biala-szafka
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

STYLIZACJA DREWNIANEJ SZAFKI

Kiedy posiadany mebel przestaje pasować do wnętrza nie pozostaje nic innego jak jego zmiana. Tym razem stylizacja dotyczyła drewnianej szafki. Kilka drobnych zabiegów pozwoliło, dostosować się do zaaranżowanego na nowo pomieszczenia.

STYLIZACJA CZY RENOWACJA ? – OTO JEST PYTANIE

Od dłuższego czasu fora internetowe wrzą niczym rozgrzany piec martenowski. Dyskusja pomiędzy zwolennikami renowacji oraz stylizacji drewnianych mebli przybierają na sile. Na palcach dwóch rąk policzyć można uprzejme i rzeczowe konwersacje. Niestety, wiele komentarzy pod postami to istna wojna domowa pomiędzy zwolennikami nowych, często kolorowych  stylizacji mebli, a obozem konserwatywnym dopuszczających jedynie pierwotny wygląd mebla. Ta nie uzasadniona gówno burza obfituje często w wyzwiska, obelgi i hejterski lincz. Jest to zjawisko społeczne mające charakter poniżający. Ma na celu wyrażanie pogardy i niejednokrotnie podważanie pozycji osoby lub grupy poprzez dyskredytującą opinię.

odnawiadnie drewnianego nakastlika - STYLIZACJA DREWNIANEJ SZAFKI

Przyczyn hejtu jest wiele.  Najczęściej jest to zazdrość, niezadowolenie ze swojego życia oraz przykre doświadczenia, które mają miejscu w życiu hejtera. Jest to jedyny sposób, kiedy hejter chce i może sobie i innym coś udowodnić lub dowartościować się. Niestety tępo życia, dezinformacja medialna, presja otoczenia potengują występowanie nieporządanego zjawiska. Osobiście wyznaje złota zasadę w każdym aspekcie życia:

 

ŻYJ I DAJ ŻYĆ INNYM !!!!

 

STYLIZACJA DREWNIANEJ SZAFKI

Drewniana szafka, nad którą miałam okazję popracować już raz została przez kogoś poddana stylizacji. Całkowicie  pokryta była ciemno brązową farbą z beżowymi wzorami. Wzorowo wypełniała swoje obowiązki w przedpokoju, jednak by objąć nową, lukratywną posadę w kuchni zmuszona była przejść ponowną metamorfozę. Aby dopasować się do nowego otoczenia koniecznym była zmiana barw na biel w odcieniu Bawełna.

czyszczenie starych powlok - STYLIZACJA DREWNIANEJ SZAFKI

Starą powłokę farby usunęłam ręcznie z pomocą skrobaka oraz papieru ściernego. Zdrowe, wolne od ubytków drewno szafki było w zasadzie gotowe do malowania. Sam kształt szafki i marmurowy blat czyniły szafkę nietuzinkową, jednak potrzebowałam nadać jej dodatkowego charakteru za pomocą owalnego, drewnianego ornamentu.

drewniane ornamenty ozdobne - STYLIZACJA DREWNIANEJ SZAFKI

Aby zabezpieczyć mebel przed malowaniem farbą pokryłam go dwoma warstwwami podkładu. Jego zadaniem jest blokowanie uwalniania się tanin z drewna oraz zwiększenie przyczepności farby do podłoża. Przy malowaniu na jasne kolory, na niezabezpieczonej uprzednio powierzchni mogą wychodzić żółte plamy. Farby kredowe mają dobre krycie, dlatego dwie warstwy farby aplikowanej pędzlem w zupełności wystarczyły. Całość została zabezpieczona bezbarwnym woskiem nadającym satynowe wykończenie. Czarne, kryształowe gałki korespondują z uchwytami meblowymi nowej kuchni.

zabezpieczanie mebla przed malowaniem - STYLIZACJA DREWNIANEJ SZAFKI

STYLIZACJA SZAFKI – PODSUMOWANIE

Stylizację  drewnianej szafki uważam za bardzo udaną. Mebel z powodzeniem mógłby odnaleźć się we wnętrzu miłośnika oryginalnego, pierwotnego look’u lub jak w tym przypadku, dzięki odpowiedniej metamorfozie idealnie wpisać się w wystrój nowo wyremontowanego pomieszczenia i gust właściciela. Takie rozwiązaanie pozwala uchronić mebel przed wyrzuceniem, pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas na poszukiwanie nowego mebla.

stylizacja szafki drewnianej 1 766x1024 - STYLIZACJA DREWNIANEJ SZAFKI

Ciekawa jestem Waszej opinii na temat renowacji i stylizacji drewnianych mebli. Lubicie meble w nowej odsłonie czy może stawiacie na pierwotny wygląd mebli z zachowaniem wszystkich oryginalnych detali?

Jeśli szukacie więcej inspiracji mebli w zupełnie nowych odsłonach koniecznie sprawdźcie  jak poradziłam sobie z szafką RTV lub starym drewnianym stołem.

ID M 920x850 2 bez200 - STYLIZACJA DREWNIANEJ SZAFKI

 

 

34 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.