jak-zrobic-lustro-samemu
Blog,  Realizacje

JAK ZROBIĆ LUSTRO W PIĘKNEJ RAMIE?

Drobne zmiany w Twoim domu mogą wprowadzić w nim zupełnie nowy, niepowtarzalny klimat. Niewielki budżet nie jest przeszkodą, aby stworzyć bajkowe i eleganckie lustro w pięknej ramie. Całość prac wykonasz samodzielnie, przerabiając lub tworzą jedyne w swoim rodzaju przedmioty, a do tego niskim nakładem kosztów. Brzmi kusząco, prawda?

LUSTRO W PIĘKNEJ RAMIE – POMYSŁ

Lustro to element dekoracyjny, który optycznie powiększa przestrzeń, a poza tym jest niezbędne, jeśli chodzi o dobieranie stylizacji i poprawianie wyglądu. Pełni zatem dwie bardzo ważne funkcje. Co zrobić, aby stworzyć lustro, które będzie nietuzinkowe i swobodnie podkreślało będzie charakter wnętrza, a dzięki recyklingowi, będzie projektem niskobudżetowym? Do zrealizowania tego projektu zainspirował mnie blat ławy lub stolika z MDFu znaleziony dawno temu na jednej z osiedlowych wystawek. Jak zawsze pomysł na wykorzystanie blatu jako ramy lustra przyszedł z czasem.

drugie zycie mebli 1024x768 - JAK ZROBIĆ LUSTRO W PIĘKNEJ RAMIE?

LUSTRO – KROK PO KROKU

Do wykonania mojej propozycji lustra potrzebowałam:

  • ramę (w tym przypadku owalny blat),
  • szkło lustrzane lub akrylowe przycinane na wymiar,
  • klej montażowy w moim przypadku TESA,
  • glinka lub masa do wycisków i foremki,
  • farby kredowe lub kazeinowe,
  • pędzle do malowania,
  • wosk zabezpieczający i patyny postarzające,
  • uchwyt do zawieszenia + wkrętarka do jego montażu.

szlifowanie mebla przed malowaniem 1024x768 - JAK ZROBIĆ LUSTRO W PIĘKNEJ RAMIE?

Blat został przeszlifowany, aby go lekko zmatowić, odpylić i umyć.  W ten sposób łatwiej przykleić wyciskane z masy wyciski. Ja postawiłam na foremki i wyciski z motywem florystycznym tworząc na ramie “bukiety” róż, słoneczników i margaretek. Kleję je do ramy póki nie stwardnieją klejem do drewna lub szkolnym na bazie wikolu. Daję kompozycji porządnie wyschnąć około 24h.

masa samoutwardzalna 1024x753 - JAK ZROBIĆ LUSTRO W PIĘKNEJ RAMIE?

ornamenty z masy samoutwardzalnej 1024x768 - JAK ZROBIĆ LUSTRO W PIĘKNEJ RAMIE?

Tylko jedna warstwa farby kazeinowej wystarczyła, aby przykryć całość ramy. Nakładane miejscami farby w innych kolorach pozwoliły uzyskać efekt wzajemnego przenikania kolorów. Całość zabezpieczyłam woskiem za pomocą pędzla, a nadmiar wtarłam bawełnianą szmatką. Tak zabezpieczoną powierzchnię podkoloryzowałam dodatkowo woskami i patynami w kremie, tworząc zdobienia jeszcze bardziej wypukłymi i trójwymiarowymi. Całości dałam wyschnąć kolejne 24h, a w tym czasie zamówiłam dociętą na wymiar taflę lustra.

malowanie artystyczne mebli 1024x411 - JAK ZROBIĆ LUSTRO W PIĘKNEJ RAMIE?

Do montażu lustra użyłam kleju do szkła marki TESA, który postanowiłam aplikować ręcznie na 4 mm rant ramy. Po zamocowaniu szkła, delikatnie wytarłam nadmiar kleju, który pod naciskiem wypłynął. Zgodnie z instrukcją, klej wiąże po 48h. Ostatnim elementem montażowym było zamocowanie na śrubkach gotowego mocowania do zawieszenia.

ozdobna rama lustra 1024x1024 - JAK ZROBIĆ LUSTRO W PIĘKNEJ RAMIE?

 PODSUMOWANIE

Jak łatwo można zauważyć wykonanie takiego lustra nie jest zbyt skomplikowanym technicznie projektem. Z pomocą farb i masy strukturalnej udało się zamienić kawałek niepotrzebnej obręczy z MDFu w niezwykle oryginalne lustro, które idealnie wkomponuje się w wystrój pokoju dziewczęcego i wraz ze stolikiem stworzy oryginalną toaletkę.

lustro projekt diy 1024x1024 - JAK ZROBIĆ LUSTRO W PIĘKNEJ RAMIE?

Mam nadzieję, że ten niskobudżetowy projekt zachęci Was po raz kolejny do majsterkowania i dawania drugiego życia niepotrzebnym już przedmiotom czyniąc wnętrza niespotykanymi i wyjątkowymi. Więcej ciekawych metamorfoz znajdziecie w pozostałych wpisach na blogu.

ID M 920x850 2 bez200 - JAK ZROBIĆ LUSTRO W PIĘKNEJ RAMIE?

 

 

 

 

 

 

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.