,6m. Wyjątek stanowią  pokoje dziecięce, w których wysokość wzroku dostosowujemy do najmłodszych domowników.

galeria zdjec 34 - JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ ZDJĘĆ I PLAKATÓW

W prostocie tkwi siła. Sprawdzi się ona również przy projektowaniu galerii ściennej.  W tym wariancie trzymać należy wyrównywać układ ramek do lini prostej, jak na schemacie poniżej. Wyrównanie odbywać się może do dolnej lub górnej krawędzi ram lub zamykać się pomiedzy dwoma równoległymi liniami. Warto też wykorzystać wszelkiego rodzaju wnęki i wykusze lub filary. Układ pionowy zdjęć, poza maksymalnie wykorzystaną przestrzenią pozwoli też na jej optyczne podniesienie. Galerię zdjęć można zamknąć również w ramy prostokąta lub kwadratu, pamiętając, krawędzie zewnętrznych ram tworzyły prost linie pozione i pionowe. Pamiętać należy jednak o tym, aby rozkład ramek  wewnątrz założonej przez galerii był rozłożony w miare możliwości równo, z zachowaniem podobnej odległości pomiędzy grafikami.

 

galeria zdjec 44 - JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ ZDJĘĆ I PLAKATÓW

Efektowną galerię ścienną stworzyć można za pomocą symetii, otrzymując efekt lustrzanego odbicia po prawej i lewej stronie przyjętej osi.  Warto też wybrać jeden centralny punkt galerii, wokół którego umieszczać będziemy symetrycznie mniejsze jej elementy. Miłośników bardziej odważnych wnętrz satysfakcjonować będzie łączenie różnego rodzaju elementów.

galeria zdjec 43 - JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ ZDJĘĆ I PLAKATÓW

Coraz częściej stosowanym pomysłem na galerię jest dynamiczna kompozycja otwarta. Nadaje ona indywidualnego charakteru i pozwala na zabawę kolorami, kształtami, fakturami oraz zestawianie ram dekoracyjnych z prostymi, starych z nowymi. Efekt można wzmacniać różnicując kszttałt i kolor ram, łatwo można zmieniać układ jej pojedyńczych elementów.

galeria zdjec 39 - JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ ZDJĘĆ I PLAKATÓW

Bez względu, który układ grafiki ściennej będziemy chcieli umiejscowić na wybranej ścianie, należy pamiętać, aby projekt rozłożony na podłodze odwzorować na ścianie. W tym celu pomocne będą: poziomica  i taśma malarska, ołówek, szary papier i nożyczki. Z szarego papieru wycinamy szablony naszych ramek, a następnie dopasowujemy je na ścianie względem linii pozionej lub pionowej. Ołówkiem zaznaczamy mejsca montażu gwoździ lub haczyków, zyskując pewność, że wszystko wyglądać będzie tak jak to sobie założyliśmy.

PODSUMOWANIE

Ja zdecydowanie  jestem zwolenniczką tworzenia galerii o asymetrycznym kształcie, różnorodnej grafice w stonowanych ramach. A jak wyglądają Wasze galerie ścienne? Jaka tematyka zdjęć i plakatów w nich dominuje?

Mam nadzieję, że wpis stanie się bardzo pomocny i bez problemu uda się Wam stworzyć lub urozmaicić  galerię ścienną obrazów i plakatów lub  też rozwinąć już te istniejące. Aby zachęcić Was do eksperymentowania i pobudzić do kreatywnego działania wraz z marką Poster Store.

ID M 920x850 2 bez200 - JAK STWORZYĆ GALERIĘ ŚCIENNĄ ZDJĘĆ I PLAKATÓW

 

 

 

 

 

84 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.