oslonka-na-kwiaty
Blog,  Inspiracje,  Realizacje

KREATYWNA DONICZKA – KROK PO KROKU

Rośliny doniczkowe od kilku sezonów królują we wnętrzach. Zadbajmy o ich nietypową oprawę, a co najważniejsze tworząc samemu krok  po kroku – kreatywna doniczka.

KREATYWNA DONICZKA – MATERIAŁY

Jak do większości moich projektów i tym razem do stworzenia kreatywnych doniczek wykorzystam materiały, które posiadam w domu. Bez problemu jednak dostaniecie je w sklepach papierniczych lub dla artystów:

  • doniczka lub osłonka ceramiczna lub plastikowa,
  • gesso preparat podkładowy zwiększający przyczepność,
  • pędzel z miękkim włosiem,
  • klej typu wikol lub magic,
  • masę plastyczną samoutwardzalną,
  • farbę ja wybrałam kredową w białym i popielatym kolorze oraz pudrową kazeinową obie marki Liberon.
  • reparat Saltwash
  • opcjonalnie rękawiczki i podkładkę pod malowanie.

12 1024x648 - KREATYWNA DONICZKA - KROK PO KROKU

KREATYWNA DONICZKA – KROK PO KROKU

Bez względu czy do projektu wykorzystasz tak jak ja doniczkę lub osłonkę już używaną, czy też zakupisz nową w sklepie pamiętaj, aby ją dobrze umyć wodą z płynem do naczyń. Zyskasz wówczas pewność, że podłoże będzie miało lepszą przyczepność.

Ja do swojego projektu wybrałam dwie ceramiczne, szkliwione osłonki w czerwonym kolorze, które nijak pasowały mi do wnętrza i były już kiedyś przeze mnie malowane na inne kolory. Z pomocą pędzla nałożyłam 2 cienkie warstwy Gesso i pozostawiłam około 40 minut do wyschnięcia. Następnie z pomocą masy samoutwardzalnej uformowałam elementy twarzy. Postawiłam na asymetrię i świadome “przerysowanie” konturów. To jest to miejsce w którym możecie zaszaleć.

stylizowanie doniczki 1024x720 - KREATYWNA DONICZKA - KROK PO KROKU

Uformowane elementy dokleiłam do osłonek klejem vikol. Należy delikatnie docisnąć elementy, by ich nie zdeformować. Ja odstawiłam na noc doniczki do wyschnięcia pozwalając masie się utwardzić.

Następnym krokiem jest malowanie. Jedną z doniczek pomalowałam farba kazeinowa w pudrowym kolorze używając miękkiego pędzla. Dwie cienkie warstwy w zupełności pokryły całość.

Drugą doniczkę potraktowałam farba kredową do której dodałam preparatu Saltwash. Jego zadaniem było zagęszczenie farby i powstanie grudek, które odpowiednio zaaplikowane na podłoże stworzą specjalną, porowatą strukturę. Po wyschnięciu praktycznie suchym od białej farby kredowej pędzlem omiotlam powierzchnię. Dzięki temu doniczka nabrała kamiennego wyrazu twarzy:)

efekt kamienia na doniczce 1024x720 - KREATYWNA DONICZKA - KROK PO KROKU

Obie doniczki zostały zabezpieczone bezbarwnym woskiem, który wtarłam bawełnianą ściereczką.

KREATYWNA DONICZKA – PODSUMOWANIE

Sami widzicie w jak łatwy i ciekawy sposób można zmienić nudną, nie pasującą do wnętrza doniczkę lub osłonkę w oryginalną i unikatową dekorację bez wydawania dużych pieniędzy. Po więcej inspiracji dotyczących roślin odsyłam Was do innego mojego wpisu.

metamorfoza doniczki 1024x720 - KREATYWNA DONICZKA - KROK PO KROKU

Koniecznie dajcie znać w komentarzach czy podoba Wam się takie rozwiązanie? Może macie jakieś ciekawe pomysły i propozycje, które mogłabym wykorzystać przy kolejnych projektach?

ID M 920x850 1 bezz 1024x453 - KREATYWNA DONICZKA - KROK PO KROKU

39 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.